Türk müziğinin usta adı İnci Çayırlı vefat etti


Türk Sanat Müziği Bestecisi ve koro şefi Cengizhan Sönmez, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Kıymetli sanatçı, hoca İnci Çayırlı’yı kaybettik. Yakınlarına ve camiamıza başsağlığı temenni ediyorum. Allah rahmet eylesin, mekanı aden olsun.” ifadeleriyle sanatçının vefatını duyurdu.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz da toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Klasik Türk Musikisi’nin büyük sanatkarı İnci Çayırlı’nın vefatını teessürle öğrendim. Allah’tan merhumeye rahmet, yakınlarına sabırlar temenni ediyorum.” dedi.

1998 senesinde Kültür Bakanlığı tarafınca “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görülen Çayırlı, “Çileli Bülbül”, “Son Nefes”, “Kadın Asla Unutmaz”, “Ayrılık” benzer halde beyazperde filmlerinin müziklerini yapmış oldu.

İNCİ ÇAYIRLI

Türk Sanat Müziği sanatçısı, koro şefi, anı yazarı Çayırlı, 1935 senesinde İstanbul dünyaya geldi.

Çamlıca Kız Lisesi mezunu olan sanatçı, müziğe büyük dayısı besteci Fahri Kopuz’un teşvikiyle başladı.

Çayırlı, 1953 senesinde girmiş olduğu İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı oldu. 1954 senesinde İstanbul Radyosuna girdi.

Münir Nurettin Selçuk korosunda uzun seneler çalışan Çayırlı, daha sonrasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak vazife yapmış oldu.

Yurt içi ile Rusya, Romanya, İsviçre, Almanya, Fransa, Hollanda ve Japonya benzer halde ülkelerde konserler veren usta sanatçı, kendisine bir gazino patronundan gelen oldukça yüklü miktar para karşılığı assolistlik yapma teklifini kabul etmedi.

Sanatçının anıları, 2015 senesinde Murat Derin tarafınca “Müziğin Güzel Günlerine Yolculuk-İnci Çayırlı’nın Anıları” adıyla kitap olarak Pan Yayıncılık tarafınca basıldı.

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir