Doğru diş fırçalama iyi mi olmalı?


Diş Fırçası Seçimi Önemli

Diş fırçalamanın istenilen etkiyi sağlayabilmesi için diş fırçasının özenli olarak seçilmesi gerekiyor. Bu noktada en mühim unsur diş fırçasının kılları. Bazı insanların diş fırçasının kafi temizlik sağlayabilmesi için sert kıllara haiz olması icap ettiğini düşündüğünü yalnız bunun yanlış bulunduğunu ifade eden Diş Hekimi Deniz İnce, bilinenin aksine diş fırçasının yumuşak kıllara haiz olması icap ettiğini beyan etti. Diş fırçasının kıllarının yumuşak ve bükülebilir olması diş etinin altına girebilmesine ve bu sayede kapsamlı temizliğe olanak sağlar. Diş etlerinde bakterileri temizleyen, diş ve diş etlerindeki plakları gevşeten diş fırçası kıllarının yumuşak olması hem de dişin aşınmasının da önüne geçilmesine destek oluyor.

Fırçalama Şekline Özen Gösterilmeli

Dişleri temizlemek için fırçalamanın oldukça sert yapılması gerektiği düşünülebilir yalnız dişlerin yumuşak hareketlerle temizlenmesinde herhangi bir mesele yoktur. Dişleri oldukça sert fırçalamak diş etinde kanamaya ve tahrişe yol açabileceği benzer halde dişin aşınmasına da niçin olabilir. Dişleri fırçalarken fırçalamayı değil masaj yapmayı düşünmek daha doğrudur. Küçük dairesel hareketlerle masaj yapar benzer halde uygulanan fırçalama diş ve diş eti sağlığını korumak açısından olmasıyla birlikte hem de fırçalamanın tesiri açısından da oldukça önemlidir.

Gerçekten Zaman Ayrılmalı

Günde minimum iki kez ve her defasında iki dakika sürecek şekilde dişlerin fırçalanması gerekir. Diş fırçalamaya başlayıp 10 – 15 saniye içinde fırçalamanın kafi bulunduğunu düşünerek fırçalamayı bırakmak yaygın bir davranış biçimidir. Bizler ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamanın erken yaşlarda alışkanlık haline getirilmesi icap ettiğini net bir halde ifade ediyoruz.Çocukluk döneminde ya da sonrasında diş fırçalamanın alışkanlık haline getirilmesini ve bu alışkanlığın kesinlikle bir zamanlayıcı ya da cep telefonu alarmı ile süre tutularak 2 dakika süresince gerçekleştirilmesini tavsiye ediyoruz.

Diş Eti Çizgisine Dikkat Edilmeli

Diş fırçalama ile ilgili dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki nokta ise yalnız dişlerin fırçalanmaması gerektiğidir. Dişin diş etinden çıkmaya başladığı yerde 1-3 milimetre içinde bir mesafe vardır. Bu bölgenin de kesinlikle güzel bir halde fırçalanması gerekir. Diş fırçalamanın yalnız dişleri fırçalamak olmadığını ifade eden Diş Hekimi Deniz İnce, sürecin birlikte ele alınması icap ettiğini ve diş etinin de kesinlikle fırçalanması icap ettiğini sözlerine ekledi.

 

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir