Araştırma: Genç yaşlarda alkol kullanımı kan damarlarının erken yaşlanmasına niçin oluyor


Avrupa Kardiyoloji Derneğinin 2021 kongresinde sunulan çalışmaya nazaran, genç yaşlarda tüketilen alkolün kan damarlarının erken yaşlanmasına niçin olduğu sonucuna ulaşıldı.

Çalışmanın yazarı Hugo Walford, yoğun alkol kullanımının damarların yaşlanmasında kademeli artışa niçin bulunduğunu belirterek, tüketilen alkol miktarı arttıkça arteriyel sertleşmenin de artacağını beyan etti.

Genç yaşlarda alkol tüketiminin kalp sağlığı mevzusundaki tesirleri hakkında herhangi bir birlikteliğin açıklanmadığı araştırmada, alkol tüketiminin damar sağlığı üstünde direkt tesiri olduğu tespitine yer verildi.

Araştırmada, damarların naturel olarak zaman içinde elastik yapısını yitirerek daha sert hale geldiği ve sertleşen damarların kalp hastalıkları ve nüzul benzer halde hastalık risklerini artırdığı ifade edildi.

Önceki araştırmalar, tütün ve alkol kullanımı benzer halde bazı alışkanlıkların damar sertleşme sürecini hızlandırabileceğini göstermişti.

Söz mevzusu araştırmada, erişkinlik döneminden genç yetişkinlik dönemine kadar olan; özetlemek gerekirse 17-24 yaş aralığındaki duyarlı dönemde yoğun alkol kullanımının damar sertleşmesine tesirleri üstünde duruldu.

Araştırma, 17-24 yaş arasındaki 1655 katılımcının, değişik seviyelerde alkol ve tütün kullanımına nazaran kategorize edilerek gerçekleştirildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir