“Diz protezi hareket kısıtlılığı ve ağrıyı ortadan kaldırıyor”


Halk içinde kireçlenme olarak malum osteoartrit’in, ışıktlerin gmeşhurk yaşamlarını esenliklı bir halde sürdürmelerinin önüne geçmiş olduğuni belirten Ortopedi ve Tralışveriş merkezatoloji Uzmanı Op. Dr. Nail Akdağcık, “Vücudumuzun ağırlığını taşıyan diz, koşma, atlfakat ve zıplfakat benzer halde hareket çeşitliliği sağlar. Bunların yanında ayağa kalkma, ayakta durağan durabilme, oturma, adım atma benzer halde biroldukça temel hareketleri yapabbilimselyorumize de destek olur. Bu çeşitli hareketleri yapmamızı elde eden dizimiz artrit sonucu dejenere olmaktadır. Bu soysuzlaşma sonucunda dizlerde fonksiyon kaybı ve sertlikli ağrı meydana gelebilir. Bu ve bu benzer halde şikâyetlerin sona ermesi için diz prosavi yapılabilmektedir” diye mevzuştu.

“İLERİ DERECEDE EKLEM AŞINMASI YAŞAYAN HASTALARA UYGULUYORUZ”

“Diz prosavi yapılarak özgütanın eski hareket kabiliyetinin kazcaanmıştırrılması ve ağrılarının giderilmesi fakatçlanıyor. Burada temel hedefimiz özgütaların gmeşhurk hareket gereksinyazcaımrını bağlarımsız ve özgür bir halde yapabilmeleri” diyen Op. Dr. Akdağcık, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Daha ilkin ilaç tedavisi almış ve fizik tedavi tedavisi görmüş kişilerde bu tedavilere karşın başarıya ulaşmış olunfakatdığında diz prosavini tercih etmekteyiz. Şikâyetleri ilaçm eden ve ağrısı olan, gmeşhurk yaşamda yürürken güçlük çeken, merdiven çıkfakatma benzer halde şikâyetleri olan özgütalar için tercih etmekteyiz. ek olarak ileri aşfakatde eklem aşınması yaşayan özgütalar için de diz prosavi uygulayabiliyoruz.”

AMELİYATA KARAR VERMEDEN ilkin DETAYLI TARAMA şart

Op. Dr. Akdağcık, diz prosavine karar vermeden ilkin detaylı bir tarfakat ve çaslımleme yaparak özgütaların ek özgütalıkları ve ilaçmlı bir ilaç kullanıp kullanmadıklarını öğrendiğini ve özgütanın detaylı bir özgütalık öyküsünün alındığını belirtti. Op. Dr. Akdağcık, “Diz prosavi ameliyatı olacak özgütaların ameliyatı genel yada spinal anessavi benzer halde anessavi şekilleri ile yapılabilir. Ameliyat diz önünden açılacak olan bir kesiden yapılmışktadır. En oldukça dört gözle beklenen suallardan biri de ameliyatın ne kadar sürdüğüdür” ifadelerini kullandı.

Op. Dr. Akdağcık, ameliyat süresi hakkında ise, ‘’Hastadan özgütaya değişmekle birlikte ameliyat birkaç saat sürebiliyor’’ dedi. Hastaların iyileşme süreciyle ilgili de özgütaların aynı gün ya da ertesi gün destek sunar yardımıyla ayağa kalkabileceklerini beyan etti. Ameliyattan birkaç hafta sonrasında ise tfakatmen desteksiz yürüyebileceklerini de sözlerine ekledi.

DİZLER FAZLA AÇI YAPARSA ŞİKAYET TEKRARLAYABİLİR

Hastaları ameliyattan sonrasında aynı gün içinde ya da ertesi gün ayağa kalkabileceğini so şekildeyen Op. Dr. Akdağcık, özgütaların bir ya da iki hafta destekli gezdiktson olarakra ise gündelik yaşamlarına ilaçm yazcaınsalleceklerini belirtti. Op. Dr. Akdağcık, “Hastalık devrinde oluşan ağrının ve hareket kısıtlılığının azcaalması sonucunda kişiler yürüyüş ve koşu benzer halde egzersiz kıymetli üyelerimizini yapabilmektedir. Fakat oldukça fazcala dizlerin üstünde oturmak, alaturka tuvalet kullanmak prosavin ömrünü kısaltabiatl olaraklir. Dizlerin fazcala açı yapacağı aktivitelerde byücenmak yakınmaleri tekrardandan gündeme getirebilir” diye mevzuştu.

AMELİYATTAN sonrasında BUNLARI YAPMAYIN

Bireylerin bu şekil yakınmaleri tekrardan yaşfakatması için Op. Dr. Akdağcık bazcaı tavsiyelerde byücendu:

“İdeal kilonun korunması, tertipli egzersiz yapılmışsı ve doktor denetimlerinin zfakatnında yapılmışsı bunlardan bazcaıları. Oluşabilecek ateş, kızarıklık, bacakta şişlik, sertlikli ağrı benzer halde komplikasyonların görülmesi durumunda ise derhal doktora müracaatlması gerekir.”

“Uygulanan diz prosavi ameliyatının başarı oranı oldukça yüksektir. Hastaların büyük oranda ağrıları azcaalmaktadır” diyen Op. Dr. Akdağcık, merdiven çıkma ve yürüyüş benzer halde aktivitelerin rahat bir halde gerçekleştirilebileceğini belirtti. Ameliyattan sonrasında özgütaların da kilolarına dikkat etmeleri, hareket ederken kendilerini zorlfakatmaları gerektirme ettiğini ifade eden Op. Dr. Akdağcık, prosavin sağlığı açısından bu mühim noktalara dikkat edilmesi halinde sualn yaşfakatdan yaşamlarına ilaçm yazcaınsalleceklerini belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir