Logitech G Pro TKL Blue Switch Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Logitech de kompakt klavye akımının farkında. TKL yani TenKeyLess, nümerik tuş ekibi olmayan, daha derli toplu klavyelere verilen bir isim. Kısa klavyenin avantajı sağ eliniz ve sol eliniz ortası arayı kısaltması ve masada daha az yer kaplaması. Sol el WASD tuşlarında, sağ el faredeyken TKL bir klavyedeki bu yakınlığı sevenler, daima kompakt oyuncu klavyesi arıyor.

Elbette oyuncular için tasarlanan eserler yalnızca oyuncular tarafından alınmıyor. Masasının üzeri derli toplu olsun, yazarken, çalışırken az yer kaplayan lakin tam mekanik olsun isteyenler için de Logitech G Pro ilgi alımlı bir klavye. 2017 yılında birinci sürümü Romer G anahtarlar ile, akabinde 2019 yılında da GX serisi anahtarla piyasaya çıktı. Pro modelinde anahtarlar lehimli, Pro X modelinde ise Hot Swappable yani değiştirilebilir oldu.

Bizim elimizdeki model Logitech G Pro modeli ve GX anahtarlı, kodu PRO 920-009392.

2022 yılında bu modeli hala inceliyor olmamız ise G Pro serisinin muvaffakiyetini gösteriyor. 5 Yıldır ergonomisi değişmeyen bir mekanik oyuncu klavyesi bu ve hala turnuvalarda yıldız olmayı başarıyor. Pekala 2022 yılında Logitech G Pro TKL Blue Switch alınır mı? Birlikte bakalım…

Şahsen turnuvalara katılmıyorum lakin âlâ bir klavyeyle hem cümbüş için oynarken, hem de çalışırken yaptığım işten daha çok zevk alıyorum. Vakti bilgisayar karşısında geçen her kullanıcı için üst düzey klavye, fare, monitör ve kulaklık yatırımı kendisini her vakit elinizde, kulağınızda ve gözünüzde hissettiren satın alımlar oluyor.

Kimin için?

Turnuvalara da giden profesyonel e-sporcular ve sayısal tuş ekibine gereksinim duymayan önemli rekabetçi oyuncular için tasarlanmış.

Hangi Anahtarları Kullanıyor?

 • GX Blue Clicky yani mavi ve tıklama sesli anahtarlar.
 • Anahtar üreticisi kim? GX Blue’lar Kailh tarafından Logitech için özel tasarlanmış.
 • Hem sesli hem de dokunsal tuşlama tecrübesi (Clicky & Tactile)
 • Süreç kuvveti: 50g
 • Aktivasyon arası: 2.0mm
 • Toplam hareket aralığı: 3.7mm


Kailh Üretimi GX Blue Clicky Anahtarlar Güzel Midir?

Logitech için özel üretim anahtarlar bunlar, çok düzgünler. Üretim kaliteleri de kalite denetimleri de yüksek. Kailh kendi anahtarlarıyla da âlâ firma, Logitech için de âlâ bir anahtar üretmişler. Logitech’in kendi Romer G anahtarlarını da seviyorum aslında,

Siz sever misiniz? Çok sesli, bastığınızı kesin anlayacağınız, süratli anahtarlar bilhassa rekabetçi oyuncuların seveceği bir anahtar tipi. Çok fazla anahtar çeşidi var, sevip sevmeyeceğiniz sıkıntısı büsbütün şahsî zevk işi. Romer G anahtarlara nazaran bu GX Blue’lar daha sert bir pay sahip.

Boyut ve yük

 • Sayısal tuş kadrosu barındırmadığı için tam uzunluk klavyelere nazaran daha küçük yapıda.
 • 361mm uzunluk, 153mm genişlik, 34mm yükseklik ile minimalist TKL klavyelerden biraz daha büyük.
 • 980 gr ile ağır, masaya sağlam oturuyor ve sağlam.

Ergonomi

 • Kauçuk kaplı ayaklar masaya düzgün tutunuyor.
 • 3 eğim seçeneği var 2°, 4° ve 8°

Gereç

 • Klavye gövdesi ve tuşlar ABS plastikten imal edilmiş.
 • Bilek takviyesi bulunmuyor.
 • Yüzeyler parmak izi ve insan cildindeki yağları üzerinde tutuyor ve gösteriyor. PC başında yemek yiyenler için olumsuz bir özellik.

Aydınlatma

 • Klavye Logitech’in Lightsync RGB ekosistemini kullanıyor. Tek tuşlu RGB aydınlatma var ve Ghub yazılımı ile aydınlatma animasyonları ayarlanabiliyor.
 • Turnuvalarda 3. Parti yazılımlara müsaade verilmemesi üzere durumlar var, aydınlatma profili klavye hafızasına kaydedilebiliyor bu sayede yazılım olmadan da grup renklerini gösterebilir.
 • 2 bildirim ışığı var: Caps Lock ve Scroll Lock ve ikisinin de ışığı hayli besbelli.
 • Tuşların üzerindeki harfler ve semboller yalnızca aydınlatma açık olduğunda bariz oluyor.

