Magazin

ASUS ROG Claymore 2 Klavye İncelemesi

Kablosuz, RGB, optik mekanik anahtarlara sahip bir oyuncu klavyesi var elimizin altında. Tuşlarına basmak ve bu klavyeyi kullanmak çok fakat çok zevkli. MA02 ROG Claymore 2 kodlu bu modüler klavyenin, numerik tuş grubu çıkartılabiliyor, sola ya da sağa takılbiliyor. Çalışır ve hesap yaparken sağda, oyunlarda makrolar için solda kullanmak mümkün. Enfes bir tasarım yapmışlar, kızaklı bir biçimde oyunlarda şarjör değiştirir üzere takıp çıkartabiliyorsunuz.

100 Milyon tuş basım ömrüne sahip ROG RX Optical Switch kullanılan bu modelin en kıymetli yanı elbette bu tuşların basım hissiyatı.

Claymore 2 İncelemesi Görüntü Vakit Çizelgesi

 • 00:00 – Intro: ASUS ROG Claymore 2 giriş görüntüsü.
 • 00:25 – Claymore 2 incelemesi ve anahtar tipleri.
 • 00:54 – RX ve NX anahtar cinsleri, bu incelemede Clicky Blue anahtarlar var.
 • 01:15 – Tuş sesleriyle başlayalım…
 • 01:25 – Numerik tuş ekibi kızaklı ve sağa ya da sola takılabiliyor.
 • 02:05 – ASUS ROG Armoury yazılımıyla makro atayabilirsiniz.
 • 02:35 – Ses tekeri, multimedya tuşları ve öbür tasarım ayrıntıları.
 • 03:30 – Her tuşta farklı ayarlanabilir RGB aydınlatma var.
 • 03:52 – Tuşlar sağa sola pek sallanmıyor, düz basıyor.
 • 04:35 – Tek oynak kısım orta temas.
 • 05:00 – Manyetik bilek takviyesi nasıl?
 • 05:30 – Yükseltme ayakları çok sağlam.
 • 05:45 – Baskı gücü, arası, sesi anahtara nazaran değişiyor.
 • 06:15 – Optik mekanik ve klasik mekanik farkı.
 • 07:00 – Karakter farkları çok besbelli.
 • 07:30 – RX, NX, Red, Blue, Brown özellikleri ve farkları.
 • 09:10 – Çoklu tuş algılama ve hayalet tuş basımı engelleme özellikleri var.
 • 09:52 – Type-C, Type-A adaptörleri, Type-C’den Type-C’ye kablo kutudan çıkıyor.
 • 11:20 – USB Passthrough özelliği nasıl çalışıyor?
 • 12:20 – Kablolu ve kablosuz klavye kullanımın avantajları.
 • 13:03 – Clicky Blue mu? Linear Red mi? Oyuncular için ikisi de düzgün.
 • 13:45 – ASUS Klavyeler ortasında en üst seviye özellikleri bir ortada sunan model Claymore 2 oluyor.
 • 14:35 – Türkçe Q olarak Türkiye’de satılıyor.

Kırmızı Anahtar mı Mavi Anahtar mı Neo?

Kırmızı ve mavi anahtarlar ortasında bizim denediğimiz modelde ROG RX Blue optik mekanik anahtarlar kullanılmıştı. Clicky and Speedy yani tıklama sesli ve süratli olarak nitelendirilen bu anahtarlar, tuşun tam algılama noktasında ek bir klik sesi çıkartıyor. İkinci sesi tuşu en aşağıya kadar bastırırsanız duyuyorsunuz. Lakin elbette 4 mm toplam hareketi tamamlamanız gerekmiyor, 1.5 mm harekette siz klik sesini duyduğunuzda tıklama süreci gerçekleşmiş oluyor.

RX Red modellerinde bu ek klik sesi yok, yalnızca tuşun tabana vurma sesini duyuyorsunuz. Red’ler 55 gram, Blue’lar 65 gram baskıda harekete geçiyor.

Daha da daktilo tadı alayım, yeterlice güçlü bastırma hissi olsun derseniz klasik IBM klavye lezzeti yaşamak için NX Brown modellerine bakabilirsiniz çünkü 2 mm’de basılıyorlar ve 58 gram baskı kuvveti gerektiriyorlar.

Optik Mekanik ve Klasik Mekanik Seriler

Pekala RX ve NX anahtar serileri ortasındaki fark nedir? RX’ler optik mekanik, NX’ler mekanik anahtarlara sahip. Optik mekanikte tuş ışığı katıca komut algılanıyor, klasik mekanikte elektrik devresi tamamlanınca. Optik tuşlar genel prensip olarak daha uzun ömürlü olsa da aslında iş her vakit o serinin üretim kalitesinde bitiyor diyebiliriz.

Doğrusal olanlar baskı gücündeki artışı doğrusal hissettirirken, dokunsal yani Tactile olan tuşlarda daha farklı bir direnç hissediliyor. Bu olay ve anahtar seçimleri büsbütün sizin klavyeyle olan fizikî bağlantıda nasıl bir hissiyat aradığınıza bağlanıyor. Şu güzeldir, bu kötüdürden çok burada zevkler ve renkler konusu var diyebiliriz.

Buyrun tam liste ve ASUS’Un bize sağladığı anahtar test kiti sayesinde her bir anahtarın sesleri.

RX Anahtarlar:

RX Red: Yumuşak, doğrusal ve ultra süratli aktüasyon yani tuş basımının gerçekleşmesi.

1.5 mm aktüasyon noktası, 40 gram ön hareket, 55 gram tam hareket gücü.

RX Blue: Tıklama sesli (Clicky), dokunsal, ultra süratli aktüasyon, 1.5 mm aktüasyon noktası. 65 gf dokunsal kuvvet.

NX Anahtarlar:

NX Red: Yumuşak, doğrusal ve çok süratli aktüasyon.

NX Blue: Artırılmış dokunsallık ve tıklama sesli yani Clicky. 2.3 mm aktüasyon noktası. 65 gram dokunsal kuvvet.

Dokunsallık nedir? Tactile Bump yani tuşa basmaya karşı koyan tesir.

Tıklama sesli: Clicky yani aktüasyon noktasında klik sesi çıkartan, esktra sesli tuş yapısı.

Doğrusal: Linear Switch’lerde tuşa basış kuvveti aşağıya indikçe artar, üst kısımda azdır, derinlerde artar, tuşlara yalnızca aktüasyon noktasına kadar basma alışkanlığı da edinebilirsiniz.

Tasarım, Aydınlatma ve Daha Fazlası…

Artık ROG Claymore 2 modeline dönelim. Bu modelin dizaynından tuş ayrıntılarına her hususa yakından baktık ve uzun mühlet test ederek inceledik. En üst düzey mekanik oyuncu klavyesi olarak konumlandırmasını hakeden bir kalite ve ayrıntı bolluğuna sahip.

Floating Keys yani yüzen tuş tasarımı kullanılmış, tuşlar klavyenin yüzeyinden üstte, havada yüzer üzere görünüyor.

Fakat bu tuşlar pek sağa sola dans etmiyor yani sallanmıyor. Bunu sağlayan ise tuşların kapaklarını kaldırınca gördüğümüz kare tasarım. Kare biçimindeki tuş iç yapısına kapaklar 4 noktadan kilitleniyor, yalnızca merkezden kilitlenmeye nazaran bu tuşu daha istikrarlı ve düz basar bir hale getiriyor. Sağa sola oynama yok.

Her tuşta farklı başka ayarlanabilen bir RGB aydınlatma var, Per Key RGb esasen üst seviye modellerin değerli özelliklerinden. ASUS ROG Armoury yazılımı altından bütün ROG eserlerinin ışıklandırmalarını ayrıntılı olarak yönetebiliyorsunuz.

ASUS ROG Armoury

Aura Sync ibaresi bu eserin öbür ASUS eserlerinde Aura Sync yazılı öbür donanımlarla uyumlu aydınlatmasını tabir ediyor.

Sol üstteki ROG yani Republic of Gamers logosu da tuşlarla uyumlu bir aydınlatmaya sahip. Bunun sağında da pil göstergesi ışıkları adım adım yükselen basamak barlar halinde tasarlanmış.

Tuşların altında fırçalanmış, 45 derece sağa yatık çizgilere sahip alüminyum yüzey esere lüks bir hava veriyor.

Bildirim ışıkları ise klavyede F9 – F12 tuşlarının az üstünde ve beyaz aydınlatmaya sahip. Lakin bu ışıkların 1 – A – S- Windows Lock ve USB ikonlarını görmek imkansıza yakın. Dizaynda bir tek bunları görülebilir yapmamışlar, tek önemli eksisi diyebiliriz.

Soldaki USB Type-A yuvasına farenizin kablosuz alıcısını takabilirsiniz. Lakin sağdaki Type-C üzerinden kablolu olarak PC’ye takıp kullanmanız gerekiyor. Kablosuz modda USB aktarıcı çalışmıyor.

USB Passthrough: Artısı ve Eksisi, Kablolu ve Kablosuz Kullanım…

Pekala USB ışığı niçin var? USB Pasthrough özelliği mevcut. Yani klavyenin üzerindeki USB 2.0 portuna isterseniz farenizin kablosuz alıcısını takabiliyorsunuz. Öteki bir şey de takabilirsiniz lakin tasarım gayesi öncelikle fare kablosuz alıcısını masada fareye yakın tutarken kablo ölçüsünü azaltmak. FN+12 USB Passthrough aktifleştirdiğinizde ve klavye Type-C’den Type-A’ye kablo ile bilgisayara bağlı olduğunda çalışıyor.

Yani ne yazık ki ek USB portunu bu klavyeyi kablosuz olarak 2.4 GHz ilişki üzerinden kullanırken kullanamıyoruz. Kablolu kullanım kendi başına çalışıyor, USB Passthrough özelliği de sağlıyor lakin şimdi hem kablosuz olsun, hem de başka kablosuz alıcıyı da klavyeye bağlayayım dediğimizde bunu yapamıyoruz

Öte yandan kutudan çıkan kablosuz alıcıyı kaybetmemek için manyetik bir USB alıcı depolama cebi yapmışlar. Bu klavyenin üzerinde, basitçe yan tuş grubunu çıkartıp, USB’yi de klavyenin içine koyup çantada turnuvaya götürebilirsiniz.

Makro Kayıt Seçenekleri ve Dahası…

On The Fly Macro Recording yani kullanırken makro oluşturma seçeneği de hoş. Armoury Crate altında çok ayrıntılı her tuşta makro, ışık, renk, güç tasarrufu, Firmware güncelleme, fonksiyonlarla oynama yapabiliyorsunuz. Uygulamalara nazaran profil oluşturup oyunu açar açmaz özel profilin devreye girmesi üzere gelişmiş özellikler de var.

Sağ üstteki ses açma ve kısma tekeri çok kullanışlı. Altındaki 4 farklı tuş da bilhassa multimedya fonksiyonları için çok faydalı. Ayrıyeten Windows tuşunu, Alt+Tab ve Alt+F4 kombolarını da devredışı bırakma seçeneğiniz var.

Türkçe QWERTY klavye, Türkçe uygulama takviyesi ile alır almaz rahatça kullanmak mümkün.

ASUS ROG Armoury

Sonuç Kıymetlendirme

ASUS ROG Claymore 2 kablolu ya da kablosuz, 1 ms reaksiyon müddetiyle, mükemmel bir hissiyata sahip enfes optik mekanik tuşlarıyla çok beğendiğimiz bir oyuncu klavyesi. Anahtar seçimini zevkinize nazaran yapabilirsiniz fakat hem ASUS ROG oyuncu masaüstü bilgisayarlarına, hem de oyuncu laptoplarına çok düzgün ahenk sağlayan, yazmayı, oynamayı çok daha zevkli ve rekabette avantajlı hale getiren bir eser.

ASUS oyuncu ekipmanları kategorisinde çok sağlam bir klavye yapmış lakin Türkiye pazarında bu premium klavye kıymetli modeller ortasında bile dikkat çekecek kadar yüksek bir noktada kalıyor. Oyuncu donanımı ismi ve tarifi, bu kelamın hakkını versin ya da vermesin günümüzde en ucuz klavye modellerinde dahi kullanılıyor. Dahası yalnızca ucuz anahtarlı modeller değil, Cherry MX üzere kaliteli anahtarlı hesaplı mekanik oyuncu klavyeleri bile bulmak mümkün. Bu yüzden almayı düşünenlerin yüksek fiyat etiketini kuşkuyla karşılaması doğal. Dahası şimdi RX ve NX anahtarları birçok insan hiç deneyip hissetmedi.

İşin öteki yanından baktığımızda fiyatı, ASUS ROG’nin en güzel modelini alayım diyenler için elbette bir pürüz değil. Şirket fiyat rekabetçi eser gamında TUF modeli oyuncu klavyelerini de piyasaya sunuyor. Öte yandan 100 milyon tuş basım ömrüne sahip taş üzere anahtarlar uzun yıllar değiştirmeden, yatırımın karşılığını alana kadar kullanma imkanı demek. RX ve NX anahtarları deneyenlerin büyük bir kısmının bu anahatları bırakması ya da değiştirmesi güç görünüyor, çünkü tecrübeleri çok yeterli.

“Tam uzunluk mu alsam? TKL klavyeler de çok moda? PC başında mı kullanayım, koltuğa da geçer miyim?” üzere her şeyi bir ortada isteyenler için tek paket olmuş. Kablolu, kablosuz seçiminde ise kablosuza alışınca kabloluya dönmek biraz sıkıntı oluyor, 4000 mAh bataryasıyla Claymore 2 gerçekten ender şarj istiyor.

Optik mekanik ve klasik mekanik seçenekler ile şirketin kendi anahtar dizaynları bu işte ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Klasik anahtar markalarından alıp kullanmanın ötesinde artık kendi tasarımı olan bir altyapı, ROG serisi klavyelerin uzun vadede kitlesini tutmasını sağlayacaktır. Stratejik olarak yanlışsız ataklar ve tuşların kalitesi bu işin tabanını sağlam tutuyor.

Artılar: Yeni anahtarlar çok başarılı, kasa sağlam, numpad çıkartılıp yeri değiştirilebiliyor, manyetik bilek dayanağı var, hem kablolu hem de kablosuz çalışabiliyor, pili uzun dayanıyor, bütün gelişmiş oyuncu özelliklerine en üst düzeyde sahip.
Eksiler: Manyetik bilek takviyesinin manyetizması zayıf, NumLock bildirim ışığı alanındaki işaretler görülmüyor, çıkartılıp yeri değiştirilebilen numpad kısmı klavye havaya kaldırıldığında oynuyor.

Related posts

Burak Bulut kimdir? Şarkıcı Burak Bulut kaç yaşlarında?

admin

Camdaki Kız’ın yeni bölümünden ilk görüntüler yayınlandı!

admin

Camdaki Kız Cavit kimdir, Gülcihan’ın eski sevgilisi mi? Camdaki Kız Cavit kaç yaşlarında? Engin Şenkan nereli? Engin Şenkan hangi dizilerde oynadı?

admin

Leave a Comment

isim yakala | instagram takipçi satın al | İstanbul evden eve nakliyat | Ahşap Merdiven | takipçi satın al | instagram takipçisi satın al | tiktok beğeni satın al | O Bir Site | Polyanna Haber | Akda Bilişim | Emlak incele | Youtube Video Forum | Arkadaşlık Forumu
Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.