Bir öğünde yiyeceğiniz miktarı azaltmanın yolları


ÖNCE SALATANIZI BİTİRİN

Ana yemekten daha azca yemeniz için sizi dolduran salata ile yiyeceklere adım atmak bir öğünde aldığınız kalori miktarını azaltacaktır.

KÜÇÜK TABAKLAR TAHMİNİNİZDEN DAHA ETKİLİ

Daha küçük tabaklar ve kaseler kullanarak, daha küçük öğünler servis etmeye ve yemeye alışın Sizi fazladan kilo almaya teşvik eden ‘kıymetli öğünlere’ hayır demeyi bilin. Doyma miktarınızı beyninizle belirleyin.

KÜÇÜK VE DÜZENLİ PORSİYONLAR

Her zaman büyük porsiyonlar yerine ‘küçük’ yada ‘tertipli’ porsiyonları seçmek.

KALAN YEMEKLERDEN UZAKLAŞIN

Yemek yemeyi bitirir bitirmez, daha oldukça yiyecek yeme isteği duymamak için artıkları uzaklaştırmak yada dondurmak.

YEMEĞİN YANINDA SU İÇİN

Yemeğin yanında su içmek daha süratli tok hissetmenizi sağlar.

ÇİĞNEYEREK VE YAVAŞ YİYİN

Daha yavaş yemenin bir oldukça faydası var yalnız en önemlisi beyninize gidecek olan doydum sinyali… Bol bolca çiğneyerek ve yavaş yiyerek daha azca yiyecek yediğinizi farkına varacaksınız.

BESİN DEĞERLERİNE GÖRE KARAR VERİN

Yemek boyutlarınızı ansızın azaltmak yerine kademeli olarak küçültmek daha kolaydır. Ancak yediğiniz sebze ve meyve miktarını azaltmayın – bir oldukça insanoğlunun bunlardan daha oldukça yemesi gerekir!

Standart bir et ve sebze yemeği yiyecekseniz porsiyon olarak şu şekilde görünebilir

Yağsız et yada alternatifi (yağsız tavuk, balık, soya peyniri yada fasulye benzer halde) bir tabağın dörtte birinden fazlasını kaplamıyorPatates, tatlı patates, tatlı mısır yada kahverengi pirinç benzer halde tam tahıllı (tahıl) yiyecekler, dörtte birden fazla yer kaplamıyorFarklı tür ve renklerde sebze ve salata tabağın yarısını kaplıyor. Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir