Damar sağlığını korumak için 5 tavsiye


Vücudumuzun kan pompası olan kalbimiz yoğun bir damar ağına haizdir. Bu damarlarda akan kanın akışını engellemiş olan bir mesele olması kalp sağlığının bozulmuş olduğu anlamına gelir. Sadece kalp damarlarında da olmaz, başta beyin, böbrek ve uzuv damarları da etkilenir.

Yağlar, vücudumuzun temel yapı taşıdır. Sağlıklı insanların hem kan dolaşımında hem de hücrelerinin yapı taşlarında yağ bulunur. Ancak kanda dolaşan kolesterol ve yağ miktarı artarsa damarlarda birikim yapabilir. Fazla olan kolesterol damar duvarında birikir ve en sonunda damarı tıkar. Tıkanan damar hangi organı besliyorsa o organda işlev kaybı olur.

İyi Huylu ve Kötü Huylu Kolesterol Nedir?

Kan ölçümlerinde birkaç çeşit kolesterol tipi ölçülür.

Kötü huylu kolesterol (LDL), damar duvarlarında biriken kolesteroldür. Kalp hastalığı riskini arttırır.

İyi huylu kolesterol (HDL) kolesterolü dokulardan, kandan ve damar duvarlarından alarak atılmak suretiyle karaciğere taşır. Belli bir değerin üstünde ise kalp hastalığı riskini azaltır.

Damar sertliğini engellemek için LDL iyi mi azalır? HDL iyi mi yükseltilir?

Kan HDL düzeyin yükseltmek için en kolay yollar fizik egzersiz yapmaktır. Ayrıca sigaranın bırakılması, şeker hastası isek şekerin denetim altına alınması, kilo vermek, bolca lifli besin tüketilmesi ve düşük yağlı besin tüketmek HDL seviyesini yükseltecektir. Bu şekilde bir rejim alışkanlığı ile LDL kolesterol düzeyi de azalacaktır.

Sağlıklı beslenme için öğütlerimiz şunlardır

Alacağınız birkaç önlem ile oldukça kıymetli olan damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

1. Yağ tüketiminizi azaltın, doymamış tekli yağları tercih edin, yoğun kolesterol içeren gıdalardan uzak durun

Denge kelimesinden de belli olacağı benzer halde rejim demek aç kalmak demek değildir, sağlıklı olacağız diye rejimden yağlı besin tüketimini tamamen çıkartmak sağlıklı bir şey değildir. Vücudun temel yapı taşı olan yağ kesinlikle beslenmede bulunmalıdır. Asıl mühim olan yağın tipidir, zararsız olan yağın tüketilmesi ile sağlıklı beslenme sağlanabilir. Örneğin zeytinyağı ve ayçiçeği yağı benzer halde bitkisel sıvı yağlar benzer halde. Diyetten margarin benzer halde katı doymuş yağları çıkartmak son aşama önemlidir.

Kolesterol, hayvansal kaynaklı besinlerde (süt, et, tavuk, balık, peynir vb) bulunmaktadır. Kan kolesterolünüzü azaltabilmek için bu tarz şeyleri azca oranda tüketmek gerekir.

2. Posalı gıdaları tüketin, meyve tüketimini arttırın

Posadan varlıklı olan besinler yulaf içeren ürünler, buğday kepeği, sebze ve meyvelerdir. Zengin antioksidan özellikleri bulunan meyvelerin tüketilmesi kalp sağlığı için son aşama faydalıdır.

3. İdeal kilonuza ulaşın, tertipli egzersiz yapın

Her gün ya da minimum haftanın 5 günü, günde 30-45 dakika fizik aktivite yapın. Bu şekilde kan kolesterolünüz düşmüş olduğu benzer halde kendinizi daha formda hissedeceksiniz. Ayrıca tansiyon kontrolü kolaylaşacak ve kilo vereceksiniz.

4. Sigarayı bırakın

Sigara tansiyonu yükseltir, kan pıhtılaşmasını kolaylaştırır, kolesterolü yükseltir ve kanser riskini artırır.

5. Tansiyonunuzu denetim altında tutun

İdeal tansiyon değerlerini korumak için tuzsuz tüketin ve ilaçlarınızı tertipli kullanın.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir