Diyabet hastalarını dondurma yerken dikkatli olmalı


Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Eda Akın, dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenlere yönelik informasyon verdi.

Akın, dondurmanın besin içeriğine ilişkin, “Dondurmadaki esas besin, süt ve süt ürünleridir. Aynı zamanda şeker, glikoz şurubu benzer halde tatlandırıcılar, bitkisel yada hayvansal yağ, kakao, çikolata, badem, fıstık benzer halde besinler, salep, naturel ve doğala özdeş aromalar bulunur. Dondurmanın kalori kıymeti pasta benzer halde yoğun kremalı, baklava benzer halde hamurlu ve şerbetli tatlılara oranla oldukça daha düşüktür.

100 gram özetlemek gerekirse averaj 2 top dondurma averaj 200 kalori ve 130 miligram kalsiyum ihtiva eder. Fakat kalorisinin daha düşük olması, dondurmanın sınırsız tüketilebileceği anlamına gelmemelidir. Diyabet, kalp damar hastalıkları olanlar ve rejim yapanlar dondurma tüketiminde kesinlikle porsiyon kontrolü yapmalıdır. Diyabet hastaları, diyetisyen kontrolünde hususi formüle edilmiş diyabetik dondurmaları tüketmelidir” dedi.

Akın, ne kadar dondurma tüketilmesi gerektiğine ilişkin, “Sağlıklı yetişkinler ve çocuklar için haftada 2-3 gün, 2 top dondurma tüketimi rejime eklenebilir. Dondurma, çocuklar için mühim bir besin deposudur. Yoğun süt içinde ne olduğu sebebiyle çocuğun, gelişme ve gelişimine destek olmaktadır. Bu nedenle evlatların kalsiyum gereksinimlerini dondurma ile desteklemek mümkündür.

Dondurma; ‘Dondurma Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği’ne nazaran içinde süt ve/yada süt ürünleri, içme suyu, şeker, salep, yumurta ve/yada yumurta ürünleri, izin verilen katkı, aroma ve çeşni maddeleri benzer halde bileşenler katılarak elde edilmiş karışımın pastörize işleminin yapılması, uygun olarak işlenmesi ve dondurulması sonucunda elde edilmiş ürün olarak tanımlanır.

Bu tebliğe uygun olarak hazırlanan dondurma, oldukça besleyici bir gıdadır. İçeriğinde karbonhidrat, yağ ve proteinin yanı sıra A, B, C, D ve E grubu vitaminler ile potasyum, magnezyum, çinko, kalsiyum ve fosfor benzer halde mineraller bulunur. Ambalajlı dondurma olarak bildiğimiz ve tükettiğimiz besinlerin büyük çoğunluğu ise ‘Yenilenebilir Buzlu Ürünler Tebliği’ne uygun olarak hazırlanmaktadır. İçeriği dondurmadan değişik olan bu ürünlerin bir kısmı süt ve/yada süt ürünleri içermeyebilir. Yapımında bitkisel yağ, çeşni ve izin verilen değişik katkı maddeleri kullanılan bu gıdalara ‘dondurma’ demek oldukça doğru değildir” diye konuştu.

Ambalajlı dondurma alırken etiketine dikkat etmek icap ettiğini belirten Eda Akın, “Genellikle dondurma benzer halde algılanan bu gıdalar serinletici etkiye haiz olsa da dondurma kadar besleyici ve sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle ambalajlı dondurmaları satın alırken etiketlerinin üstündeki ‘içindekiler’ bölümünde yer edinen ürün adına dikkat edilmeli. Açık sütler; kontrolsüz ve uzun süre kaynatma işlemi sebebiyle barındırdıkları zararı olan bakterilerden tam olarak arındırılamayabilir. Aynı zamanda uzun süre kaynatma işlemi, pastörizasyon yöntemine kıyasla, B ve C vitamininin, folik asit benzer halde birçok mühim besin öğesinin daha oldukça kaybolmasına niçin olmaktadır.

Bu nedenle dondurmanın açık sütten değil, pastörize sütten yapılmış olması daha sağlıklıdır. Paket dondurma alırken son tüketim zamanı kesinlikle denetim edilmelidir. Mikroorganizmaların üremeleri için iyi bir besi ortamı olan sütün, üretildikten sonrasında markete ve sofraya ulaşmasına kadar geçen süreçte bozulmaması gerekir. Aksi takdirde besin zehirlenmesine yol açabilir.

Bu yüzden ‘çözdürdükten sonrasında tekrardan dondurmayın’ önerisi öteki tüm dondurulmuş ürünlerde olduğu benzer halde dondurma için de oldukça önemlidir. Dondurmanın külahta yerine kasede tercih edilmesi, hem 20 kalori daha azca alınmasını hem de rafine karbonhidrat tüketiminden kaçınılmasını sağlar. Az şekerli yada şekersiz dondurmalar, şeker oranı fazla olan dondurmalara nazaran daha sağlıklıdır. Bu nedenle azca şekerli yada naturel meyve şekeri ile hazırlanmış dondurma seçmeye itina gösterilmelidir. Paket dondurmalarda etiket bilgisinde şeker, glikoz/fruktoz şurubu karşılaştırması yapılabilir ve düşük olanlar tercih edilebilir” ifadesini kullandı.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir