Beyin enerjisini geliştirmek için 9 sağlıklı yöntem


Kendinizi sevmeniz ve kendinizden keyif almanız zihin sağlığınız için oldukça önemlidir. Ancak siz kendinizi olduğunuz benzer halde kabullenirseniz başkaları da sizi böylece kabul edecektir.

Gülümseme, şakalaşma, keyifli bir şeyler seyretme ya da konuşma benzer halde davranışları günlük hayatınıza entegre edin. Ne kadar oldukça gülerseniz, pozitif ruh haliniz o denli artacaktır. Mutluluk, zihin sağlığı için oldukça büyük önem taşır.

Stres zihnimizi ağırlaştırır, mantıklı düşünmemizi güçleştirir. Günlük yaşamın stresi mutluluğumuzu direkt etkisinde bırakır. Zihnimiz gerilimle dolu olduğunda, depresif hissetmemiz kaçınılmazdır. Bu yüzden kendimizi strese sokmamak ve stresli olduğumuz durumlarda bizi rahatlatacak eylemlerde bulunmak zihin sağlığımızı korumamıza destek olur.

Kendiniz için hedefler koyun ve bu hedeflere ulaşmaya çalışın. Böylece zihninizi pozitif düşüncelerle meşgul edebilir ve negatif düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz.

İlişkilerinize kıymet vermeye ve size yakın insanlara zaman ayırmaya itina gösterin. Böylece, pozitif insanlarla birlikte olur ve desteğe ihtiyacınız olduğunda size destek olacak kişilerle dostluk kurabilirsiniz.

Meditasyon sinirlerin gevşemesine destek olur. Her yoğun günün sonunda meditasyon yapmış olursanız, negatif düşüncelerinizden kurtulur ve zihinsel olarak rahatlarsınız. Dilerseniz uyandığınızda meditasyon yapabilir ve böylece pozitif enerjinizi belli bir noktaya yoğunlaştırarak, güne mutlu bir başlangıç yapabilirsiniz.

İlginizi çeken bir alan bulun ve becerilerinizi geliştirin. Seçtiğiniz bu hobiye zaman ayırın ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Böylece hayatınızda kendinizi daha iyi ifade edebildiğiniz yeni bir alan oluşturmuş olacaksınız.

Yetişkinlerin günde minimum 7-8 saat uyuması önerilir. Uykusuzluk huzursuzluğa, negatif düşüncelere boğulmanıza ve konsantrasyonunuzun bozulmasına niçin olabilir. İyi bir uyku yardımıyla gün içinde daha dikkatli ve dinç olmuş olursunuz.

Düzenli olarak egzersiz yaparak vücudunuzu fizyolojik olarak dinç tutun. Bu sayede enerji seviyeniz ve motivasyonunuz artar ve zihniniz salgıladığınız seratonin (mutluluk hormonu) yardımıyla berraklaşır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir