Dinçer Çekmez kimdir? Metin Çekmez’in kardeşi Dinçer Çekmez niçin öldü?


Oyuncusu Metin Çekmez (76), kanser tedavisi görmüş olduğu Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde dün yaşamını kaybetmişti. Usta sanatçı, Kuşadası’nda son yolculuğuna uğurlandı. Çekmez’in naaşı Davutlar Osmaniye Mezarlığı’na defnedildi.

Metin Çekmez’in kardeşi Dinçer Çekmez niçin öldü?

Kansere yenik düşen Metin Çekmez’in kendisi benzer halde oyuncu olan ağabeyi Dinçer Çekmez de 2013 senesinde kan kanseri sebebiyle vefat etmişti. Metin Çekmez ile ağabeyi Dinçer Çekmez, Yeşilçam’ın unutulmaz filmi Atla Gel Şaban’da birlikte rol aldılar.

DİNÇER ÇEKMEZ KİMDİR?

(22 Ocak 1943, İstanbul – 12 Mart 2013), bilhassa 1970’li yıllarda rol almış olduğu güldürü filmleriyle tanınan Türk beyazperde, tiyatro ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır. Kabataş Lisesinden mezun olduktan sonrasında Şehir Tiyatroları’nın açmış olduğu imtihanlara girdi ve imtihanı birincilikle kazanmıştır. Dinçer Çekmez Şehir Tiyatroları’ndaki ilk yıllarından şu şekilde bahseder: ”Şehir Tiyatrosu’na girer girmez ‘Hamlet’te rol verdiler. Müjdat Gezen, Savaş Dinçel filan çıldırdılar; ‘gelir gelmez iyi mi bu şekilde bir görevi kaptı’ diye. Arkasından art arda roller geldi. 19 yaşımdan beri tüm başroller kafama yıkıldı.”

Özellikle Kemal Sunal’la birlikte oynadığı Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, İnek Şaban, Şaban Askerde, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Atla Gel Şaban benzer halde film ve TV dizilerinde almış olduğu rollerle, filmlerde kullandığı kültleşmiş replikleriyle (“O kadar!” ve “Mazlum’u getirin bana!” benzer halde) ve “Kadırgalı Eşref” adlı bir kabadayıyı oynadığı Şabanoğlu Şaban filmimizde attığı naralarıyla meşhurdur.

Uzun seneler İstanbul Şehir Tiyatrosu kadrosunda bir oldukça oyunda rol aldı. Sinema filmi ve dizilerde karakter rolleri oynadı ve karakter seslendirmeleri yapmış oldu. Ayşin Atav ile evliliğinden Ceren, ikinci evliliğinden Canseli adlı iki kızı vardır. Sinema ve tiyatro oyuncusu Metin Çekmez’in ağabeyidir. Lösemi hastalığı sebebiyle 12 Mart 2013 tarihinde tedavi görmüş olduğu hastanede 70 yaşlarında yaşamını yitirdi. Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir