Cinsellik ilk olarak kendini tanımakla adım atar


Mutlu bir cinsel yaşamın karşılıklı güven, dürüstlük, açıklık, paylaşım ve saygı üzerine temellendirilmesi icap ettiğini ifade eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Ebru Soylu, uyarılarda bulunmuş oldu.

Çiftler birbirlerinin mahremiyetine saygılı olmalı

Uzm. Dr. Ebru Soylu, “Çiftler birbirlerine karşı görevli davranmalı, her insanoğlunun bir mahremiyeti ve kıymeti bulunduğunu akıllarından çıkarmamalıdırlar” diye konuştu.

Hiç kimsenin hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamaya mecburi olmadığının altını çizen Uzm. Dr. Ebru Soylu, “İstenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık kaygısı, kişilerin sağlıklı ve tatminkar cinsellik yaşamasını engeller. Bu konudaki önlemlerin öncesinden alınması önemlidir. Varsa cinselliğe ilişkin yanlış inanışlar birlikte konuşularak ve paylaşılarak aşılmalıdır. Bir insanoğlunun başka bir insana cinsel yakınlık duyması, tamamımız için değişik davranışları içerebilir. Bu nedenle kişiler kendi aralarında sevdikleri, haz aldıkları ve istedikleri yada sevmedikleri cinsel davranışları konuşmalıdır” dedi.

Cinsel terapi eğitim almış kişilerce yapılmalı

Cinsel terapinin cinsel problemler mevzusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafınca cinsel sorunları olan kişi ya da çiftlere uygulanan bir tür kognitif davranış tedavisi bulunduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Ebru Soylu, şunları söylemiş oldu:

“Cinsel tedaviler, psikoterapi oturumları muayenehane yada hastanelerde yapılır. Cinsel terapi bu mevzuda eğitim almış, deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafınca uygulanır. Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi var ise tedaviye cinsel eşiyle birlikte başvurması önerilir. Çünkü bu, tedavi başarısını daha da artırmaktadır. Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel mesele öyküsü alınır. Sorunun alanları belirlendikten sonrasında tedavi hedefleri çiftle birlikte saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir. Cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik terimi anlatılır. Daha sonrasında çeşitli ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır.”

Psikolojik ve toplumsal koşulların tesiri mühim

İnsan davranışı ve cinselliğinin bedensel, ruhsal, toplumsal koşullardan etkilendiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Ebru Soylu, “Cinsellik yalnız cinsel organlarla sınırı olan değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inanışların bir oldukça zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve ruhsal özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere nazaran değişebilir. Kişi ile görüşülerek problemi ortaya çıkaran, yerleşmesine yol açan etkenler birlikte incelenir” şeklinde konuştu.

Eğitimsizlikten meydana gelen sorunlarla sık karşılaşılıyor

Cinsel terapi ile tedavi edilebilen cinsel işlev bozukluklarının vajinismus, erken boşalma, sertleşme bozukluğu, disparoni (hanımda ağrılı cinsel ilişki) hanım ve erkekte cinsel talep bozukluğu, hanımda uyarılma bozukluğu, hanım ve erkekte orgazm bozukluğu bulunduğunu ifade eden Uzm. Dr. Ebru Soylu, şu şekilde devam etti:

“Ancak devletimizde yaşanmış olan cinsel sorunlara göz attığımızda, cinsel eğitimsizlikten meydana gelen problemler, cinsel informasyon eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, yetiştiriliş biçimi sebebiyle sağlıklı bir bedene ve ruhsal yapıya haiz bireylerde ya da çiftlerde cinsel problemler sık görülmektedir. Bu sebeplerle meydana gelmiş olan cinsel problemler da birkaç seans danışmalık verilerek tedavi edilebilmektedir.”

Tedavi averaj 8-12 seans sürüyor

Dünyada ve Türkiye’de senelerdir cinsel terapi ile vajinismus ve erken boşalma olgularının pek çoğunun başarıyla; cinsel isteksizlik, adamların sertleşme bozukluğu ve bayanların uyarılma ve orgazm bozuklukları benzer halde öteki cinsel işlev bozukluklarının da büyük seviyede tedavi edildiğini işaret eden Uzm. Dr. Ebru Soylu, “Cinsel probleminin tipine ve sorunlu çifte nazaran değişimler olmakla birlikte, cinsel tedaviler averaj olarak 8-12 seans sürer. Bazen kişiye nazaran bir iki görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar olabildiği benzer halde, tedavisinin bir iki yıl sürmesi ihtiyaç duyulan vakalar da olabilir” diyerek sözlerini noktaladı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir