Diş çekimi sonrası dikkat edilecek noktalar


Diş çekimi sonrası, tampon ısırarak bölgeye 30-40 dakika kadar tazyik uygulanmalıdır. Bu işlem kanamayı baskılar. Ayrıca kanamayı arttıracak durumlardan kaçınılmalıdır. Ağız suyla çalkalanmamalıdır. Özellikle alkol ve sigaradan 24 saat uzak durulmalıdır.

Çekimden minimum 2 saat sonrasında yiyecek yenilmelidir. 24 saat sıcak besinler ve içecekler tüketilmemelidir. Ayrıca aspirin türevi ağrı kesiciler almak kanamayı artırır ve iyileşmeyi negatif yönde etkisinde bırakır bu yüzden kullanımından kaçınılmalıdır. Ekşili, acılı, kıtırlı besinler yara yerini tahriş edebilir.

Diş çekimi sonrası ödem ve ağrı ya karşı soğuk uygulaması yapılabilir. Çekimden bölgesi 24 saat içinde fırçalanmamalıdır. 1 gün sonrasında diş fırçalanır ve antiseptik gargaralar ile yara bölgesinin temizliği sağlanır.

Yemek yerken çekim boşluğuna giren gıdaların orada bakteri oluşturması sebebiyle ve enfeksiyonu gelişebilir. Epeyce ağrılı bu durum çoğu zaman 1 hafta devam edebilir ve zaman geçirmeden doktorunuza baş vurmanız gerekir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir