Sony, Elektrikli Araba Kesimine Göz Kırptı

Sony, yeni jenerasyon mobilitede daha büyük bir rol oynamak için cümbüş ve sensörlerdeki gücünü kullanmak istediği elektrikli araç pazarına girişi incelemek için bu baharda bir şirket kurma planları içerisinde. Pekala Sony, elektrikli araba pazarına nasıl bir adım atacak?

Reuters’ın haberine nazaran, Sony Lideri Kenichiro Yoshida, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki CES teknoloji ticaret fuarı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, yeni şirketleri Sony Mobility Inc’ten bahsetti. Yoshida, “Görüntüleme ve algılama, bulut, 5G ve cümbüş teknolojilerimiz ile içerik uzmanlığımızla, Sony’nin mobiliteyi tekrar tanımlamak için yaratıcı bir cümbüş şirketi olarak âlâ bir pozisyona sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.

Sony’nin otonom sürüş için kritik olan sensörler üzere alanlarda yeterli bir teknoloji cephaneliğine sahip olduğu tabir ediliyor. Şirket paylarının elektrikli araç planlarının açıklanmasının akabinde Tokyo’da yüzde 4,2 arttığı ve sabit bir Nikkei endeksini geride bıraktığı da bilgiler ortasında.

Yoshida, Aralık 2020’den itibaren Avrupa’da halka açık yollarda test edilmeye başlanan ve daha evvel duyurulan VISION-S 01 coupe ile tıpkı elektrikli araç platformunu kullanan VISION-S 02 prototip spor arazi aracını (SUV) tanıttı. Sony lideri, şirketin mobiliteyi yolcuların ferdi cümbüş seçeneklerini seçebilecekleri ve 5G internet ilişkisini kullanabilecekleri bir “eğlence alanı” olarak gördüğünü söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.