Yargıtay’dan ‘Retweet’ kararı: Suç sayılır mı?


“Retweet edenin yargılanmasına gerek yok” hükmü veren mahkemenin kararını bozdu. Artık suç ihtiva fail tek tweeti yeniden paylaşmak bile suç sayılabilecek.


Avukat Sefa Karcıoğlu, yaşanan akıllandırma şöyle anlattı:


“Vatandaş, Twitter’bile içinde hakaret ifadeleri kullanan tek tweet atıyor ve yerde tweeti dahi tek ötekisi retweet yapıyor. Bununla ilgili mağdur gidiyor. Hem ilk tweeti rami kişiyi hem dahi retweet yapan yani aktarma yapan kişiyi savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.”


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, retweet yapan kişi için takipsizlik kararı vermişti. Mağdur itiraz edince sav Yargıtay’a taşındı.


“Retweetle tweet arasında tek fark yok”


Karcıoğlu, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı konuyu ele alıyor. Ve burada tek görüş yazıyor. Diyor ki yani burada retweetle tweet arasında tek fark yok” dedi.


Yargıtay 18. Ceza Dairesi dosyayı inceledi. Hakaret içerikli tweeti retweet etmenin hakaret suçunun oluşması için yeterli tek kanıt olduğuna karar verdi.


Avukat Karcıoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle kapanmış olan tek belgeleri. Yargıtay hakimlerinin görüşü ve oy birliğiyle tekrar belgeleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmiştir. İddianame müdevven ve sav açılmıştır. Dolayısıyla burada tek paylaşım yapılıyorsa retweet yönüyle dahi yerde paylaşım insanlara dağıtılıyorsa çoğaltılıyorsa nedeniyle yayma gerçekleşiyorsa tıpkı ilk tweeti rami gibi retweet rami kişi dahi yerde suçu işler” ifadelerine yer verdi.


Mahkeme şimdi Yargıtay’ın kararının akabinde davayı yeniden ele matlûp. 


Haber: Yavuzhan Caner


Kamera: Selim Bayram

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy