Magazin

AOC AGON AG273QXP Monitör İncelemesi

AOC AGON oyuncu monitörleri serisinde Nano IPS panele sahip AG273QXP modeli, en tanınan teknik özellikleri derlemiş diyebiliriz. 27 inç ekran boyutunda 2560×1440 WQHD çözünürlüğe sahip. 170 Hz tazeleme suratı ve 1 ms reaksiyon mühleti var. Pekala artısı, eksisi ne? Birlikte bakalım…

AOC AGON serisinde pek çok farklı süratte, çözünürlükte ve panelde seçenek var. Lakin bilhassa az sayıda modelde Nano IPS görebiliyoruz. Bilhassa bu paneli çok beğenen ve daha çok model bekleyen kullanıcılar için AG273QXP incelemesi kıymetli.

AOC AGON AG273QXP Görüntü İnceleme Vakit Çizelgesi

 • 00:00 – Nano IPS panelli oyuncu monitörü: AOC AG273QXP 00:37 – 27 inç, 2560×1440 piksel, 170 Hz ve 1 ms.
 • 01:35 – Nedir bu panelin büyüsü?
 • 02:50 – Renkler nasıl? Tecrübe ve ölçüm sonuçları.
 • 03:30 – NVIDIA Denetim Panel altında 8 bit ya da 10 bit ayarı yapabilirsiniz.
 • 10 Bit yüksek Hz için DP kullanmanızı tavsiye ederiz, Native 10 bit değil 8+2 bit FRC kullanılıyor.
 • 04:25 – HDR nasıl? FreeSync, FreeSync Premium ve FreeSync Premium Pro farkı ne?
 • Bu monitör FreeSync Premium ve VESA DisplayHDR 400.
 • 06:00 – Konsollarda 120 Hz modunda kullanabilirsiniz.
 • 06:30 – Temas portları güçlü ve adaptör dahili.
 • 06:50 – OSD ve yazılımsal OSD var.
 • 07:23 – USB Hub özelliği de 3.5 mm portu da var.
 • 07:45 – Art tarafta RGB şerit de mevcut.
 • 08:10 – Stand çok ağır ve sağlam ayrıyeten çok ergonomik.
 • 08:50 – Stand yüksekliği altını kullanma imkanı veriyor.
 • 09:10 – 27 inç pek çok yere sığar. Makalemizde ölçüler var.
 • 09:39 – 75 mm VESA takviyesi var.
 • 10:00 – 3H yansıma önleyici kaplama kaliteli.
 • 10:20 – Profesyonellerin sevdiği gölgelik de var.
 • 10:50 – Gölgelik kulaklık askısını engellemiyor.
 • 11:10 – Kutudan gerekli HDMI, DP ve USB çıkıyor.
 • 11:20 – Teknik bedellere rağmen algılanan durum.
 • 11:45 – Piksel yoğunluğu hoş.
 • 12:10 – Manzara kalitesi fantastik.
 • 12:30 – Makalemizde meyyit piksel konusunda genel bilgilendirme hedefiyle güncelleme yapacağız.
 • 13:07 – İnceleme tarihinde 11.000 TL civarındaydı.
 • 13:52 – Bilhassa IPS sevenler için uç noktaya taşınmış bir Nano IPS var karşımızda.

Bu yeni teknoloji geçtiğimiz yıl boyunca yaygınlaştı. Nano IPS panellerin oyuncu sürümleri hem IPS avantajlarına sahip, hem de çok daha süratli renk değiştiriyorlar. Buna ek olarak Nano takısını almasını sağlayan kaplama ile çok daha yüksek renk doğruluğu sunabiliyorlar.

Çalışma prensibi IPS paneli aydınlatan LED art ışığın üzerine uygulanan nano parçacıkların, ışığı filtrelemesi üzerine şurası. Nano parçacıklar ışığın makul dalgaboylarını emer ve bu sayede istenen ışık tonu panele ulaşır.

AG273QXP VESA DisplayHDR 400 sertifikasına da sahip, yani parlaklık ve karanlık ortasındaki dinamik aralığı yönetme konusunda başarılı ve HDR görüntüler, HDR oyunlar için hazır. Birinci başlarda HDR400 orta düzey diyorduk lakin günümüzde 1000 Nit ve üzeri modeller de çıktığı için artık ileri düzey daha üst taşındı. HDR 400, HDR tecrübesi arayanlar için giriş noktası olmalı.

FreeSync Premium

Monitörde FreeSync takviyesi mevcut. Artık FreeSync’in de düzeyleri var, FreeSync Premium içerisinde LFC yani düşük kare suratlarında da düzgün çalışma yeteneği var. Yırtılma tedbire, titreşim azaltma ve SDR modunda düşük gecikme sunma var. Lakin bir üstü olan FreeSync Premium Pro bunları yalnızca SDR değil HDR modunda da sunabiliyor.

FreeSync monitörlerde ek bir maliyet işin içine girmiyor, bu yüzden çok tanınan hale gelen teknoloji uzun müddettir AMD ekran kartı koşulu olmadan, NVIDIA ekran kartlı bilgisayarlarda da etkinleştirilebiliyor. NVIDIA kontol paneli altından G-Sync ayarını bu monitörde açabilirsiniz, genel olarak denediğimiz kadarıyla bu sorun olmadan yırtılma ve takılma meselelerinin önüne geçme konusunda başarılı bir formda çalışıyor.

Pekala PC dışı kullanıcılar ne olacak? PC’ye ek ya da yalnızca Xbox, PlayStation bağlayacaksanız bunu yapabilirsiniz. 120 Hz tazeleme destekleyen oyunlarda bunu açmanız mümkün. Konsol uyumluluğu bilhassa 1440p çıkış desteklemeyen PS5 için kıymetli.

Hepsini nasıl bağlayacağız derseniz de 2x HDMI 2.0, 2x DisplayPort 1.4, bir USB 3.2 Gen 1 giriş ve iki adet çıkış portu mevcut. 3.5 mm ile kulaklığı da monitöre takarak kısa kablolu kulaklık ya da ek hoparlör kurabilirsiniz.

Ölçüler, Kullanım ve Ergonomi

Pekala nerede kullanılmalı? İster masasüstünde, ister bir sehpa üstünde, 27 inç sığdırması kolay bir boyut. Konutunuzun ya da ofisinizin yapısına nazaran pek çok farklı yere koyabilirsiniz. Yükseklik ve açı ayarları da yerleşimde yardımcı oluyor. 5 Derece öne, 23 derece geriye yatıyor, sağa ve sola 33’er derece dönüyor. 110 mm yükseklik ayarı var. Ayrıyeten pivot moduna da alabiliyorsunuz. Bunlar bana yetmez derseniz de 75×75 mm VESA dayanağı var, özel monitör kolları alabilir ya da duvara monte edebilirsiniz.

Lakin ayak dahil 562.4 mm yükseklik, 613.5 mm genişlik, 267.4 mm derinlik; ayak hariç 364.3 mm yükseklik, 613.5 mm genişlik ve 61.3 mm derinlik ölçülerini hesaba katmalısınız. Monitörün standıyla net tartısı da 7.55 kilogram, yani pek hafif değil. Kaldırıp bir yere koyarken 27 inç olduğu için fazla zorlanmıyorsunuz lakin yükünü da hissediyorsunuz.

Birinci heyetimde kutudan çıkan HDMI, DisplayPort ve güç kablolarıyla kablo aranmadan hem PC, hem konsolu çabucak takıp kullanabilirsiniz.

3H Yansıma Önleyici Kaplama

Konulduğu yerde etraf ışıklar da imgeyi etkiliyor elbette. Bu monitörün etraf ışığı ekrana düştüğünde kıran, 3H kıymetinde bir yansıma önleyici kaplaması var. Bu da bana yetmez, bilgisayarımın olduğu oda çok ışık alıyor diyorsanız kutudan çıkan ekran kalkanını kullanabilirsiniz. Bu kesimler ekranın üstüne ve iki yanına monte edilen gölgelikler. İşe yarıyorlar mı? Evet, evvelce yalnızca profesyonel monitörlerde kullanılan bu aksesuarlar artık kimi oyuncu bilgisayarlarında da karşımıza çıkıyor. Parlak ortamlarda görüş kalitesini artırıyorlar.

Oyuncu monitörlerinde gözümüzün alıştığı bir estetik öge doğal olarak kasa süslemeleri ve RGB aydınlatmalar. AOC AGON monitörün Light FX sunan bu modeli art kısımda, öbür AOC eserleriyle senkronize edilmek üzere tasarlanmış bir RGB ışık bölgesine de sahip. Kasa ve stand estetik olarak epey hoş görünüyor. Şayet bir yayıncı odası yapacaksanız ve kamera açılarından biri, monitörün ardını kısmen de olsa gösterecekse bu RGB pek hoş bir hava katacaktır. Güç kaynağı içeride olduğu için ek adaptör kalabalığı yok.

Oyunlarda elbette bu RGB’ye değil ekrana kilitleniyoruz. FPS, Racing, RTX, Game 1 ve Game 2 olmak üzere 5 farklı ön ayar seti var. Her biri imajın zıtlık üzere birtakım temel pahalarını değiştiriyor. Kendi istediğiniz manzarayı de OSD üzerinden özel ayarlarla hazırlayabilirsiniz.

Son yıllarda oyuncu monitörlerinin biraz hile özelliklerinden olan siyah alan denetimi seçeneği de var. Genel imajdaki parlak alanları çok parlak hale getirmeden, yalnızca gölge ve karanlık alanları daha parlak hale getirebiliyorsunuz. Shadow Control mücadeleci oyunlarda ya da endişe oyunlarında faydalı olabiliyor.

OSD, Kullanım ve Görünüm

OSD demişken, ayarları tuşlara uzanıp da yapmaya üşenenler için AOC G-Menu uygulaması var. Bu yazılımı PC’ye kurup daha sonra fare ile ayar değiştirebilirsiniz. Lakin elbette çalışması için PC-Monitör USB irtibatının yapılmış olması gerekiyor.

Pekala tecrübe nasıl? 27 inçte 596.73×335.66 mm görme alanı epey güzel. Piksel aralığı 0.2331 ile düzgün ve inç başına 109 piksel ile sertlik standart oturma uzaklığında uygun. 3H parlama önleyici kaplamalar bilhassa ışık dağıtmada düzgün lakin metin piksel sertliğinde bir ölçü kayıp oluşturabiliyor. Bunu salt ofis ve iş monitörü olarak almak isterseniz bilmeniz gereken bir ayrıntı.

Kontrast pahası dinamik olarak 80 milyona 1, statik kontrast 1000:1. 400 Nit parlaklık ile standart monitörlerin 300 nit parlaklığına kıyasla çok daha aydınlık görünüyor. Lakin temel fark Nano IPS’in karakterinde yatıyor. Bu oyuncu monitörü çok canlı, çok parlak, aydınlık ve ferah bir manzaraya sahip. Sunduğu ışığı 178/178 derece yani her açıdan tıpkı netlikte görebiliyorsunuz. FRC ile 8+2 Bit 10 Bit renk sunabiliyor. Renkleri hakikaten çok hoş hatta genel panel çeşitleri ortasında tahminen de en özel renklere sahip panel Nano IPS olabilir. Bu biraz kullanıcı zevki problemi olduğu için hiçbir panel cinsine en güzel panel diyemeyiz ancak renk açısından teknik kıymetleri en güçlü paneller IPS cinsleri içinden çıkıyor.

Sonuç Kıymetlendirme

Sunduğu renk uzayına baktığımız vakit, yüzde 98 Adobe RGB, yüzde 94 NTSC, yüzde 133 sRGB ile bunu sayısal olarak da görebiliyoruz. Titreşimsiz, düşük mavi ışık modu da olan, üç kenarı çerçevesiz ve bakması çok zevkli bir monitör.

Sonuç itibariyle AOC AGON AG273QXP monitörün en değerli artısı Nano IPS panelin sunduğu imaj kalitesi. Oyuncular için yüksek tazeleme suratında, ülkü boyutlarda ve çözünürlükte, düz bir ekran sunulmuş. Oyunlarda Input Lag yani düşük giriş gecikmesi uygulaması başarılı, denetimciler çok düzgün reaksiyon veriyor. Ayrıyeten standı da ergonomik olarak bütün muhtaçlıkları karşılıyor. Yazılımı, kutu içeriği, kullanıcı tecrübesi, her noktası hoş olmuş.

Bizim incelediğimiz sürüm biraz dolaşmış, bu esnada da yıpranmış. AOC’den gelen modeldeki meyyit pikseller için de bir açıklama rica ettik ki kullanıcılar ile paylaşalım. Yeni yılda resmi açıklama gelince yazımıza ekleyeceğiz fakat kelam verdiğimiz üzere görüntümüzü 2021 yılı bitmeden yayınlıyoruz. Bu sebeple ek açıklama ve yardımcı olacak bilgilere görüntüde değil yazımızda yer verebileceğiz.

AOC AGON serisinde bu monitörün bir de yansıma önleyici kaplama olmayan Glossy sürümünü yapmayı düşünmeli, kenar gölgelikler ışığı kestiği için yansıma konusunu bir nebze aslında azaltacaktır. Bu biçim alternatif bir monitör her ortama uygun olmayacaktır lakin bu panelin avantajlarını daha da abartılı biçimde ön plana çıkartan bir eser olabilir. Şahsen yeniden yansıma önleyicili modeli tercih ederim, çünkü aydınlık ortamda kullanıyorum fakat monitör pazarı sahiden de çeşit kaldıran hatta isteyen bir pazar.

Genel olarak modelin eksisi ne diyecek olursanız Nano IPS panelli oyuncu monitörleri piyasada ucuz ya da fiyat/performans kategorisinde yarışmıyorlar. 27 inç ve 1440p kategorisinde çok fazla çeşitte eser var. Maliyetleri öteki panellere sahip modellere nazaran daha yüksek. Lakin bunun karşılığını da imaj kalitesi olarak veriyor. Bu açıdan bakacak olursak 27 inç ve 1440p ile yeniden hakikat bir kitlesi olduğunu söyleyebiliriz.

Artılar: Renk ve imaj kalitesi, tazeleme suratı, düşük hareket bulanıklığı konusunda kategorisinde çok başarılı, stand sağlam ve farklı, gölgelik kaliteli ve düzgün tasarlanmış bir ek kutu içeriği, USB hub, adaptör içerisinde.

Eksiler: Fizikî OSD süratli olsa da yazılım OSD yavaş çalışıyor, daha yüksek HDR özellikleri sunabilirdi, incelediğimiz örnekte meyyit piksel vardı hasar kaynaklı olabileceğini düşünüyoruz.

Sponsorlu Eser Amazon mağaza ilişkisi: AOC AGON AG273QXP Fiyatı…

Related posts

Baht Oyunu, Ada Masalı, MasterChef Türkiye reyting birincisi kim?

admin

Yalancı mevzusu nedir? Yalancı dizisi uyarlama mı gerçek yaşam hikayesi mi?

admin

Yargı dizisinde çalan müzikler! Yargı dizisi son bölümde çalan şarkı: Cem Adrian Yana Yana (Kül) sözleri!

admin

Leave a Comment

isim yakala | instagram takipçi satın al | İstanbul evden eve nakliyat | Ahşap Merdiven | takipçi satın al | instagram takipçisi satın al | tiktok beğeni satın al | O Bir Site | Polyanna Haber | Akda Bilişim | Emlak incele | Youtube Video Forum | Arkadaşlık Forumu
Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.