Zoom, yeni AI araçlarının içeriğinizin sahipliğini çalmadığını söylüyor

Zoom’un baş ürün sorumlusu Smita Hashim’in Pazartesi günkü bir blog gönderisine göre Zoom, yapay zeka modellerini “müşterinin izni olmadan” uygulamadan sesli, görüntülü veya yazılı sohbetlerde eğitmiyor. Bu makaleyi ilk kez yayınladıktan sonra, Zoom hizmet şartlarını benzer bir açıklama ile güncelledi. Hashim, gönderisinde “müşterilerimizin içeriklerine sahip olmaya ve içeriklerini kontrol etmeye devam ettiğini” de yazıyor.

Şirketin AI eğitimi için müşteri verilerini işlemesi, bir süre sonra incelemeye alındı. Yığın Günlüğü Mart ayında bildirilen makale, şirkete yapay zeka çalışması için kullanıcı verileri üzerinde geniş bir kontrol sağladığı görülen şirketin hizmet şartlarında yapılan değişiklikleri bildirdi.

Yeni bölümler, AI araçlarıyla ilgili bölümlerle bir şekilde hizmet sahipliğini vermeden kullanıcıların yayınlamak istedikleri içeriği göstermek için Zoom lisansının açıklamalarını birleştiriyor gibi görünüyor. Üretken yapay zeka patlamasından çok önce, aynı yaklaşım, Instagram ve Twitter gibi hizmetlerin yanı sıra Dropbox ve Google Drive gibi bulut depolama sitelerinin hizmet şartlarını okuyan kullanıcıların öfkesini artırdı.

Hashim şöyle yazıyor: “Amacımız, müşterilerin kendi video, ses ve sohbet içeriklerini oluşturup sahiplenmelerini sağlamaktı. Bu müşteri içeriğini, bu içeriğe dayalı katma değerli hizmetler sağlamak için kullanma iznimiz var, ancak müşterilerimiz içeriklerinin sahibi olmaya ve kontrol etmeye devam ediyor.”

bu Yığın Günlüğü rapor, Zoom’un hizmet şartları 10.2 ve 10.4’te Zoom’un kullanıcı verilerini nasıl işleyebileceğini tartışan iki bölümü özellikle vurguladı.

  • 10.2, müşterilerin “Makine öğrenimi veya yapay zeka dahil olmak üzere” “herhangi bir amaç” için “Zoom’un Hizmet Tarafından Oluşturulan Verilere erişmesine, kullanmasına, toplamasına, oluşturmasına, değiştirmesine, dağıtmasına, işlemesine, paylaşmasına, bakımını yapmasına ve depolamasına izin verdiğini” söylüyor. algoritmaların ve modellerin eğitimi ve ayarlanması amacıyla).”
  • 10.4, müşterilerin verilerini “ürün ve hizmet geliştirme”, makine öğrenimi ve yapay zeka gibi şeyler için kullanması için “Zoom’a kalıcı, dünya çapında, münhasır olmayan, telifsiz, alt lisanslanabilir ve devredilebilir bir lisans vermeyi kabul ettiğini” söylüyor. istihbarat.

Bölüm 10.4’ten sonra eklenen yeni ifade şu şekildedir: “Yukarıdakilere bakılmaksızın Zoom, izniniz olmadan yapay zeka modellerimizi eğitmek için ses, görüntü veya sohbet Müşteri İçeriği kullanmayacaktır.”

Zoom, diğer birçok şirket gibi, son zamanlarda insanların kaçırdıkları toplantıları yakalamalarına yardımcı olan bir araç ve insanların Slack benzeri Team Chat uygulamasında mesaj oluşturmasına yardımcı olan bir araç da dahil olmak üzere yapay zeka destekli yeni özellikler pazarlıyor.

Pazartesi günkü blog gönderisinde Hashim, hesap sahiplerinin ve yöneticilerin, deneme amaçlı olarak sunulan özellikleri açıp açmamayı seçebileceklerini ve bu özellikleri açan kişilere “eğitim için şeffaf bir onay süreci sunulacağını” söylüyor. müşteri içeriğinizi kullanan yapay zeka modellerimiz.”

Zoom’un toplantı içi bildirimi, toplantı özetleri özelliği için verileri kullanırken böyle görünüyor.
Görüntü: Yakınlaştır

Hashim, kullanıcı içeriğinin “yalnızca bu AI hizmetlerinin performansını ve doğruluğunu artırmak için kullanıldığını” ve paylaşılan verilerin “herhangi bir üçüncü taraf modelin eğitimi için kullanılmayacağını” ekliyor. Hashim ayrıca, AI hizmetleri kullanımdayken toplantı katılımcılarına haber verdiğini söylüyor.

Bölüm 10.4’te amacımız, katma değerli hizmetler sağladığımızda (toplantı kaydı gibi), bunu kullanım haklarıyla ilgili sorular olmadan yapabilmemizi sağlamaktı. Toplantı kaydı hala müşteriye aittir ve kayıt hizmetini sunmak için bu içeriğe ilişkin bir lisansa sahibiz. Lisans ve kullanım haklarına ihtiyaç duyduğumuz bir makine öğrenimi hizmetine örnek olarak, istemeden katılımcıları spam yapmak veya dolandırmak için kullanılmadığımızdan emin olmak için web semineri davetlerini / hatırlatıcılarını otomatik olarak taramamız verilebilir. Müşteri, temel alınan web semineri davetinin sahibidir ve biz, bu içeriğin yanı sıra hizmeti sağlama lisansına sahibiz.

Hashim’in blogu, söz konusu hizmet şartları bölümlerinin sağlık ve eğitim müşterileri için ne anlama geldiğini netleştirmek için de güncellendi. Hashim, “Yapay zeka modellerimizi eğitmek için eğitim kayıtları veya korunan sağlık bilgileri dahil olmak üzere müşteri içeriğini izniniz olmadan kullanmayacağız” diyor.

Zoom, yapay zeka ile ilgili hizmet şartları güncellemeleri yapan ve dikkat çeken tek şirket değil. Google kısa süre önce gizlilik politikasını, Google Translate ve Google Bard gibi yapay zeka destekli araçlarının internetteki halka açık kaynaklardan alınan veriler kullanılarak eğitilebileceğini not edecek şekilde güncelledi.

Güncelleme 7 Ağustos 16:46 ET: Zoom’un güncellenen blogundan ve hizmet şartlarından yeni bilgiler eklendi.

Düzeltme 7 Ağustos, 13:18 ET: Bu yazıda geçen hizmet şartları Temmuz ayında değil Mart ayında yürürlüğe girmiştir. Hata için üzgünüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir