YouTube Music’in yeni “Örnekler” sekmesi, yeni müzikler keşfetmenize yardımcı olmak için tasarlandı

YouTube Music, dinleyecek bir şeyler bulmanıza yardımcı olacak yeni bir yol deniyor. Buna Örnekler adı verilir ve YouTube Müzik uygulamasında yeni bir sekmede yer alır. Şirket bunu, yalnızca TikTok olan “sizi yeni favori müziğinize götürmek için kısa biçimli video bölümlerinin kesintisiz bir beslemesi” olarak tanımlıyor. Örnekler TikTok’tur, ancak yalnızca küçük müzik videolarından oluşur. 2023’te müzik keşfinin işleyiş şekli göz önüne alındığında işe yarayabilir.

Örnekler akışı kişiselleştirilmiş bir akıştır, bu nedenle onu açtığınızda, uygulama size ilgilenebileceğiniz geniş bir müzik yelpazesi sunmaya çalışır. Beğendiğiniz bir şey bulursanız, şarkıyı oynatmak, videonun tamamını izlemek, bir oynatma listesine eklemek ve hatta film müziği olarak kısa bir video yapmak için dokunabilirsiniz. Elbette YouTube’un buradaki avantajı, tüm bunları tek bir uygulamada yapabileceğiniz tek yer olmasıdır. (Ve podcast’leri ve daha fazlasını dinleyin. YouTube gerçekten tek bir yerde sesli her şeyin peşinden gidiyor.)

YouTube Music ve rakiplerinin tümü, keşif mekanizmalarına göre yaşar ve ölür. “Taylor Swift’i burada dinleyebilirsiniz” artık önemli bir avantaj değil, bu nedenle bu şirketler müziği keşfedeceğiniz, paylaşacağınız ve müzikle etkileşime gireceğiniz yer olmaya çalışıyor. TikTok burada baskın oyuncu tabii ki; bazı insanlar için müzik keşfinde o kadar merkezidir ki, Spotify’ın “En Popüler Şarkılar” ve “TikTok Şarkılar” çalma listeleri genellikle ürkütücü derecede benzer görünür.

Şarkılar TikTok’ta danslar, skeçler veya tepki videoları aracılığıyla viral hale geldiği için, viral olan bir parçanın 30 veya 60 saniyelik bölümü neredeyse her zaman şarkının en akılda kalan kısmıdır. Şimdi TikTok, tüm dinleme deneyimini yakalamaya çalışmak için tam teşekküllü müzik uygulaması TikTok Music’i kullanıma sunmaya başlıyor. YouTube aynı şeyi ters yönden yapmaya çalışıyor. Örnekler, her şeyi kontrol edebileceğiniz umuduyla size şimdiye kadar kaydedilmiş her şarkının en iyi anını vererek aynı deneyimi yakalamaya çalışmak için tasarlanmış gibi görünüyor.

Örneklerle aynı amaçlara ve tasarım fikirlerine sahip olan Spotify’ın yakın zamanda yeniden tasarımını da hatırlayabilirsiniz. Bu yeniden tasarım, hızlı bir tepkiyle karşılandı, ancak şirket, insanları yeni şarkılara bağlamaya yardımcı olmak için TikTok mekanizmalarını kullanmanın yollarını aramaya devam etti. Örnekler, uygulamada yalnızca bir sekme olduğu için çok daha az tartışmalı olmalıdır, ancak bu, hızlı seğiren dikey kaydırmanın, insanların yeni şeyler bulmasına yardımcı olma konusunda ne kadar güçlü hale geldiğinin bir başka örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir