“Üç yeni dijital platformu eğitim sistemine dahil edeceğiz”


Özer, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Bahçelievler’deki Pullman İstanbul Hotel’dahi plânlı “Teknoloji, Teknolojinin Kullanımı, Sorunlar, Çözümler ve İçerik Geliştirme Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’dahi son 20 yılda okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerine erişilebilmesi için devasa tek yatırım yapıldığını belirtti.


Bu yatırımların yanında tıpkısı zamanda eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için sayı önemli sosyal politikaların devreye girdiğine işaret fail Özer, son 19 yılda eğitimdeki sosyal politikaların 2022’deki karşılığının 525 milyar lira olduğunu kaydetti.


Eğitime erişimin önündeki başörtüsü yasakları, kat sayı uygulamaları gibi tüm antidemokratik uygulamaların kaldırıldığını anımsatan Özer, “İşte son 20 yılda vahdet, beraberlik içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yerde sorunları kararlı tek şekilde, yerde yatırımları hızlı tek şekilde yaparak, birer birer yerde süreçleri aşarak, çerçevesi çizilen Türkiye Yüzyılına geçişin terbiye altyapısı tamamlanmış oldu.” ifadesini kullandı.


Bakan Özer, 20 yıl önce yüzde 11 olan 5 yaş okullaşma oranının yüzde 99’a çıktığını, ilkokuldaki okullaşma oranının yüzde 99,63, ortaokuldaki okullaşma oranının yüzde 99,44 olduğunu aktararak, “Lisedeki okullaşma oranı yüzde 44’ten yüzde 95’açınık artık. Kayıt olmayan, eğitimin sayılmazsa kalmış olan 280 1000 gencimizi dahi tüm terbiye kademelerinde uygun takip yazar aileleriyle kendileriyle görüşüp onlar için en uygun seçeneği üreterek martın sonuna kadar ortaöğretimdeki okullaşma oranlarını yüzde 99’a çıkartacağız, bu kararlıyız. Dolayısıyla Mart 2023 itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 99’a çıkartmış olacağız.” niteleyerek konuştu.


Eğitimde kitleselleşmeyi sağlarken kaliteyi dahi göz ardı etmediklerini, eğitimde fırsat eşitliğinin zaman adımı eğitime erişmekse ikinci adımının herkesin kaliteli eğitime erişmesini sağlamak olduğunu dile getiren Özer, eğitimdeki kaliteyi tek yerde temerküz ettirmeyip tüm satha yaymaya çalıştıklarını, PISA ve TIMMS sonuçlarının bunun göstergesi olduğunu söyledi.


“Eğitim sistemimizi henüz ileri noktalara taşıyacağız”


Bakan Özer, özellikle savunma sanayisinde son yıllardaki gelişmelerle iş gücü piyasasının ihtiyaç tanık nitelikli insan kaynağını yetiştirmek için dahi çaba sarf ettiklerini anlattı.


Bilim Sanat Merkezlerinin akademik ve sanatsal anlamda özel yeteneği olan öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek için ilave dayanak sunan terbiye birimleri olduğunu kaydeden Özer, Türkiye’dahi iki yıl önce 185 olan ilim sanat merkezi sayısını 2022’dahi 379’a çıkardıklarını, 2023’te tüm ilçelere yaygınlaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi.


Milli Eğitim Bakanı Özer, fikri mülkiyet ve sınai hakların önemine değinerek, temel terbiye ve ortaöğretimde fikri mülkiyetle ilgili kültür yaygınlaştırılmazsa teknolojiyi üreten nesilleri yetiştirebilmenin mümkün olmadığını ifade etti.


Bunun için Türkiye Patent ve Marka Kurumu’yla işbirliği yaptıklarını nâkil Özer, son 10 yılda Milli Eğitim Bakanlığınca öğrenciler ve öğretmenler tarafından tescili kırılan ürün sayısının ortalamasının 2,9 olduğunu, 2022’dahi 8 1000 300 fikri mülkiyetin tescilini aldıklarını, bunların 162’sini ticarileştirdiklerini bildirdi.


Bakanlığın 2022’dahi koyduğu tüm hedeflere ulaştığını dile getiren Özer, “İnanıyorum ki tüm imkanlarımızla sayı henüz güçlü tek şekilde terbiye sistemimizi henüz ileri noktalara taşıyacağız.” dedi.


“2023’te üç yeni sayısal platformu terbiye sistemine karışma edeceğiz”


Bakan Özer, dijitalleşmeyle ilgili yaptıkları 3 yatırımdan bahsederek, öğretmenleri desteklemek için Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) platformu kurduklarını, 2022’dahi her öğretmenin ortalama 120 saat terbiye almasını hedeflediklerini, ÖBA sayesinde 250 saate ulaştıklarını aktardı.


Dijitalleşmeyle ilgili tek başka adımın Öğrenci ve Öğretmen Destek Sistemi (ÖDS) olduğuna işaret fail Özer, 2022-2023 terbiye öğretim yılında tüm yardımcı kaynakları ilk kez tüm öğrencilere ücretsiz ulaştırdıklarını, öğrencilerin ferdî gelişimlerini desteklemek için oluşturdukları ÖDS’nin 2 ayda 15 milyon kullanıcı sayısına ulaştığını söyledi.


Üçüncü sayısal platformun bile öğrencilerin matematikle ilişkilerini sayı henüz rasyonel tek zeminde oluşturabilmek için geliştirdikleri Matematik Dijital Platformu olduğunu nâkil Bakan Özer, şöyle sürme etti:


“2023’te üç yeni sayısal platformu terbiye sistemine karışma edeceğiz. Birincisi, ana ilimiz Türkçe. Türkçenin kültürün taşıyıcısı olduğuyla ilgili zengin kaynaklarla söz dağarcıklarını geliştirecek şekilde gelenekçilik tek sayısal platform. İkincisi, İngilizce sayısal platform. Üçüncüsü dahi yetişkinlerimize yönelik, halk terbiye merkezi kurslarının tamamının sayısal platform olarak vatandaşlara erişmiş olduğu HEMBA adında tek sayısal platform. Yani Milli Eğitim Bakanlığı olarak sayısal içerik üretme, eğitimle hem öğretmenleri hem öğrencileri hem velileri sayısal platformalar üzerinden sübvansiyon, tıpkısı zamanda teknolojinin her türlü ürününün hızlı tek şekilde terbiye öğretime karışma edilmesiyle ilgili her türlü çabayı sarf ediyoruz.”


“Davranışsal bağımlıkla ilgili gençlerimizin farkındalıklarını artırmamız lazım”


Milli Eğitim Bakanı Özer, yapay zeka ve yoğun öğrenme süreçleri devreye girdikçe, sayısal içerikler akıllılaştıkça bağımlılığı bile yanında getirdiğine dikkati çekti.


Bağımlılığın teknolojinin yan ürünü olumsuzlama, aracısız istediği tek şey olduğunu dile getiren Özer, sözlerini şöyle tamamladı:


“Tüm çevre gençlerini farklı tek şeye dönüştürmeyle ilgili yetişkin tek projenin ürünleri. Peki tığ gençlerimizi teknolojiyle bağlantılarını kopartarak koruyabilir miyiz? Hayır. Teknolojiyi dahi pasif kullanıcı olumsuzlama sürekli üreten olmamız lazım yerde sürece direnebilmemiz için. İkincisi dahi sayısal içeriklerin ürettiği davranışsal bağımlıkla ilgili sürekli gençlerimizi muhkem kılmamız, farkındalıklarını artırmamız lazım. Ailelerimizi sürekli desteklememiz lazım. Bizler, Türkiye Yüzyılının neferleri, tek taraftan teknolojinin etkin üreticileri, terbiye dünyasının neferleri olarak çaba sarf edeceğiz, çocuklarımızı teknolojinin her türlü imkanından faydalandıracağız ama onun zararlarına karşı bile güçlü kılmak, özellikle coğrafyamızın, dinimizden gelen yerde toplumun değerlerinin tecessüm etmesinin önündeki engelleri kaldıracak şekilde onları sürekli desteklemek durumundayız. ‘Birlik beraberlik içinde el ele vererek hem çocuklarımızı nasıl eğitebiliriz hem dahi nasıl onları tehlikelere karşı koruyabiliriz?’ bunun yol haritasını, inşallah yerde çalıştay sonunda algan olacağız.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir