Philips Momentum 559M1 55 İnç Oyuncu Monitörü İncelemesi

Özel olarak Xbox Series X için tasarlanan bu monitör, daha evvel incelediğimiz modeldeki en değerli eksikliği ortadan kaldırıyor, yeni model HDMI 2.1 destekli! Bu sayede 4K/144 Hz dayanaklı olan bu monitör, PC ve destekleyen konsollardaki mümkün en yüksek bilgi transferini sağlayabiliyor.

Microsoft ile Philips ortasında bilhassa bu devirde yakın bir işbirliği var. Bunun meyvesi de bu yeni modelde, bilhassa süratli oyunlarda değerli olan düşük Input Lag olarak karşımıza çıkıyor. Eski kuşak monitör ve TV’lerin tersine kontrolcüyle ya da klavye ve fare ile süratli denetim ve rekabetçi oyun mümkün oluyor. Adaptive Sync ile yırtılma ve takılma önleniyor, DisplayHDR 1000 sayesinde de tam HDR tecrübesi sunulabiliyor.

AmbiGlow ve Bowers Wilkins

Bu monitörün tahminen de en değerli özelliklerinden biri de AmbiGlow teknolojisiyle donatılmış olması. Bu teknoloji için, Philips televizyonlardaki Ambilight teknolojisinin monitör sürümü diyebiliriz. Görüntü ya da sesi takip edebiliyor ve farklı güç düzeylerine nazaran ayarlanabiliyor. Monitörün ardındaki 3 ışık bölgesi, ekranda oynatılan içeriğe nazaran ışık veriyor. Buradaki LED’ler çok süratli ve güçlü. Gerideki duvara yansıtılan ekran içeriğine uygun renkte ışık çok tesirli bir görünüm oluşturuyor. Ekrandaki imgeyi genişletip, sinematik bir tesir verecek halde genişletiyor.

Ön kısımdaki Bowers Wilkins ses sistemi de başka bir Soundbar almaya gerek bırakmadan güçlü bir ses sunuyor. Hem ses çıkış gücü, hem de ses kalitesi standart monitörler ya da televizyonlarla karşılaştırılmayacak kadar güzel. 40 Watt ve 2.1 kanal takviyeli olan bu sistem pek başarılı. Elbette Surround isteyenler daha da abartabilir lakin bu biraz zevk ve kulak farkına, biraz da ne kadar bas duymak istediğinize bağlı.

Ergonomi

Monitörün standı sağlam ve sallanmıyor, lakin isterseniz art kısımda kutudan çıkan vidalarla duvara montajı da mümkün. Ancak burada dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Monitörün ses ve art aydınlatma ayarlarını heyetime nazaran değiştirmeniz sonucu etkiliyor.

Ayarlarda ses ve ışık için duvar ya da standa pozisyonlandırmaya nazaran seçim yapmayı unutmayın. Emsal bir ayar Ambilight dayanaklı Philips TV’lerde de var, ses ve ve art aydınlatma direkt TV pozisyonuna ahenk sağlayacak formda değişiyor.

Genel olarak uzaktan kumandası ile OSD ve ses ayarı yapmak rahat, tam bir koltuk oyuncusu ekranı. Tasarım olarak oturma odasına da, oyun ya da konut sinema salonuna da uygun. TV değil de monitör olarak tasarlanmış 55 inçlik keskin 4K bir ekranda oyun oynamak farklı bir tecrübe. Klasik TV’lerin “glossy” denen parlak kaplamalarının bu modelde kullanılmaması bu tecrübesi farklı kılıyor.

İlişki Portları ve Fonksiyonları

Bu monitördeki bütün HDMI portları HDMI 2.1, birine Xbox Series X, başkasına PS5, üçüncüye de 4K HDMI bir Android TV çubuğu takabilirsiniz. DisplayPort’tan da PC’ye ilişki yapabilir, Type-C portu üzerinden de destekleyen bir laptop ya da taşınabilir aygıtınızı bağlayabilirsiniz. Özetle tek bir dev ekranı her emelle kullanmanız için tasarlanmış.

PBP modu da destekleniyor, bu sayede birebir anda iki aygıtı birden görebiliyorsunuz, art planda bir işinizi takip etmeniz gerektiğinde işe yarıyor. Lakin olağan cümbüş için ölçeklerden ötürü üstte ve altta siyah barlar oluyor ve ekran alanı kaybettiriyor.

Monitörün HDR ayarları çok güçlü. PS5 taktınız diyelim, direkt HDR açılıyor. HDR açıkken ayrıntılı parlaklık ve gama ayarı yapamıyorsunuz. Lakin pek çok HDR modu var. Xbox, oyun HDR modları, DisplayHDR 1000 modu üzere farklı standartta HDR içerikleri ve aygıtları için çok seçenek olması hoş.

Panel Çeşidi ve Suratı

Philips bu modelde 4000:1 statik kontrast sunan bir VA panel kullanmış ve renk zenginliği, aksilik, görülebilirlik çok âlâ. Fakat elbette VA panel sevmeyenlerde var. Siyah ve statik sahnelerde siyahlar OLED ya da yeni yeni PC monitörlerinde yaygınlaşmaya başlayan Küçük LED kadar derin ve doygun, etraftan ayrılmış değil.

4 ms ile standart modda ve oturma arasındaki tecrübe ile hareket bulanıklığı beklediğimizden daha düzgün bir tecrübe sundu. Daha süratli reaksiyon modları da var, fakat birinci düzeyden sonraki kazanımlar çok fazla değil. Alışılmış 24 inçlik bir turnuva monitöründeki 0.5 ms GTG pahasının sağladığı sıfır hareket bulanıklığı başka bir keyif. Lakin 55 inçlik bu ekranda da hareket bulanıklığı bizi rahatsız eden bir düzeyde değildi.

Bilhassa konsollarda 120 Hz için yüksek performans destekleyen oyunlarda tecrübe çok süratli. Birçok oyun yeni kuşak konsollarda 4K/60 FPS için tasarlansa da, yeni jenerasyon konsollar eskilerle kıyaslanmayacak kadar güzel performans veriyor. Gün geçtikçe de yüksek tazeleme takviyeli oyunların sayısı artıyor.

PC’de ise Windows 11 altında 4K/144 Hz açıp, DP üzerinden NVIDIA denetim panelinden 10 bit rengi etkinleştirebildik. 8+2 Bit FRC olarak da olsa 1.07 milyar renge çıkartmak ve banding azaltmak mümkün.

Performans

Aydınlık ortamda, loş ortamda ve karanlıkta oyun oynadığımızda büyük ekranda yeterli eğlendiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu esnada gördüğümüz kimi eksileri de oldu. Mesela beraberinde gelen DisplayPort kablosunun uzunluğu kısa, PC kasasını yakın koymak gerekiyor. Giriş portları ortası geçiş müddeti birkaç saniye sürebiliyor.

Her manzara kaynağı değiştiğinde Ambiglow statik moda resetleniyor. Bu Ambiglow’un yazılım kısmında Philips’in biraz güncelleme yapması gerekiyor. Örneğin TV’de olan art plan duvar rengine nazaran ışık rengini ayarlama seçeneği Ambiglow’da yok. Bu da koyu renkli duvarlarınız varsa değerli bir ayrıntı. Özetle Ambilight tecrübesi şu an Ambiglow’dan daha düzgün kalıyor. Senkronizasyon, eşitleme, farklı aygıtlarla ilişki üzere akıllı konut özellikleri de daima Ambilight’ı temel alıyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Şu an televizyonlarla hem fiyat, hem özellikler olarak yarışan Momentum serisinin bu 55 inçlik devi, karşılaştırmada farklı artı ve eksilere sahip. Evet, dahili bir TV ve uydu alıcısı yok. Fakat her ikisi de harici olarak bağlanabiliyor. Ve kimi kullanıcılar HDMI TV eserlerini dahili TV fonksiyonlarından daha fonksiyonel buluyor. Klasik dahili uydu alıcılar da yavaş kanal değiştirdiği için pek çok kullanıcı başka uydu alıcı kutuları kullanıyor.

TV’lerdeki imaj çözünürlüğü ve kare suratı yükseltme özellikleri olmadığı için porttan ne manzara verirseniz onu izliyorsunuz, bu da birtakım izleyiciler için daha güzel. Lakin herkesin tutup da TV yerine monitör almasını tavsiye etmiyoruz. Her şeyden evvel panel ve imaj farkları açısından şahsî tercihler çok değerli.

Philips Momentum 559M1 hem tazeleme suratında, hem denetimci tepkiselliğinde daha süratli, piksel renk değiştirme suratı aşikâr, portları daha varlıklı, dahili ses sisteminden çok ek bir dahili Soundbar’a sahip sağlam bir eser. Philips evvelki modeldeki HDMI 2.1 eksiğini de bu yeni modelde kapatarak olması gereken hale getirmiş. Philips Momentum 559M1 modeli teknik olarak pek güçlü bir eser ve kendi cümbüş merkezinde dev ekranda her ayarı istediği üzere yapmak, daha fazla denetim sahibi olmak isteyenler için çok düzgün bir seçenek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.