Ek tuşlar

 • Klavyenin sağ üst köşesinde 2 ek tuş bulunuyor. Biri aydınlatmayı tek tuşla açıp kapatıyor, oburu de klavyeyi oyun moduna sokuyor. Oyun modunda Windows tuşu iptal, böylelikle kazayla basıp, oyunu ezkaza simge duruma küçültmüyorsunuz.

Yazılım

 • GHub yazılımı ile F1 ile F12’ye kadar bütün F tuşları programlanabiliyor.
 • Bu tuşlar yetmediğinde Logitech GShift sayesinde birebir tuşlara daha fazla tuş programlanabiliyor.
 • RGB aydınlatma denetim edilebiliyor ve öteki Logitech etraf bileşenleriyle senkronize edilebiliyor.

Kablo

 • Sökülebilir örgülü kablo.
 • 1.8m uzunluk
 • Micro USB uca sahip.


Sonuç Değerlendirmesi

Bir klavyeye 2000 TL civarı para verirken insan muhakkak yıllarca kullanmak istiyor. Logitech G Pro serisindeki bütün eserler üzere G Pro TKL Blue Switch klavye de uzun kullanılacak eserler kategorisinde yer alıyor. Fiyatının karşılığını veriyor. Sıkıntı bir durumda kendinizi savunmak için kullanabileceğiniz kadar ağır ve sağlam bir klavye bu, fakat elbette eserin garantisi sürsün istiyorsanız tasarım hedefine uygun kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kablosunun çıkartılabilir olması da eser ömrünü uzatıyor. Kedi kabloyu mu kemirdi? Hiç sorun değil, micro USB bir kablo takın ve kullanın. Fakat elbette 2022 yılında micro USB keşke tarih olsa, büyün kablo uçlarımız Type-C olarak standart hale gelse. Aslında kablonun klavyeye giren ucunda kolay çıkmasın diye iki tutucu kesim kullanılmış. Burada varsayımım daha evvel piyasaya çıkan Logitech G Pro X Superlight ile uyumlu olmasını sağlamak. Tıpkı kabloyu fareye takıp şarj edebildim, hatta ucun büsbütün birebir olduğunu gördüm. Fakat kablo tıpkı değil çünkü klavyenin kablosu örgülü, daha kalın ve PC’ye bağlanan Type-A ucu da daha köşeli bir taban kısma sahip.

TKL kategorisine nazaran biraz iri ve ağır olması kimisi için artı, kimisi için ise eksi. En kompakt TKL modelini arıyorsanız G Pro o model değil. Biraz daha orta uzunluklu olmasını istiyorsanız, bu model aradığınız model. Orta boyun avantajı tuş aralıklarını çok daraltmaması. Bu sayede yanlış tuş basma oranı düşük.

Bunu yazarken artıran şey bize gelen klavyenin İngilizce Q tuş kapaklarıyla gelmesi. Küresel tedarik süreçleri yüzünden her modelin Türkçe Q olmaması şahsen benim için dertli bir durum. Lakin birden fazla oyuncu için değil. Eserin Türkiye’ye hiç gelmemesinden fazla İngilizce de olsa gelmesi daha tercih edilecek bir durum fakat ülkü değil.

Tuş kapaklarının kalitesinden çok mutlu kaldım. Hafif içe yanlışsız bombeli yapıları, her parmağın, her tuş vuruşunun tuşlara hakikat oturması ve kaymadan basılması çok hoş bir deneyim. Her tuşun sesisi, baskısını, devreye girdiği noktayı kas ve kulak hafızasına çok ney kaydetmek mümkün. Bu da klavyeye rekabetçi oyunlar için alışma mühletini kısaltıyor. Katiyen turnuva sınıfında bir klavye, yanılgılı basma, algılama ya da anahtar sıkıntıları yaşamadan kullandım. Sert bassanız da tuş kapakları fırlamıyor, ortadan artı biçiminde kapakları tutan klasik Cherry tipi diyebileceğimiz kısım ortada olmasına rağmen kapakların sağa sola ya da farklı istikametlere oynama oranı çok düşük, tuşların kapakları da stabil.

Aydınlatması çok hoş lakin aydınlatma kapalıyken tuşlarda ne yazdığını görmek imkansız. Yani daima aydınlatmalı kullanmak gerekiyor. Bu bir sorun mu? Benim için değil fakat kimi kullanıcılar için olabilir. Tuş ve anahtarların kasa içerisine yanlışsız gömülü bir yapısı var, bu yapı ışıklandırmayı yüklü olarak tuş kapağındaki yazıda yahut sembolde tutarken, pek çok mekanik klavyedekinin tersine tuş tabanlarındaki yüzeyde bir yansıma yapmıyor. Yani ışık zirve noktada odaklı ve tuş ortalarında çok ince bir çizgi olarak bulunuyor. Mat ve hafif gömülü tavan bu türlü değişik bir ışıklandırma odaklaması sağlamış.

Tuş kapaklarının ve yüzeyin leke tutması bir eksi olsa da kaymaması, mat yapısı, boya kalitesi ve genel gerecin hissiyatı en üst düzeyde. Mat, kadifemsi bir yüzey sevenler için. Bu yüzey G Pro serisinden kulaklık ve farelerin görünümüyle de büsbütün uyumlu. Yani set yapmak çok hoş sonuçlar veriyor.

Logitech’in metalik kasa üstü yüzeyine sahip modelleri de var, farklı zevklere hitap etmek için çeşit yapıyorlar.

Alınır mı? Clicky Blue sevenler için karşılık evet, Türkçe Q olmazsa olmaz diyenler için hayır. Clicky sevmeyenler kırmızı düz basışlı lineer anahtarlara bakmalı. Sizin için tuş kapaklarının ötesinde anahtarları da değiştirmek çok kıymetliyse görünüm ve özellikleri çabucak hemen birebir olan, lakin anahtar değişimine müsaade veren Logitech G Pro X klavye modeline bakmanızı tavsiye ederiz. Pro X modelinde anahtar alıp uyumlu mavi, kırmızı ve kahverengi anahtarları çıkartıp takabiliyorsunuz.

Pekala bir ton mavi anahtarlı mekanik klavye varken bu eserin farkı ne? Olay keşke salt anahtar olsa, Logitech G Pro serisinde işin yazılım ve şoför kısmında, bilhassa de dahili elektronik kısmında âlâ bir performans sunuyor. Tuşların basımının sinyallerinin meselesiz, süratli aktarılması temel sorun. Çok seri bir klavye bu, reaksiyon mühleti olağanüstü. Logitech burada anahtar basım sinyal sürece geliştirmeleriyle uğraştığını bilhassa internet sitesinde vurguluyor. Gerçek mi? Hissedilen reaksiyon mühletinin ne kadar âlâ olduğuna bakarsak içi dolu bir tez.

Bir öteki bonus da hiç çınlama ötme ve yay sesi duymamaktı. Bu bahiste çok hassas olan izleyicilerimizin bilgisine, tuşlar kendi klik ve basma sesleri haricinde istenmeyen bir tınıya, yay rezonans sesine ya da öteki bir sese sahip değildi. Clicky düzenek aslında gereğince sesli fakat hoş sesli diyebiliriz.

Fiyat ve kalite bazında Corsair, SteelSeries, ASUS üzere rakip markaların Apex 7 TKL ve K65, K70, ROG Strix Scope üzere modellerine baktığımızda Logitech G Pro’da dikkat çeken tek eksi bir bilek dayanağının kutuya dahil edilmemesi. Logitech burada kampanya yapmak isterse ya da ileride yeni bir paket hazırlarsa beraberinde bir bilek takviyesi ikram etmeyi düşünmeli. Siz yazıyı okurken o an mevcut kampanyalar durumu elbette değiştirebilir, bu çeşit durumlarda Technopat Sosyal’de bir husus açıp şimdiki durumu öbür üyelerimizle konuşabilirsiniz.

Bu klavyeyi alırken alternatif ararsanız ve bütçe sorun değilse Logitech G915 kablosuz modele de bakmanızı tavsiye ederiz, TKL modeli var. Benim için kablosuz değerli değil derseniz katiyen farklı dizayna sahip, hoş bir alternatif. Yeniden 815 üzere modeller de ilgi cazibeli. Oyun için değil salt iş için kullanacağınız bir klavye arıyorsanız da Logitech Craft modelini araştırabilirsiniz. 2000 TL civarına çıktığınızda hakikaten pek çok seçenek açılıyor. Lakin Logitech G Pro TKL Blue Switch modelini araştırdığınızda sorunsuzluğu ve turnuvalarda süratiyle kendisini kanıtlamış olması bu modeli gerçekten en güzel seçeneklerden birisi haline getiriyor.

Öte yandan markanın bir kapalı silahı da şu an sitesinde görülen League of Legends özel sürümleri. G Pro ailesi için çok süslü, değişik seçenekler sundular. Şahsi tercihim G Pro ailesinin mat, kadifemsi siyah yapısı olsa da turnuvalar, sponsorluklar ve oyunu sevenler açısından yaptıkları yenilemeler hoş. Ancak Clicky olup olmaması üzere anahtar cinslerindeki farklar, elbette kullanıcı tecrübesini değiştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.