Magazin

Corsair H170i Seçkine İncelemesi

Corsair tekrar yapacağını yapmış ve H1xxi Seçkine LCD serisiyle son yıllarda artık trend haline gelen kasa içi ekranlı hazır sıvı soğutucularda gördüğümüz en âlâ ekranlardan birini kullanımımıza sunmuş.

Hatırlarsanız NZXT’nin de misal bir eseri var Kraken Z serisi olarak geçiyor. Şahsen ben onu da çok beğenmiştim ve onun ekranı da gerek ve boyut bakımından gerek yazılım bakımından düzgündü ancak Corsair bence işi özelleştirme noktasında bir adım ileriye taşımış.

Kraken Z serisinde ekrandaki sıcaklık, fan suratı, kullanım yüzdesi üzere donanım bilgilerini gösterebileceğimiz grafikler ve barlar tek bir tarzda olabiliyordu. Evet renklerini özelleştirebiliyorduk lakin yapabileceğimiz tek değişiklik bununla sonluydu.

Corsair ise bize bir düzine farklı bilgi ekranı sunmuş ve her birinin tasarımı farklı. Kimisi fan suratlarını göstermek için özel düşünülmüş ki görebileceğiniz üzere fana misal bir animasyon var. Kimisi sıcaklık bilgisini göstermek için uygun, kimisi de çabucak her türlü bilgiyi göstermek için kullanılabilecek tipte ekranlar. Ve bunların renklerini, suratlarını değiştirebiliyorsunuz. Bunlar da yetmezse istediğiniz bir GIF evrakını ekranda gösterebiliyorsunuz.

Ekrana ek olarak Corsair ekranın etrafında 24 RGB LED’den oluşan bir halka koymuş. Bu halkanın renkleri seçtiğiniz ekran şablonlarına nazaran otomatik değişiyor ya da isterseniz manuel olarak bu halkanın renk değişimini belirleyebiliyorsunuz.

Buradaki ekran 2.1 inç büyüklükte, 600nit parlaklıkta, 480×480 çözünürlükte ve 30Hz tazelemeye sahip fakat en değerlisi IPS tipte panel kullanıyor. Bu da ekrana farklı açılardan baktığınızda üzerindeki bilgilerin okunabilirliği azalmadığı manasına geliyor.

Şayet ekranın ya da RGB ledlerin parlaklığı fazla gelirse iCUE altından aygıt ayarlarına tıklayarak, buradaki kaydırma çubuklarıyla bunları azaltabiliyorsunuz. Ya da gece bilgisayarınızda sinema izliyorsunuz ve ekran gözünüzü aldı diyelim, ekranı kapatabiliyorsunuz.

Soğutucunun başka ayrıntılarıyla devam etmek gerekirse. H100i Seçkine LCD serisi 240’lık, 360’lık ve 420’lik uzunluklarda geliyor. Bizim incelediğimiz 420 uzunluk testlerimizde birazdan görebileceğiniz üzere performans noktasında artık özel sıvı soğutmanın alanına girmiş diyebiliyoruz. Şayet özel sıvı soğutmanın personelliği, nizamlı bakımı ve ek masrafıyla uğraşmadan emsal bir performans elde etmek istiyorsanız katiyetle düşünülmesi gereken bir seçenek.

Corsair soğutucunun kutusuna koyduğu fanlarda cömert davranmış. Bu soğutucuyla birlikte Corsair’ın en aktüel fan teknolojilerini içinde barındıran ML Seçkine fanlara kavuşuyorsunuz.

ML kısaltmasından da anlayabileceğiniz üzere bunlar manyetik levitasyonlu fanlar ve havayı üfledikleri tarafta AirGuide teknolojisi bulunuyor. Burada görmekte olduğunuz plastik yönlendiriciler havayı görünmez bir tünel içinde ilerlermiş üzere uzağa götürebiliyor. Bu da başka fanlarda oluşan girdap tesirini azaltıp işlemci soketi etrafındaki vrm soğutucularının, bellek modüllerinin ve ekran kartının daha serin çalışmasını sağlıyor.
Ve söylememe gerek yok herhalde RGB’li fanlar bunlar. Fan göbeğinde 8 RGB led var. Yani 3 fanlı modelleri seçtiğinizde toplam 48 RGB LED ile hoş bir kasa aydınlatmasına kavuşuyorsunuz. LED’lerin parlaklığı yüksek ve renkleri hayli canlı. Kimi ucuz fanlarda gördüğünüz üzere renk geçişleri takıla takıla değil farkedemeyeceğiniz kadar küçük adımlarla ve yumuşak bir formda yapılıyor.

Gel gelelim bu soğutucuyu cazip kılan bir öbür kıymetli özelliğine o da kutudan çıkan iCUE Commander Core denetimci. Fanların hem güç kablosunu hem de RGB kablosunu bu kontrolcüye takıyorsunuz ve iCUE uygulamasıyla ikisini de denetim edebiliyorsunuz. Pompa ünitesinden bu kontrolcüye kalın bir kablo demeti bağlanıyor. Bu kablo ekranın verisini taşıdığı üzere pompaya gücü de taşıyor. Commander Core toplam 6 fanın periyodunu ve aydınlatmasını denetim etmenizi sağlıyor. Şayet kasa seçiminizi de Corsair’den yana yaptıysanız öteki Corsair kasa fanlarınızı da bu kontrolcüye bağlayıp tüm fanlarla senkronize olan etkileyici RGB renk efektleri uygulayabiliyorsunuz.

Ayrıyeten belirtmem gerek bu soğutucu anakart üzerinde 2 USB 2.0 yuvasını kullanıyor. Soğutucu için ayırabileceği 1 USB yuvası olan kullanıcılar için kutuya dahil edilen çoklayıcı düzgün düşünülmüş.

iCUE altından fanları 4 başka ön tarifli sürat profillerinde çalıştırabiliyoruz. Bunlar sıfır rpm, sessiz, istikrarlı ve çok modları.
Sıfır RPM’de sıcaklıklar belirli bir bedelin altına düştüğünde otomatik duruyor ve isminden anlayabileceğiniz üzere sıfır gürültü üretiyor. Öbür profiller ortasında Dengeli’yi tercih ettiğimi söyleyebilirim. 

Pompanın devranını de ayarlamamıza müsaade veriyor Corsair ve açıkçası ben bunu çoka aldığımda bile hiç ses duymadım, pompa gürültüsü neredeyse yok diyebiliriz. O sebeple daima çokta çalıştırılmasını öneriyorum.

Soğutucu şimdiki bir model olduğu için Intel’in Soket 1700’ünü ve daha eski soketlerini destekliyor. Bununla birlikte AMD kanadında AM4 soketinin ve Threadripper işlemcilerin kullandığı sTRX4 ve sTR4 soketlerinin desteklendiğini görüyoruz.

Performans testimizi an itibariyle en güçlü Intel işlemci olan Core i9 12900K ile yaptık. Fan devranı istikrarlı, pompa dönemi de çok moddaydı. Testlere başlamadan evvel ASUS anakartımızın BIOS’una girip Multi-Core Enchancement seçeneği altından Enable’ı seçtik. Bu da işlemcinin güç limitini kaldırıyor ve çekirdeklerin daha yüksek süratlerde çalışabilmesini sağlıyor. İşlemciye devamlı %100 yük bindiren Cinebench R23 sentetik render testinde işlemcinin azamî 242W güç tükettiğini gördük.

10 dakika boyunca çalıştırdığımız bu render testinde gördüğümüz azamî sıcaklık 89°C oldu. Burada hatırlatmamızda yarar var Cinebench’in R23 versiyonu işlemciyi epey zorlayan ve ısınmasına sebep olan AVX komut setlerini kullanıyor. 

Bir de AVX komut setini kullanmayan gerilim testi yapmaya karar verdik. CPU-Z’nin Bench sekmesinden ulaşabileceğiniz işlemci gerilim testi buna hoş bir örnek. Yaklaşık 10 dakika çalıştıktan sonra azamî 73°C çekirdek sıcaklığı gördük. 

Bu test boyunca ön tarifli fan evrelerinin verdiği sonuçları da ölçtük. Sessiz modda 900 ile 950 RPM sonucunu aldık ki fanların bu modda epeyce sessiz çalıştığını söylemem gerek. İstikrarlı ve Extreme modda 1500 ile 1550 RPM ortasında çalıştı. Fanlar en yüksek evrede çalıştığında çıkardığı gürültü muhakkak dikkat dağıtıcı lakin bana birtakım fanlara nazaran daha tolere edilebilir geldi. 

Son olarak bir de oyunlarda sıcaklık pahalarını görmek istedik ve Doom Eternal oynadık. Oyun boyunca işlemci ortalama 80W güç tüketti ve azamî sıcaklık 55°C oldu.

Corsair’ın ürettiği en yüksek performanslı hazır sıvı soğutucularından biri olma unvanına sahip H170i Seçkine LCD’nin 310 dolar fiyat etiketi beni şaşırtmadı açıkçası ve bu sebeple niş bir kitleye hitap edeceği öngörmek yanlış olmaz. 240’lık versiyonun 260 dolardan satıldığını da belirtelim. Şayet iCue Seçkine LCD’nin ekranını beğendiyseniz ve 420’lik ya da 360’lık bir soğutucuya gereksiniminiz yoksa 240’lık versiyonu alarak bir ölçü tasarruf edebilirsiniz.

İsminden da anlayabileceğimiz üzere Seçkine bir eser bu ve bir taşla iki kuş vurmak isteyen, yani hem yüksek performanslı bir işlemci soğutucusu hem de donanım bilgilerini takip edebileceği net ve parlak bir kasa içi ekrana sahip olmak isteyen kullanıcıları hedefliyor. Yüksek fiyatını sence haklediyor mu Çağan derseniz, kutudan çıkan 6 kanallı bir denetimci, hoş bir kasa içi ekran, çokça rgb led, hoş ML fanlar ve başarılı soğutma performansını düşünürsek şayet bütçem dahilindeyse muhakkak alırım dediğim bir eser. 

Related posts

Merak uyandırdı: Yasak Elma ender kimdir? Şevval Sam kaç yaşlarında? Şevval Sam’ın oynadığı diziler merak edildi!

admin

Merak uyandırdı: Camdaki Kız sema kimdir, niçin öldü? Camdaki Kız sema’yı kim öldürdü? Camdaki Kız Nalan kimin kızı?

admin

Intel Core i9 12900K ve MSI Z690 Seti Kutudan Çıkıyor!

admin

Leave a Comment

isim yakala | instagram takipçi satın al | İstanbul evden eve nakliyat | Ahşap Merdiven | takipçi satın al | instagram takipçisi satın al | tiktok beğeni satın al | O Bir Site | Polyanna Haber | Akda Bilişim | Emlak incele | Youtube Video Forum | Arkadaşlık Forumu
Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.