Boyun fıtığı emareleri nedir? – Sağlık Haberleri


Boyun fıtığı omurlar arasındaki kıkırdak diskin ortasında yer edinen yumuşak parçanın etrafındaki tabakaları yırtarak dışarı taşması sonucu oluşur. Dışarı çıkan disk materyali omurga kanalının orta kısmından fıtıklaşırsa omuriliğe, kanalın yanından fıtıklaşırsa kola giden sinirlere baskı yapabilir. Orta bölümden çıkan fıtıklarda kişi ağrıyı , omuzlarında, boynunda ve kürek kemiklerinde yada sırtında hissedebilir. Yandan olan fıtıklaşmalarda ise hasta kolunda ağrı ve elinde uyuşma karıncalanma yada güçsüzlük hissi ile kendini belli edebilir. Tüm bu bulgular insanların günlük yaşamında negatif yönde etkileyecek şekilde gelişebilir.

Kişinin duruşuyla ilgili yanlış hareketler yapması, stres, gerginlik, hareketsizlik, fazla kilo sorunları boyun fıtığına zemin hazırlayan etkenlerdir. Gergin ve stresli kişilik yapısında olan bireyler potansiyel bir boyun fıtığı adayıdır.

Boyun fıtığında tanı ilk olarak muayene ile konulalı ve sonrada MRI görüntüleme sistemi ile de teyit edilmelidir. Boyun fıtığında sinir köküne bası yada tazyik var ise öncelikli olarak tek tedavi yöntemine başvurmaktan uzak durulmalıdır. En erken iyileşmenin sağlanması için en uygun yöntemin belirlenip uygulanması dirimsel öneme haizdir.

Mutlaka en uygun seçeneği ilkin uygulayacak bilgili ve deneyimi kafi bir doktor seçilmelidir. Şiddetli ağrı dolayısıyla başını taşımakta ve boyun hareketlerinde aşırı ağrısı olan vakalarda boyunluk tedavisi kullanılabilir. Denilse de boyunluk oldukça lüzumlu vakalarda seçilmeli ve ani hareketleri kısıtlamak amacı öncelikli olarak hedeflenmelidir. Her ne kadar kaslarda zayıflamaya yol açacağı söylenip duruyor olunsa da lüzumlu süreyi doktor belirlemelidir demektedir son yayınlar. Fizik tedavi alanındaki tüm yöntemler hastaların hizmetine sunulmalı ve noksan bırakılmamalıdır. Cerrahi tedavi ise ender olarak gerekir ve son yöntem olarak algılanmamalı bazı ender vakalarda ise ilk olarak başvurulabilir. Bu sonucu kesinlikle deneyimi ve bilgisel donanımı olan bir uzman doktor verebilecek kabiliyeti kazanmış olmalıdır.

Tereddütte kalınması durumunda fizik tedavi uzmanı ve beyin cerrahı düşünce alışverişinde bulunmalı yalnız bir hekimin inisiyatifine bırakılmamalıdır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir