Burun ucu niçin düşer? – Sağlık Haberleri


En mühim etken yer çekimi, ikinci en mühim etken ise burun alerjisi, üçüncü en mühim etken cilt kalınlığı, bunların haricinde birçok unsur vardır.

Zamanla ve yaşla birlikte insanoğlu nefes almakta zorlanıyor ve parmakları ile burun ucunu kaldırdıkları zaman nefes almaları daha iyi hale geliyor.Bunun en mühim sebebi burun ucunun düşmesidir.

Herhangi bir burun ameliyatı olmayan kişilerde de burun düşmesi görülebilir.Burun ucunun esnek yapısı sebebiyle insanoğlu elinde olmadan burunlarındaki alerji sebebiyle devamlı burun silmek, sıkmak, çekiştirmek ve karıştırmak burun ucundaki bağ dokusu ve ligamentlerin gevşemesine niçin olarak burun ucunu zayıflatır.Bu durum yerçekiminin de etkisiyle birleşince daha belirgin hale geliyor.

Yine yaşla birlikte yüzümüzdeki yağ dokusunda azalma ve bağ dokularındaki zayıflama sebebiyle bir sarkma yaşanır ve aynı şekilde burunda yaşla birlikte bir miktar sarkar ve düşer.

Bazı insanların burun uç kısmının derisi daha kalınca yağlı ve şiş oluyor.Böyle cilt yapısına haiz kişilerde burun kıkırdakları burun cildini taşımakta zorlandığı için zaman içinde burun ucu düşüyor.Buda nefes almasını negatif etkiliyor. Gelişimsel olarak kemerli hastalarda kemer yapısından dolayı burun uç kısmı daha düşük oluyor bu yapısal şekil sebebiyle de burun uç kısmı göreceli olarak daha düşük görülüyor.

Burun ucu düşmesine yol açan bir öteki mühim etkenlerden bir tanesi de travmalardır.Özellikle çocukluk yaştan itibaren burun ucunun çarpması kanaması ve bölgelere sürtünmesi ile beraber burun ucu kıkırdak yapılarında kırılmalar meydana geliyor. Buda bu bölgedeki yapıların desteğini zayıflatarak çökmesine niçin oluyor.

Daha iyi bir nefes alabilmek için burun ucundaki kıkırdak ve cilt yapılarının uyum içinde ve sağlıklı olması lazımdır.Burun kanatlarındaki çökmeler burun orta kısmındaki destek dokusunun özetlemek gerekirse septumun desteğinin zayıf olması burun içindeki etlerin şişmesi bilhassa nefes almayı etkileyerek yaşam standardını negatif etkisinde bırakır.

Son zamanlarda artan burun estetiği ameliyatlarından sonrasında da Burun ucu düşmesi çoğunlukla görülüyor.1-2 mm lik düşüşler düzgüsel kabul edilebilir, yalnız 1,5-2 santimetre düşme olduğunda hastaların hekimi ile temas kurması ve denetim olmasında yarar var.Burun uç kısmı nefes yolunun başlangıç noktası olduğundan nefes alma standardını etkileyen mühim bir noktadır. Bu bölgedeki düşme ve sarkmaların düzeltilerek yaşam ve uyku kalitesinin artırılması esenlik açısından oldukça oldukça önem arzeder.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir