Dijital mülakatta bu tavsiyeler sonucu etkiliyor


Ulusal ve internasyonal şirketlerde iş görüşmelerinin büyük oranda dijital kanallar vasıtasıyla yapılmaya başlandığını ifade eden sektör yetkililerinden Ali Rıza Esmen, mekandan bağımsız gerçekleşen dijital mülakatların kendine özgü kuralları bulunduğunu belirtti.

“BAZI POZİSYONLARDA KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ ÖNE ÇIKIYOR”

Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kuralların mülakat sonucunu etkileyebildiğini aktaran Ali Rıza Esmen, video kanalıyla meydana getirilen görüşmelerin İK yöneticilerine büyük kolaylık sağladığını fakat bu durumun bazı zorlukları da bununla beraber getirdiğini söylemiş oldu. Bu konudaki avantaj ve dezavantajlar hakkında informasyon veren Esmen, “Kurum içinde bir pozisyon açığı oluştuğunda İK profesyonelleri olarak ilk olarak o pozisyonun gereksinimleri detaylı bir halde ele alınır. Hem işin gereği olan mesleki bilgiye dair gereksinimler sıralanır hem de bu pozisyonda olacak personelin kişisel özellikleri belirlenir.

Mesleki yeterlilik öncelik olsa da bazı pozisyonlarda kişilik özellikleri daha da öne çıkar. Bu nedenle bir işe başvurmadan ilkin ilanı iyi incelemeli ve mülakat esnasında hangi özelliklerinizi öne çıkarmanız icap ettiğini iyi tahlil etmelisiniz. Video kanalıyla meydana getirilen dijital mülakatlarda da aynı kaide geçerli. Fakat arada bir ekranın olması karşılıklı iletişimi bir parça sekteye uğrattığı da bir gerçek. Görüşmeyi icra eden İK profesyonelinin karşısındaki kişinin gövde dilini bütünüyle görememesi mühim bir mevzu. Bu nedenle bir kurumla dijital mülakat yapacaklara öncelikli tavsiyem, kurduğunuz her cümlenin hem mesleki informasyon hem kişilik özellikleri anlamında sizi doğru bir halde yansıtıyor olması” diye konuştu.

DİJİTAL MÜLAKATTA TEKNİK DETAYLARA DİKKAT

Video mülakatların ortaya çıkmasıyla İK görüşmelerinde görüntü, ışık ve ses kalitesi benzer halde yeni bir maddenin de mühim bulunduğunu söyleyen Ali Rıza Esmen sözlerine şu şekilde devam etti:

“Görüşme öncesinde teknik yeterliliği denemekte daima yarar var. Siz kendinizi oldukça iyi ifade etseniz de yanlış bir kamera açısı yada yanlış bir ışık sizinle ilgili algıyı etkileyecektir. Benzer şekilde kameranın konumu da size dair bir düşünce verir; kameranın başınızın tepe noktasıyla aynı hizada olması sizi daha güçlü ve kendinden daha güvenilir gösterir. Arka planınızın karışık olmaması, bulunduğunuz mekanda gürültü olmaması, kameraya bakarak konuşmak benzer halde incelikler de sizi rakiplerinizden ayrıştıracaktır.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir