• Home
  • Magazin
  • Ryzen 7000 Serisi Zen 4 İşlemciler Hakkında Tüm Bilinenler
Magazin

Ryzen 7000 Serisi Zen 4 İşlemciler Hakkında Tüm Bilinenler

AMD, Zen mimarisiyle birlikte çok büyük atılımlar yaptı ve yoluna sürat kesmeden devam ediyor. Intel’in 12. Jenerasyon Alder Lake işlemcileri tezli geldi ve kırmızılıların masaüstü platformda bir şeyler yapması gerekiyordu. Şirket bugün Ryzen 7000 markasıyla gelecek 5nm Zen 4 yongalarının ve yeni AM5 LGA soket yapısının manzaralarını paylaştı.

Ek olarak AMD, test sırasında tüm çekirdekleri 5.0 GHz’i aşan ve Halo Infinite çalıştıran bir Ryzen 7000 “Raphael” yongasının tanıtımını yaptı. Çip üreticisi, Ryzen 7000 işlemcilerin yılın ikinci yarısında geleceğini söylüyor.

Yeni jenerasyon Zen 4 tabanlı Ryzen masaüstü CPU’ların kod ismi Raphael olacak ve Zen 3 tabanlı Ryzen 5000 serisinin yerini alacak. AMD ayrıyeten Zen 4 mikro mimarisine sahip olacak olan Ryzen işlemcilerinin 2022 yılının ikinci yarısında çıkacağını doğruladı. Lakin muhtemelen tanıtım yılın son aylarına sarkacak.

Bu mimariyle birlikte yüksek IPC artışları hedefleniyor ve Intel ile yeni bir rekabet başlayacak. Daha da kıymetlisi, AM5 soket yapısıyla birlikte yeni bir platforma geçiş yapılacak.

Kırmızı grup, Soket AM5 ile uyumlu soğutucuların Soket AM4 ile geriye dönük olarak uyumlu olacağını doğruladı. Ayrıyeten bu soğutucuları kullanmak için rastgele bir aparat yahut farklı bir araca muhtaçlık duyulmayacak.

Bu yongalar Ryzen 7000 serisi olarak piyasaya çıkacak ve etraf boyunca kesiklere sahip büsbütün yine tasarlanmış entegre bir ısı yayıcı (IHS) ile gelecek. Bu tasarım, Intel’in eski Skylake-X Core i9-7980XE HEDT modellerine biraz benziyor, lakin daha kapsamlı kesiklere sahip.

Raphael işlemciler, hem PCIe 5.0 hem de DDR5 arayüzlerini destekleyen yeni bir AM5 soketine takılacak ve irtibat konusunda Alder Lake ailesini yakalayacak. Bu yeni soket AMD için büyük bir ayrılışı simgeliyor. Kırmızı ekip böylelikle uzun ömürlü Pin Grid Array (PGA) AM4 soketlerinden bir Land Grid Array (LGA) AM5 tertibine geçiyor. Büsbütün farklı LGA1718 soket arayüzüne (1718 pin) karşın, AM5 soketi AM4 soğutucularını desteklemeye devam edecek.

AM5 soketinin daha yüksek Z-Yüksekliği nedeniyle bir dönüştürme kitine gereksinim duyacağınıza dair söylentiler uzun müddettir yayılıyor. Lakin bir dönüştürme kiti gerektirse bile, AM4 soğutucu ekosisteminin uzun bir müddettir canlı ve güzel durumda olduğunu söylemek mümkün.

TSMC, AMD’nin muhtemelen Raphael için kullanacağı düğüm olan N5 sürecinin, AMD’nin şu anda Ryzen 5000 yongalarında kullandığı 7 nm sürecine kıyasla yoğunlukta 1.8 kat artışla birlikte %30 güç verimliliği yahut %15 performans güzelleştirmesi sunduğunu söylüyor. AMD’nin ayrıyeten bilgi merkezi için tasarlanmış 5nm Zen 4 dizaynları da var.

AMD, açılış konuşması sırasında Halo Infinite’i gerçek vakitli olarak çalıştıran bir Zen 4 işlemcinin tanıtımını yaptı ve tüm çekirdekler 5.0 GHz’in üzerine çıktı. Bu da 5nm üretim teknolojisinin daha yüksek frekans suratları için kapıları aralayacağını gösteriyor.

Ryzen 7000 markası, Ryzen’ın jenerasyonlar ortası isimlendirmesinde bir diğer sıçramaya işaret ediyor. Bildiğiniz üzere Zen 3 ile güçlendirilmiş işlemciler Ryzen 5000 serisi olarak piyasaya çıktı ve AMD’nin Ryzen 6000 ismini atladığını görüyoruz. Bunun nedeni ise fuarda duyurulan yeni Ryzen 6000 işlemcilerin 6nm süreçli Zen3+ mimarisiyle gelmesi.

Yeni Zen 4 mimarisinin Zen 3’e nazaran %25’e kadar IPC karı sağladığına dair söylentiler dolaşıyordu. TDP ihtiyaçlarına gelince, AMD AM5 platformu sıvı soğutucular (280 mm yahut üstü) için önerilen amiral gemisi 170W CPU sınıfından başlayarak altı farklı segmente sahip olacak. Görünüşe nazaran daha yüksek voltajlar ve gelişmiş sürat aşırtma dayanağı sunulacak.

Platformda DDR5-5200 bellek, 28 PCIe çizgisi, daha fazla NVMe 4.0 ve USB 3.2 G/Ç ünitesi bulunacak. Ek olarak lokal USB 4.0 dayanağını görebiliriz. Başlangıçta AM5 için en az iki 600 serisi yonga seti olacak: X670 amiral gemisi ve ana akım B650. X670 yonga setli anakartların hem PCIe Gen 5 hem de DDR5 bellek dayanağına sahip olması bekleniyor.

Büsbütün yeni bir platformla birlikte gelecek olan Zen 4 Raphael ailesi, Intel’in Raptor Lake 13. Jenerasyon masaüstü işlemci serisiyle karşı karşıya gelecek. Kırmızı takım Zen 4 mimarisinin yanı sıra 3D V-Cache teknolojisine sahip Ryzen 7 5800X3D masaüstü işlemcisinden de bahsetti. Bu yongalar 2022 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya çıkacak.

  • Yesyeni Zen 4 CPU çekirdeği.
  • IPC artışı ve mimari iyileştirmeler.
  • 6nm I/O kalıbı ile yeni TSMC 5nm üretim teknolojisi.
  • LGA1718 Soketli AM5 platformu
  • Çift Kanallı DDR5 bellek dayanağı
  • 28 PCIe Gen 4.0 yolu (CPU’ya Özel)
  • 105-120W aralığında TDP (Üst hudut aralığı ~170W)

Related posts

Kardeşlerim yeni sürem ne zaman başlamış olacak? Kardeşlerim 2. sürem ne zaman?

admin

Kanunsuz Topraklar dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte Kanunsuz Topraklar oyuncu ekibi

admin

Pazartesi bankalar açık mı, kapalı mı? 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda bankaların çabalama durumu!

admin

Leave a Comment

isim yakala | instagram takipçi satın al | İstanbul evden eve nakliyat | Ahşap Merdiven | takipçi satın al | instagram takipçisi satın al | tiktok beğeni satın al | O Bir Site | Polyanna Haber | Akda Bilişim | Emlak incele | Youtube Video Forum | Arkadaşlık Forumu
Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.