VanMoof satılık – iflas etmiş e-bisiklet markasını satın almak isteyenler burada

Geçen ay Hollanda’da iflas ilan eden e-bisiklet şirketi VanMoof satışa çıkıyor. Bazı alıcıların popüler Hollandalı markayı çevrelediği söyleniyor, ancak en fazla gürültü çıkaran potansiyel teklif sahibi aynı zamanda başarılı olma olasılığı en düşük olanıdır.

Hollanda mahkemesi tarafından VanMoof’a kayyum olarak seçilen iki yönetici, yerel basına çok sayıda teklif verildiğini söylüyor. Küratörler Jan Padberg ve Robin de Wit, “Önümüzdeki günlerde teklifler birbirleriyle karşılaştırılacak ve paydaşlarla tartışılacak” dedi. Parlak. Amaç, birkaç gün içinde nihai bir anlaşmaya varmak.

Önümüzdeki günlerde teklifler birbiriyle karşılaştırılarak paydaşlarla görüşülecek” dedi.

Küratörler herhangi bir isim vermiyor, ancak bazı söylentilere göre teklif verenler Parlak, aynı zamanda Hollandalı bisiklet holdingi Accell Group’un yanı sıra Trek ve Giant gibi bisiklet devlerinin de sahibi olan ABD merkezli bir yatırım grubu olan KKR’yi içeriyor. Almanya’dan da ilgi olduğu söyleniyor, ancak hangi şirketin dahil olduğu belli değil.

Şu anda bilinen tek teklif sahibi, “güçlü marka itibarı, yenilikçi e-bisiklet teknolojisi ve benzersiz abonelik modelini” öne sürerek VanMoof için bağlayıcı olmayan bir teklif sunduğunu açıklayan micromobility.com’dur. Ancak şirketin ciddi kırmızı bayrakları var ve bir satın alma işlemini tamamlamak için yeterli paraya sahip olduğu belli değil.

Eskiden Helbiz olarak bilinen micromobility.com, özel amaçlı bir satın alma şirketi veya SPAC ile birleşerek 2021’de halka açıldı. Birleşmeden sonra şirket, değerlemesinin 408 milyon dolar olduğunu söyledi, ancak o zamandan beri hisseleri düştü ve piyasa değeri şu anda 8,75 milyon dolar civarında.

micromobility.com, davalar, kaçırılan bordrolar ve yeni iş kollarına (birkaç isim vermek gerekirse İtalyan futbolu, kripto para birimi ve hayalet mutfaklar) dönmeye yönelik tuhaf girişimler dahil olmak üzere başka sorunlarla karşılaştı.

Ama daha da önemlisi, micromobility.com (evet, küçük harf) Ve alan adı dahil) aslında VanMoof’u satın almak için yeterli paraya sahip. Şirket, zarar kaydetmeye devam ederken Mart ayı sonunda nakit ve nakit benzerlerinde sadece 647.000 $ bildirdi. Hissesi de şu anda ters bir bölünmenin ardından tuvalette ve Mart 2023’te sona eren çeyrek itibariyle bilançosu, toplam 75.64 milyon $’lık borçlarda 36.88 milyon $’lık varlıkları gösteriyor – yani yaklaşık 40 milyon $’lık borcu var.

Şirketin ciddi kırmızı bayrakları var ve bir satın alma işlemini tamamlamak için yeterli parası olduğu belli değil.

micromobility.com CEO’su Salvatore Palella, tahminen bir anlaşma yapmaya çalışmak için bu hafta Amsterdam’daydı ve garip bir şekilde, takipçilerine CEO olarak mı kalması yoksa istifa etmesi mi gerektiğini soran bir anket de dahil olmak üzere tüm süreç boyunca tweet atmaya çalışıyor gibi görünüyor. (istifa oyu verdiler; ancak Palella, VanMoof’un mütevellileri kararlarını verene kadar büyük kararları “erteleyeceğini” söyledi.)

Palella, “Süreç geliştikçe, gerçek paydaşları unutmayalım: tüketiciler” tweet attı. “Binlerce teslim edilmemiş bisiklet, garanti sorunları – bunlar dipnot değil, manşet. Bu sadece derin ceplerle ilgili değil, tüketici güveniyle ilgili.

Bu güzel bir duygu, ancak mütevelliler muhtemelen bir satın almayı gerçekten tamamlayabilecek alıcılar arıyor olacaklar. Ve VanMoof ucuz olmayacak; tarafından belirtildiği gibi Parlak, on milyonlarca avroya ihtiyaç duyulacak. Şirketin hem 2021 hem de 2022’de yaklaşık 80 milyon euro zarar ettiği söyleniyor. VanMoof’a toplamda yaklaşık 200 milyon euro yatırım yapıldı.

VanMoof’u satın almayı başaran her kimse, müşterilerine motosikletlerinin uzun vadede çalışmaya devam edeceğine dair güvence vermesi gerekecek. Şirketin bisikletleri, özel parçalar ve özel servis gerektiriyor ve hırsızlık önleme gibi bazı özellikler, VanMoof bir alıcı bulamazsa muhtemelen kapanacak olan sunuculara bağlanır.

Diğer şirketler önerilen düzeltmelerle devreye giriyor. Belçika’dan rakip bir e-bisiklet şirketi olan Cowboy, bir VanMoof sahibinin benzersiz dijital anahtarını oluşturabilen ve kaydedebilen bir uygulama yayınladı. Kullanılmış e-bisikletler için ikincil bir pazar olan Upway, VanMoof bisiklet sahipleri için bir onarım programı başlattı. Şirket, önümüzdeki 12 ay içinde Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika ve New York’ta 500 onarım yeri olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir