Çocuklar okul döneminde iyi mi beslenmeli?


Uzun bir süre eğitimlerini evden sürdüren çocuklar için karşı karşıya eğitim devri başladı. Pandemiyle savaşım ettiğimiz bu dönem, aileler, öğretmenler ve öğrenciler için sual işaretlerini bununla beraber getiriyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak kadar, virütük ve bakteriyel hastalıklardan korunmak için tüketilen besinlere dikkat etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek en mühim konuların başlangıcında geliyor. Özellikle gelişim aşamasındaki evlatların kalabalık ortamlarda enfeksiyon hastalıklarına oldukça daha kolay yakalandıklarını, bu yüzden kafi ve dengeli beslenmelerinin dirimsel önem taşıdığını vurgulayan Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, evlatların beslenme programlarının bağışıklığını kuvvetlendirecek şekilde düzenlenmesi icap ettiğini belirtiyor.

Çocuklar hangi vitaminleri almalı?

Çocukların, yetişkinlerden değişik olarak her yaşta gelişme ve gelişme gösterdiklerinden daha oldukça protein ve enerjiye gereksinim duyduklarını belirten Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, “Yeterli oranda çinko, demir ve A, B12, B6, C, D ve E vitaminlerinin alınması, bağışıklık fonksiyonunun sürdürülmesi için gereklidir. Bağışıklık sistemiyle ilgili birçok çalışmada D vitaminin önemi vurgulanıyor. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için antioksidan açısından varlıklı gıdalar tüketilmelidir.

Özellikle kivi, nar, kırmızı meyveler, mandalina, portakal benzer halde meyveler ile karnabahar, brokoli, ıspanak, roka, pazı, maydonoz, kereviz, soğan, sarımsak benzer halde sebzeler antioksidan kapasitesi yüksek besinlerdir. Ayrıca soğan ve sarımsak antibiyotik özelliği yardımıyla de enfeksiyonlara karşı koruyucu bir rol üstlenir. Bunun haricinde bağırsaklar bağışıklık sisteminin yönetildiği bir organ olduğundan bağırsakları korumak da oldukça mühim. Dolayısıyla bağırsak florasını koruyup vücut direncini çoğaltmak için kefir, yoğurt benzer halde probiyotik gıdalar tüketilmeli ve gerekiyorsa probiyotik takviyeler alınmalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde baharatların enerjisini de unutmamak gerekir. Özellikle zencefil ve zerdeçal ihtiva ettiği birçok vitamin, mineral ve antioksidan bileşikler yardımıyla bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Ayrıca yulaf da beta glukan içeiği yardımıyla vücut direncini artırır,” dedi.

Bağışıklığımızı güçlendirmek için beslenmemizde neler yapabiliriz?

1) Öncelikle kafi ve dengeli beslenme sağlanmalı.
2) Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli ve mevsiminde olmasına itina gösterilmeli.
3) Haftada minimum 2 kez balık tüketimi omega-3 içeriğinden dolayı büyük önem taşıyor.
4) Beslenmeye kesinlikle kurubaklagil eklenmeli.
5) Kırmızı et ve işlenmiş et tüketimi yerine yumurta, balık, hindi ve kurubaklagiller benzer halde sağlıklı ve kaliteli poteinlerin tüketimi tercih edilmeli.
6) Beyaz un, rafine şeker ve paketli besin tüketimi azaltılmalı.
7) Zeyitinyağı, avokado, fındık, ceviz, pişmemiş badem benzer halde sağlıklı yağlar tercih edilmeli.
8) Bol bolca su tüketilmeli.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir