Corsair iCUE ML120 RGB Seçkine Fan İncelemesi

Bugüne kadar Corsair’ın birçok fanını inceledik. Bunlar SP, QL ve ML üzere fan serileri oldu. Bunların her biri farklı gereksinime yönelik üretilen eserler. Bu incelememizin konusu olan fanlarsa Corsair’ın içine her şeyden kattığı iCUE ML RGB Seçkine modeli olacak.

ML: Manyetik Levitasyon Rulmanlı Fanlar

Öncelikle ML serisinin evrimine yakından bakalım. 2016 yılında duyurulan ML serisi birçok modele sahipti. ML, ML PRO ve ML PRO LED. LED olanlar RGB değildi ve beyaz, kırmızı ve mavi modelleri başka satılıyordu.

ML ile ML PRO’nun farkı, ML PRO’da titreşimi azaltmak için kasa yahut soğutucuya temas eden noktada titreşim kaynaklı gürültüleri emen kauçuk gereç kullanılmıştı. 

Bir yıl sonra Corsair ML PRO RGB serisini çıkardı. İsminden anlayabileceğiniz üzere bunlar göbeğinden aydınlatmalı RGB fanlardı.

Ve son olarak ML RGB Seçkine fanları görüyoruz. Sondaki Seçkine ibaresi Corsair’ın tüm serisine uyguladığı bir güncelleme üzere duruyor. Statik basınç için optimize edilen SP serisinin de yakın vakitte Seçkine versiyonu çıktı ve onu da incelemiştik.

Kutu İçeriği

Corsair’ın sonunda “Elite” ibaresi geçen fanlarında kutu tasarımı değişmiş. Artık kutuyu açar açmaz fanları görüyorsunuz. Bunların 4 vidası küçük kilitli poşetlerde ve kabloları yandaki bu bölmede duruyor. Fanları çıkardığımızda en alttaki kutuda Lighting Node Core RGB denetimciyi görüyoruz.

Bu kutu tasarımı eskisinden daha yeterli olmuş. Eski kutu dizaynında fanları kutudan çıkardıktan sonra bu küçük sarı kutuların içine geri koymak imkansız üzere bir şeydi. Artık kutusuna tertipli bir halde geri koyabiliyorsunuz.

AirGuide Özelliği

Seçkine güncellemesiyle gelen en büyük düzgünleştirme AirGuide teknolojisi üzere duruyor. Bu teknoloji fanın hava üflediği tarafa yerleştirilen girdap önleyici plastik kesimler sayesinde havanın bir boru içinden geçiyormuş üzere düz bir formda gönderilmesini sağlıyor.

RGB Aydınlatma

ML120 göbekten 8 LED’le aydınlatılan bir fan. Fan bıçakları ve gövde yarı saydam tutularak ışığın homojen bir biçimde yayılması sağlanmış.

iCUE uygulaması altından fandaki adreslenebilir LED’leri tek tek görüp bunları kendiniz yakabileceğiniz üzere, aydınlatma şablonlarını seçip muhakkak sıraya nazaran bu renk değişimlerinin oluşmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bilhassa fan sayısı arttıkça bu çeşit sırayla hareket eden adreslenebilir RGB animasyonları daha da hoş gözüküyor.

Çerçevenin tasarımı ise büsbütün değişmiş. Evvelki ML fanlara nazaran daha kare ve sade bir dizayna kavuşmuş. Çerçeve tasarımı değişse de titreşim giderici kauçuğun korunduğunu görmek hoş.

Rulmanlar

ML’nin açılımı “manyetik levitasyon”, bu da fanda kullanılan rulman teknolojisine işaret ediyor. Manyetik rulman daha az sürtünme demek. Böylelikle daha az gürültü ve uzun ömür sağlanmış oluyor. 

Technopat’ta topladığımız ve kullandığımız birden fazla bilgisayarda eski ML serilerinden fanlar kullandık. Bu fanlar yıllardır çalışmasına karşın hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadık. Bu manada uzun ömürlü oluşlarına şahsen tanıklık ettik diyebilirim.

Satın Alma Seçenekleri

Şayet 120 mm seçerseniz bu fanları tekli yahut üçlü paket biçiminde alabiliyorsunuz. 140 mm seçmeniz durumunda ise tekli yahut çiftli alabiliyorsunuz. Çiftli ve üçlü paketlerden Lighting Node Core RGB denetimci çıkıyor.

Ek olarak renk seçeneğiniz de var. Fanlar siyah yahut beyaz renklerde geliyor. Beyaz sistem kullanan biri olarak bunu memnuniyetle karşıladım. 

Teknik Ayrıntılar

Bu derece üst düzey fanlardan bekleyebileceğiniz üzere bunlar PWM dayanaklı fanlar. 120 mm versiyonların periyotları 450 ile 2000 RPM ortasındayken, 140 mm’likler 400 ile 1600 ortasında dönüyor. 140 mm’likler en yüksek bölümde 31.8 desibel gürültü üretirken, 120 mm’likler 30.4 desibel ile biraz daha sessiz.

Hava akışı ve statik basınç kıymetlerine bakarsak, 120mm’likte azamî 58.10 CFM hava akışı görüyoruz, statik basınç da 2.90 h2O’da. 140 mm’de hava akışı 82 CFM’ye kadar çıkıyor, lakin statik basınç 2.06 h2O’ya düşüyor.

AirGuide Testte

Bu fanlarda kullanılan girdap önleyici özelliği daha evvelki fan incelememizde de test etmiştik. Masa üzerinde çalıştırıp havayı öbür fanlara oranla ne kadar daha uzağa götürebildiğine bakmış ve sahiden etkileyici sonuçlar elde etmiştik.

Bu videomuzda biraz daha farklı bir test uyguladık. Bu özelliğin kasa içi sıcaklıklarda bir tesir yaratıp yaratmayacağını test ettik. Kasamızın önüne AirGuide özelliği olan ve olmayan Corsair fanları takıp, 1400 RPM’de çalıştırarak sırasıyla sistem bileşenlerinin sıcaklığını ölçtük.

AirGuide özelliği olmayan fan olarak Corsair SP120 RGB Pro serisini seçtik. 

Sisteme yük bindirmek için Unigine’in Superposition testini kullandık ve 4K preset’i seçtik. Test boyunca art planda Hardware Monitor uygulaması ile VRM, bellek, ekran kartı ve işlemcinin ulaştığı azamî sıcaklıkları ölçtük.

Fan modeli VRM Bellekler Ekran kartı İşlemci
SP120 RGB Pro 40 36 73 61
ML120 RGB Seçkine 39 36 72 58

AirGuide özelliğinden en âlâ faydalanan kesimin işlemci olduğunu görüyoruz, 3 derecelik bir düşüş hakikaten etkileyici. Kasa üstüne taktığımız radyatör ML fanların kasa içine üflediği serin havadan daha çok faydalanmışa benziyor. Bellek hariç öteki bileşenlerde de birer derece düşüş görebiliyoruz. Natürel kasanıza, parçalarınıza ve ortam sıcaklığınıza bağlı olarak farklı sonuçlar görmek mümkün.

Sonuç Değerlendirmesi

Fanların KDV dahil fiyatları 120 mm tekli fan için 40 dolar, üçlü paket için 129 dolar. 140 mm’de ise tekli fan için 46 dolar, 2’li paket için 100 dolar fiyat belirlenmiş.

ML RGB Seçkine Corsair fanlar ortasında en üst düzeyde ve sahiden şimdiye kadar incelediğim en hoş ve yüksek performanslı fanlardan biri bu oldu.

Şayet eskiyen, kalitesiz ve gürültülü çalışan kasa yahut radyatör fanlarınızı yenilemek istiyorsanız, iCUE ML120 RGB Seçkine âlâ bir yatırım olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.