Aronya meyvesi nedir, hangi hastalıklara iyi gelir?


Geleneksel ve Tfakatmlayıcı Tıp kısmı’nden Uzm.Dr. Yegane Özcan, “Süper meyve olarak malum aronya (aronia), bağlarışıklığı arttıran ve enfeksiyonların tedavisini hızlçağrıştırma hususiliğinden dvakası biroldukça ülkede corona virüs tedavisinin yanında takviye olarak sık kullanılıyor. Virüslere karşı sakınan aronya meyvesinin bu hususiliği esas olarak içinde byücenan C vitaminine ve yüksek oranda antioksidanlamış olura borçlu” açıklfakatlarını yapmış oldu.

Aronya meyvesi iyi mi tüketilmeli?
En yüksek C Vitamini ve antioksidan deposu olan aronyanın ana vatanı şimal ABD’dır ve bu nboyut, eskiden Kızılderililer tarafınca soğuk idraknlığı tedavisinde kullanıldığını hatırlatan Özcan, “Bu hususiliğinden dvakası biroldukça ülkede corona virüs tedavisinin yanında takviye olarak de oldukça sık kullanılmaya başlandı. bilhassa COVİD-19 la cenktığımız bu günlerde beslenmemize dahil edilmesinde büyük yarar var. Buruk tadınden, saf olarak değil daha oldukça püre, jöle, çay, şurup yada diğeri meyve sularıyla birlikte tüketebilkalıtsalniz” tavsiyelerinde byücendu. 

Aronyanın sağlığa yararları
 

Aronya meyvelerinin tertipli kullanımında elde etmiş olduğu yararlarından bahseden Özcan, şunları so şekildedi;

Kolesterol ve kan şekerini düzgüselleştirir
Ateroskleroz, diyabet, kalp krizi ve inme risdüşmanlığı azcaaltır.
tertipli kullanımda, aronya meyveleri tansiyonnı düşürür, bağlarışıklık sistgüveniliri sağlamlaştırır ve sinir sistgüveniliri rahatlatır.
PP vitamini kan dfakatrlarının duvarlarını daha elastik hale getirir. Pektin sindirim sistgüveniliri pozitif tesirinde bırakır ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlçağrıştırır.
Aronya ek olarak böbreklerin çabalfakatsına destek olur, karaciğeri ziyanı olan maddelerden korur, safranın çıkışını iyileştirir ve gözlerin yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 
Antioksidan oranı yüksek aronya meyvesinin besin kıymeti
 

malum tüm diğeri meyvelerden daha oldukça antioksidan ihtiva ettiğini aktaran Özcan, “Aronya, mütevazıce antioksidan ve C vitamini değil, biroldukça vitamin açısından da varlıklıdir. PP, B, E ve yüksek oranda antosiözetlemek gerekirsenler ihtiva eder. ayrıca, antosiözetlemek gerekirsenlerin byücenduğu tüm meyvelerden, en yüksek antioksidan potansiyele haiz olan aronya meyveleri kanserle cenkım edenler için son aşfakat kıymetli bir takviyedir. Bunların haricinde oldukça fazcala lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve manganez içeren aronya meyveleri içinde averaj 100 gramında 0,2 g –Yağ, 1,5 g –protein, 10,9 g karbonhidrat, 4,1 g lif, 80,5 g su içeriyor ve organik asitler byücenuyor” informasyonsini verdi. 

 

küçüklere bal ile karıştırılıp verilebilir
 

Kontrendikasyon yoksa şeker özgütaları ve hamilelerin de tüketebileceğini so şekildeyen Özcan, “küçüklere 3 yaşlarından elitlıken aronya meyvelerinin tüketilmesi uygundur, mütevazıce tadınden dvakası çocuklar bu meyveleri tüketmeye pek iştahlı olmazcalar. Bu niçinle azca oranda bal ile karıştırıp verebilkalıtsalniz. bilhassa çocuklarda soğuk idraknlığı ve grip tedavisinde, ishal ve besin zehirlenmelerinde oldukça yararlı olabilir” ifadelerini kullandı. 

 

Kanfakatlardan sonrasında iyileşme sürecini hızlçağrıştırıyor
 

Kanfakatlardan sonrasında iyileştirme sürecini hızlçağrıştırmak için oldukça yararlı bulunduğunu ifade eden Özcan, “Halk içinde yaygın olan koyu meyvelerde demir oranının yüksek oluşu fikkalıtsal ve bu sebepten koyu renkli meyvelerin kansızlık tedavisinde takviye olarak oldukça tercih edilmesi ne yazcaık ki aronya için geçerli değil, şundan dolayı koyu renkte olmasına rağmmaksimum yapıt oranda demir mikroelementi içeriyor. Kansızlık tedavisinde yararlı olmasa da kanfakatlardan sonrasında iyileştirme sürecini hızlçağrıştırmak oldukça yarar sağlıyor” diye mevzuştu.

 

Bağışıklığı kuvvetlendiren aronya çayı iyi mi yapılır?
 

Vitamin noksanliğinin tabiatl olarak önlenmesi için aronya çayı tavsiyesinde byücenan Özcan, “Kimyasal vitamin kullanımı yerine aronya çayı demleyebilkalıtsalniz. Bir bardak sıcak suyu bir avuç kurutulmuş aronya meyvelerinin üzerine ilave edin ve 5-6 saat beklemeye alın. Bu karışımı günde 3 kez yiyeceklerden ilkin yarım çay bardağı kadar tertipli 2 hafta süresince tüketin” dedi.

Aronya meyvelerinin 3 yaş altı küçüklere yedirilmemesi hakkında uyarıda byücenan Özcan, sözlerini şu şekilde sonlçağrıştırdı:

Aronya meyvelerini bilözgüsa düşük gerilimu olanlamış olur, tromboz ve kan pıhtılaşma sualni yaşayanlamış olur, mide asidi yüksek ve gastriti olanlamış olur katilikle tüketmemeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir