Twitter, kaynak kodunun GitHub’da sızdırıldığını söylüyor, şimdi suçluyu bulmaya çalışıyor

Twitter’ın kaynak kodunun bazı bölümleri geçtiğimiz günlerde GitHub aracılığıyla çevrimiçi olarak sızdırıldı. New York Times raporlar, ancak sosyal medya platformu bir DMCA talebinde bulunduktan sonra kaldırıldı. GitHub’ın çevrimiçi yayınladığı istek, sızan bilgilerin “Twitter platformu ve dahili araçları için özel kaynak kodu” içerdiğini belirtiyor.

bu NYT kaynak kodun kaldırılmadan önce birkaç aydır herkese açık olabileceğini belirtiyor – DMCA yayından kaldırmayla ilişkili GitHub profili, Ocak ayının başından itibaren tek (halka açık olmayan) bir kod katkısını listeliyor. Hesabın adı, Twitter CEO’su Elon Musk’ın geçmişte kendisini “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olarak adlandırmasına atıfta bulunarak “FreeSpeechEnthusiast” olarak listeleniyor.

Twitter, kodu indiren herkesin adını ve IP adresini istedi

Tescilli kaynak kodu, genellikle bir şirketin en yakın ticari sırları arasındadır. Kamuya açık hale getirmek, olası saldırganlara yazılımının güvenlik açıklarını ifşa etme riskini taşır ve ayrıca kamuya açık olmayan dahili çalışmaları görerek rakiplere avantaj sağlayabilir. Kaynak kodu, Microsoft’a yapılan saldırılar da dahil olmak üzere geçmişte bilgisayar korsanları için ortak bir hedef olmuştur ve Siberpunk 2077 geliştirici CD Projekt Red.

Twitter, GitHub’dan kodu kaldırmasını istemenin yanı sıra, sorumlu kişiyi bulmak ve verileri indirmiş olabilecek diğer GitHub kullanıcıları hakkında bilgi almak amacıyla Kaliforniya’da bir dava açtı. Bloomberg dosyalamanın mahkemeden GitHub’dan kullanıcıların adlarını, adreslerini, telefon numaralarını, e-postalarını, sosyal medya profillerini ve IP adreslerini açıklamasını istediğini bildirdi.

GitHub sözcüsü, Twitter’ın tanımlayıcı bilgi sağlama talebine uyup uymadığına ilişkin sorulara yanıt vermedi ve Twitter’ın resmi basın adresine gönderilen bir e-postaya yanıt olarak otomatik olarak oluşturulmuş bir kaka emojisi aldı. (Twitter’ın basın ofisi, Musk’ın satın alınmasından kısa bir süre sonra dağıtıldı.)

Göre NYTTwitter yöneticileri, sızıntıdan geçen yıl şirketten ayrılan bir çalışanın sorumlu olabileceğinden şüpheleniyor. Ancak bu, Musk’ın sosyal medya ağının kontrolünü ele geçirmesinden kısa bir süre sonra şirketin binlerce çalışanını işten çıkardığı düşünüldüğünde, işleri tam olarak daraltmıyor. Ayrılan çalışanların işten çıkarken işletmeyi sabote etmeye çalışabileceği korkusu, Twitter’ın işten çıkarmalardan önce kod dondurma uygulamasına yol açtığı bildirildi.

Sızan kaynak kodunun haberi, Twitter’ın sözde kaynağı açmasından sadece birkaç gün önce geliyor “tweet önermek için kullanılan tüm kodlar” 31 Mart’ta. Ancak bunun gibi bir öneri algoritmasını açık kaynak yapmak (eğer gerçekten bu sefer devam ederse), muhtemelen şirketin özel kodunun GitHub’da yayınlanan son sızıntıdan çok daha azını ortaya çıkaracaktır.

Twitter, geçen yıl Musk tarafından satın alındığından beri çalkantılı bir dönemden geçti. Geçen yıl Twitter’a 44 milyar dolar ödeyen ancak şimdi sadece 20 milyar dolar değerinde olduğunu söyleyen Tesla CEO’su, sosyal medya ağını, ücretli Twitter Blue abonelikleri gibi maliyetleri düşürmeye ve yeni gelir fırsatları oluşturmaya yoğun bir şekilde odaklanarak elden geçirmeye çalışıyor. . Ancak hizmetin temel güvenilirliği, son aylarda bildirilen çeşitli kesintiler ve kesintilerle sonuç olarak zarar görmüş gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir