Magazin

ASUS ROG Zephyrus S17 İncelemesi

GX703HM-KF007-Gaming kodlu yeni ASUS ROG Zephyrus S17 bilhassa ekranı, klavyesi ve kasa farkıyla dikkat alımlı bir model. Artısıyla, eksisiyle bu dizüstü bilgisayar kimin için tasarlanmış birlikte yakından bakalım…

Zephyrus S17 ASUS’un 2021 sonu, 2022 başı için en aktüel ve en gelişmiş bilgisayarlarından. 17.3 inç ile epeyce büyük, çok ince çerçeveli dev bir ekrana sahip. Bu ekran 4K çözünürlükte ve 120 Hz tazeleme suratına, 3 ms reaksiyon mühletine sahip. Tek başına kullanımda masaüstüne en yakın konforu sunan ergonomik özellikleri dikkat cazip.

Süratli ve yüksek çözünürlükü ekran IPS türevi olduğu için 170/170 derece görüş açısı sunuyor. Yüksek parlaklık, renk gamı, çözünürlük ile profesyoneller için tasarlanmış bir laptop bu. Ofiste çalışırken art ışıklardan gelebilecek parlaklığı dağıtan, ekran yansıma önleyici hafif bir kapmaya sahip yani mat. Bir de 1440p sürümü var, incelemenin sonlarında ona da biraz değineceğiz.

Zephyrus S17’de öteki Zephyrus laptoplarda olduğu üzere en farklı özellik kasa ve yükselen klavye oluyor. Optik mekanik, klik sesiyle her tuşu çok net ve süratli çalışan lakin incecik bir klavyesi var. Bu sağlam bir menteşeyle açılı bir formda duruyor ve esnemeden rahat kullanılıyor.

Altındaki aralık havalandırma sağlarken yazmak ve oynamak daha rahat. Elinizi koyduğunuz laptop yüzeyi ise harika bir pay sahip. Kadife üzere yumuşak ve kaliteli bir dokunuş bu, klasik bir laptopta bulunmayan bir kalite düzeyi.  Zaten kasanın her ayrıntısı, rengi, logo yerleşimi, gereç hissiyatı en üst düzeyde. 2.6 kilogram ile masaya da hoş oturuyor ancak çantada taşırken de Zenbook’un 1 kilo civarındaki, ExpertBook’un 1 kg altındaki yükünü çok özletiyor.

Görüntü İnceleme Vakit Çizelgesi

 • 00:00 – ASUS ROG Zephyrus S17 bilgisayarın GX703HM-KF007-Gaming kodlu sürümünü inceliyoruz.
 • 00:30 – Zephyrus kasanın soğutma ve yapı farkı nedir?
 • 01:35 – 17 inç laptopun emeli nedir?
 • 02:20 – Panel renk gamı test sonuçları.
 • 03:20 – Kart okuyucu ve SSD sürat testleri.
 • 03:45 – İrtibat portları ve ek bilgiler.
 • 05:05 – Kasa kalitesi ve dokunma hissiyatı.
 • 06:00 – Touchpad ve klavye değerlendirmesi.
 • 06:42 – Ses tekerine basılı tutunca parlaklık vb. ayarlar da yapılabiliyor.
 • 07:26 – Oyun ve yazı için optik mekanik tuşlar.
 • 08:00 – Tuş sesleri, aydınlatma ve makro takviyesi.
 • 08:52 – İnce çerçeveler, webcam.
 • 09:45 – Hoparlörler ve DTS takviyesi de başarılı.
 • 10:20 – Fan ayarları hoş, fan eğrisi ayarı da var, sessiz çalışabiliyor.
 • 10:52 – İşlemci/Ekran kartı ve soğutma.
 • 11:28 – Neden çözünürlük ve ekran kartı bu türlü ayarlanmış?
 • 12:00 – 3 PCIe SSD destekliyor, 2 tanesi 2280 alıyor fakat biri kısa bir yuva ve 2240 takılabilir.
 • 12:45 – RAM konfigürasyonu ve yükseltme imkanları, kısıtlamaları.
 • 13:35 – Konfigürasyon değerlendirmesi.
 • 14:20 – Pro Duo mu Zephyrus mu? Sizin gereksiniminiz ne.
 • 15:10 – Oyun performansı nasıl? Oyun testlerine geçiyoruz.
 • Oyun testlerinde 1080p GPU kullanımı her vakit tam görünmüyor lakin emsal 3060’lı laptoplarla karşılaştırıp denetim ettiğimizde FPS sonuçları birbirine çok yakın çıktı.
 • 17:00 – 100 – 130 Watt ortası çalışan bir GPU var. Tam döküm makalemizde var.
 • 18:00 – Sıcaklık kıymetlerini kıymetlendiriyoruz.
 • 18:30 – Olay kasa ve ek özelliklerde.
 • 19:08 – MUX Switch yok, kim almalı, kim alternatife bakmalı?
 • 20:00 – Laptop alırken bilmeniz gerekenler ve 1440p sürümü.
 • 20:45 – Testte neler yaşadık? Kullanıcıya nazaran artılar ve eksiler.

Fanlar, Işıklar, Tuşlar ve Daha Fazlası…

Armory Crate altından fan modunu etkileyen performans düzeyi, klavyenin tuşlarındaki ayrıntılı aydınlatma ayarı ve daha pek çok şey yapılabiliyor. Per Key RGB yani her tuş farklı başka aydınlatmalı.

Sistem olağan çalışmada fısıltı üzere sessiz, güç gerektiğinde ise olağan duyulabilir tonlarda üflemeye başlıyor. Sistemin sesi demişken, 4 bass, 2 tiz hoparlörü, Dolby Atmos yazılımı, AI Mic Noise Cancelling özelliği var. Hem hoparlör kalitesi çok güzel, hem de mikrofon kaydı gürültü engelleyebiliyor.

Sesi sol üstteki tekerlekle kısabilir, basılı tutup farklı ayarlar ortasında geçiş yapabilirsiniz. 720p kamera çözünürlük olarak çok yüksek olmasa da görüşmeler için uygun. Yani günümüzün bütün çağdaş üst düzey laptop ihtiyaçlarını karşılıyor. Buna parmak izi okuyucu güvenlik de dahil.

Portlar ve SSD Takviyesi

Aygıtın en güçlü yanlarından birisi içerisindeki 3 adet M.2 SSD yuvası, 1 TB 4. Kuşak PCIe SSD takılı, fakat isterseniz üç tane 1 TB M.2 SSD takıp RAID 0 da yapabilirsiniz. 3 NVME yuvası gerçekten ayırt edici bir özellik. Kendi içerisinde gelen Samsung SSD 7000 MB/s okuma ve 5000 MB/s yazma pahalarını geride bırakıyor. Burada iki yuva 2280 lakin bir yuva kısa, hafif yan ve buraya fakat 2240 sığacaktır.

Gigabit LAN, 802.11 AX Wi-Fi, Bluetooth 5.2, kusursuz bir anten dizilimi ile ilişki özellikleri de çok güçlü. Ayrıyeten SD UHS-II kart okuyucusu 312 MB/s bedeline ulaşabilen süratli bir okuyucu. Elimizdeki en süratli bellek kartlarını boşaltıp çabucak çekime devam etmek için rahatlıkla kullanabiliyoruz.

1 Thunderbolt 4 portu dataya ek olarak hem güç transferi hem imaj transferi destekliypr.

1x USB 3.2 Gen 2 Type-A portu data transferi için var.

1x USB 3.2 Gen 2 Type-C portu dataya ek DisplayPort çıkışı ve güç transferi da destekliyor.

2x USB 3.2 Gen  Type-A portu daha var. Bütün USB Type-A portları 10 Gbps yani çok süratli.

Bunlara ek olarak 3.5 kombo ses portu da sunuyor.

İmaj çıkışlarında klasik tam uzunluk HDMI da sunulmuş, sürümü HDMI 2.0b.

Özetle portlar, SSD kapasitesi, ekranı ve kasasıyla bu profesyonel bir aygıt. Bilhassa görüntü kurgu, görsel çalışmalar, grafik, tasarım ve çok daha fazlası için lüks bir model.

İşlemci Faktörü

Intel bilhassa bu 11800H işlemcinin oyun için ülkü olduğunu belirtiyor. Hakikaten de o denli, 11. Kuşak Tiger Lake işlemciler, H serisi tek çekirdek performansında muazzam. Bu sebeple iş uygulamaları için de tercih ediliyor. Birden fazla eski yazılım, hatta birden fazla yeni yazılım hala çekirdek sayısı artışından tam yararlanmadığı için dönüp dolaşıp son 10 yıldır tek çekirdek performansı ve IPC sonuçları bizim pratikte sistemden ne kadar mutlu kaldığımızı belirleyen temel öge olmayı sürdürüyor.

Batarya, Ekran Kartı ve Orta Kıymetlendirme

90 WH bataryası, 280 Watt adaptörü ile hem pilde, hem adaptörde çalışmak mümkün. 17.3 inç için bu yüksek batarya, Optimus ile birlikte verimli ofis kullanımı sunabiliyor. Fakat elbette oyunlarda şarja takılı olması tam performans için gerekli. Yoksa NVIDIA varsayılan olarak oyun müddetini uzatmak için FPS’yi sabitliyor. Olağan kullanımda müddet 7 saati bulabiliyor, testte 4 saat 14 dakika elde etsek de test erken tamamlanmış, yanılgı olmuştu ve daha yüzde 33 batarya duruyordu.

Sistemde olmamış denecek tek şey 4K ekrana NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB ekran kartı, bu da oyunlar için geçerli bir durum. İş bilgisayarı olarak 11800H ve RTX 3060 kombosu kusursuz bir ikili, oyunlarda da 1080p oyunculuk için 3060 günümüzün en ülkü ekran kartı diyebiliriz. Fakat 4K 120 Hz çözünürlükte oyun için en şiddetli AAA oyunlarlarda RTX 3080 ve üstü gerekiyor. Bu sistemde ise oyunun çözünürlüğünü 4K panelde 1080p yapmamız, muhteşem bir performans almak istiyorsak katiyetle gerekli. Eksisi bu ayarı yapmak, neyse ki 4K – 1080p piksel oturması hiç sırıtmıyor ve tecrübe bu ekranda 1080p’de de âlâ.

Artısı ne diyecek olursanız elbette başta saydığımız profesyonel kullanımlar. CUDA çekirdekleri dayanaklı uygulamalarda performans sağlıyor, bir 3080, 3090 ayarında olmasa da 3060 ekran kartı Studio konseptine sahip ya da emsal bilgisayarlar için ülkü bir GPU. Tekrar de bu sistemin muhtemel en güçlü ekran kartına sahip sürümüne salt GPU bellek artışı için muhtaçlık duyan 3D dizayncılar olacaktır.

Sonuç değerlendirmede ASUS’un bu sistemi Türkiye’de daha hesaplı RTX 3060 sürünüyle satması mantıklı. Yurtdışında standart konfigürasyon RTX 3070 olsa da hem GPU kıtlığı, hem maliyet farkları sebebiyle ülkemizde ve pek çok ülkede RTX dayanaklı en temel fakat küçümsenmeyecek bir GPU olan 3060’ın kullanılması mantıklı.

RAM Kapasitesi ve Yükseltme

Sistemin ve misal sistemlerin 16 GB DDR4 belleği gömülü geliyor bu yüzden 64 GB’a çıkamıyoruz. Yalnızca tek slot RAM yuvası boşta ve 32 GB takarak 48 GB toplam RAM elde etmemiz mümkün. Halbuki 3 SSD yuvası ve RAID dayanağı bile var.

Portları, ek ilişki seçenekleri çok düzgün. Performans ve soğutma olarak da kusursuz çalışıyor. ASUS bu kasada da işlemci ve ekran kartının Watt’larını hoş ayarlamış. 8 Çekirdek ve 16 Thread işlemciyi de yüksek Watt ve yüksek Turbo frekanslarda rahatlıkla soğutup çalıştırabiliyor.

Fakat Intel yerine Mediatek WiFi yongası görünce bir an maliyetten burada mı kıstılar diye bir düşündük. Sonrasında ise performans olarak isteneni ziyadesiyle verdiğini ve şoförlerin problemsiz çalıştığını görünce bu fikir unutuldu diyebiliriz.

Sistemin Eksileri

Sistemin bize yaşattığı tek sorun teste gelen modelin işletim sistemi konseyi değildi. Kurmak için USB belleğimizi takınca SSD’yi göremedik.

Bunun tahlilinin neyse ki görüntüsünü daha evvel hazırlamıştık, aktüel sürücüyü USB bellekle sisteme verince sorun çözüldü. Yeniden MyASUS altında fan ayarlarını bulmayı beklerken ROG Armoury yazılımını da kurmamız gerekti, Ultrabook’larda her ayar tek uygulamada, burada ise Armoury altında.

Bu uygulamanın son sürümü bütün meseleleri çözse de inceleme başında kurduğumuz sürümde yanılgı vardı ve sistem lisanını İngilizce yapmadan açılmıyordu. Dediğimiz üzere 2021 Aralık son yaması bu sorunu de çözdü. Bu ikisi haricinde de bir sorun çıkmadı, arayıp bulamadığımız tek özellik olarak Optimus olmadan çalışma seçeneği sunan MUX Switch kaldı. Maliyeti artırıyor ve bu aygıtta ne yazık ki yok.

Etrafından dolaşmak için direkt 3060’a bağlı olan Type-C DisplayPort çıkışından bir monitöre bağlamanız mümkün, oyun performansınız artacaktır.

Oyun Performans Testleri

Oyun performans testlerine geçelim, hepsi dahili ekranda yapıldı ve kayıtları NVIDIA GeForce Experience ile oyun içerisinde kaydedildi. Sistem güce takılı, performans modu Turbo’daydı. ASUS’un bu sistemde Turbo performansı açıldığında fanlar devamlı sonda çalışmıyor, yeniden otomatik bir fan eğrisi istikrarda. İşin hoş yanı isterseniz kendi fan eğrinizi de belli kısıtlamalar dahilinde oluşturabiliyorsunuz; 100 derecede evresi çok düşüremezsin diyor sistem lakin neyse ki hiç 100 dereceye çıkmıyor. Biz Turbo modda standart eğriyi kullandık ve değiştirmedik, oyunlarda fan sesi yükselse de kabul edilebilir seviyelerdeydi.

Oyun İsmi Çözünürlük ve Ayar FPS GPU Sıcaklığı CPU Sıcaklığı
CS:GO 1920×1080

Yüksek

Min. 111

Ort. 203

Maks. 372

%1 89

%0.1 9

69 74
Deep Rock Galactic 1920×1080

Ultra

Min. 101

Ort. 155

Maks. 195

%1 62

%0.1 10

75 72
GTA 5 1920×1080

Very High

Min. 60

Ort. 84

Maks. 107

%1 57

%0.1 43

65 74
GTA 5 3840×2160

Very High

Min. 31

Ort. 37

Maks. 42

%1 25

%0.1 23

72 74
Mount&Blade 2 Bannerlord 1920×1080

Very High
DLSS Kapalı

Min. 41

Ort. 62

Maks. 124

%1 39

%0.1 27

72 74
Mount&Blade 2 Bannerlord 1920×1080

Very Low

Min. 106

Ort. 147

Maks. 167

%1 87

%0.1 8

68 78
PUBG 1920×1080

Ultra

Min. 54

Ort. 89

Maks. 112

%1 45

%0.1 30

74 80
Red Dead Redemption 2 1920×1080

Ultra

Min. 57

Ort. 64

Maks. 72

%1 48

%0.1 24

77 75
Total War Three Kingdoms 1920×1080

Çok

Min. 56

Ort. 64

Maks. 78

%1 44

%0.1 38

76 83
Total War Three Kingdoms 1920×1080

Düşük

Min. 95

Ort. 132

Maks. 184

%1 67

%0.1 59

71 72
World of Tanks Encore 1920×1080

Ultra

Min. 125

Ort. 179

Maks. 258

%1 116

%0.1 83

78 80

Oyun performans sonuçlarına baktığımızda RTX 3060 laptop için pek hoş sonuçlar görüyoruz. RDR2 üzere CPU’dan fazla GPU’ya yüklenen oyunlarda Dynamic Boost gücü ekran kartına kaydırarak FPS’yi hoş dengeliyor. Yani 1080p oyunlarda 60 FPS altını hiç görmüyoruz, sıcaklıklar 80’in üzerine neredeyse hiç çıkmıyor.

Sistem Kimin için? Sonuç Kıymetlendirme

Bu sistemi kim almamalı? E-Spor turnuvalarına katılanlar, ileri derecede rekabetçi oyuncular. Onlar için 1080p ve 300 Hz seçenekler var, ayrıyeten MUX Switch de kıymetli. Burada 4K ekranda oyunu 1080p yapınca sorunu çözüyoruz, 120 Hz de alıyoruz fakat her oyun eksiksiz değil ve 4K masaüstü çözünürlüğü seçip oyunu 1080p yapınca oyun menüleri 4K’da kilitli, oyunun çözünürlüğü 1080p üzere saçma durumlar olabiliyor. Aslında Zephyrus S17’nin bir de 2560×1440 piksel çözünürlükte sürümü var. 4K sürüm iş yüklü bakanlara, 1440p sürüm ise oyun yüklü bakanlara daha uygun. Bu ekranda oyun ikinci planda, en azından sistemde 3060 yerine 3080 ya da daha da abartı bir GPU olmadan bu türlü.

Sistemin 16 GB RAM’inin lehimli olması sistemin istikrarlı yükseltme ölçüsünü 32 GB yapıyor, 48 GB üzere asimetrik RAM modüllü yükseltmeler RAM odaklı uygulamalarda azamî bellek performansına erişmeyi zorlaştırıyor. 64 GB RAM gereksiniminiz olacaksa lehimsiz modellere bakmalısınız.

Sistemdeki Webcam de hala 720p, mevcut şartlarda biraz bileşen sorunu olduğu için 1080p ve ötesine geçemediklerini iddia ediyoruz. Yeniden de bu sistemin büyük ekranı görüşmeler için harika yükseklikte, keşke ortalama değil üstün bir kamerası olsaydı.

Bu sisteme en yeterli alternatif ZenBook Pro Duo modelleri, bu kasanın ön kısmı elleri daha güzel dinlendirse de, Pro Duo’da ek dokunmatik ve kalem takviyeli ikinci ekran, dizayncılar için bir avantaj sunuyor.

Pekala bu sistemi kim almalı? Dizayncılar, mühendisler, uyumluluk sorunu olmadan akla gelebilecek bütün Windows uygulamalarını yüksek performansta çalıştırmak isteyen herkes diyebiliriz. 17.3 inç ile masanıza parkedip ana bilgisayarınız olarak her şeyi yapabilirsiniz. Harika süratli SSD, temas portları, ek ekranlar, enfes bir klavye, pozisyonu hariç sürat olarak kusursuz bir kart okuyucu ile bilgi almak, vermek, işleri aktarmak çok süratli. Birden fazla laptopun tersine çoklu hoparlör suramı hem bass, hem orta ton, hem tiz verebiliyor. Yani olağanda gözden kaçan pek çok ayrıntıya ASUS yüklenmiş ve başarılı olmuş.

4K 120 Hz hoş renklere sahip ekranından, optik mekanik incecik tuşlarına, kasasının duruşu, dokunma hissiyatı ve temasların zenginliğiyle bu mükemmel bir sistem. Severek alınacak ve çok severek kullanılacak enfes bir bilgisayar. Farklı sürümlerini artısıyla ve eksisiyle incelemeye devam edeceğiz fakat Zephyrus kasalar, her sürümde gelen ufak geliştirmeler ile yoluna başarılı bir biçimde devam ediyor.

Related posts

Ferhan Şensoy’un cenaze töreni ne zaman, nereye defnedilecek? Ferhan Şensoy’un Rasim Öztekin’e veda mektubu!

admin

Zehra Çilingiroğlu’na babasından tavla dersi

admin

Son dakika: MasterChef kim elendi? MasterChef’te bu akşam kim gitti? 3 Ekim 2021 MasterChef elenen isim kim?

admin

Leave a Comment

isim yakala | instagram takipçi satın al | İstanbul evden eve nakliyat | Ahşap Merdiven | takipçi satın al | instagram takipçisi satın al | tiktok beğeni satın al | O Bir Site | Polyanna Haber | Akda Bilişim | Emlak incele | Youtube Video Forum | Arkadaşlık Forumu
Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.