“Embriyoyu dondurmak tüp bebek tedavisinde avantaj sağlıyor”


Tüp bebek tedavisi kapsamında embriyoların dondurularak saklanması ve istenildiği zaman çözülerek bebek sahibi olmak amacı ile kullanılması 30 yılı aşkın süredir dünya genelinde tercih ediliyor. Son yıllarda Türkiye’de de uygulanan bu yöntem yardımıyla doğan oldukça sayıda sağlıklı bebeğin bulunduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, “Tüp bebek tedavi sürecinde birçok avantaj elde eden embriyo dondurma yöntemiyle, çiftin aktarma sonrası kullanılmaya uygun sağlıklı embriyoları gelecekte değerlendirilmek suretiyle saklanmakta iken dondurulmuş embriyo transferlerinde taze embriyo transferlerine nazaran gebelik oranları benzer hatta daha yüksektir” diye konuştu.

“EKSİ 196 DERECEDE DONDURULUYOR”

Tüp bebek tedavisiyle oluşturulan embriyoların ileri bir tarihte kullanılmak suretiyle dondurularak saklanmasına embriyo dondurma işlemi denmektedir diyen Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, “Tıpta hızla gelişen teknolojinin gelişimi ile beraber üreme sağlığında da yerini alan yeni yöntemler oldukça sayıda çiftin hayaline kavuşmasını sağlıyor. Bunlardan biri de son dönemde tedavi protokülüne dahil ettiğimiz embriyo dondurma yöntemi” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, “Yapılan bilimsel çalışmalarda tüp bebek tedavisi esnasında kullanılan ilaçların ve bunların sonucunda vücudun verdiği yanıt olarak yükselen hormonların belirli oranda rahim iç zarını etkileyebildiği görülmüştür. Bu durum kişiden kişiye ve kullanılan ilaç miktarı ve yükselen hormon seviyelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Buna bağlı olarak embriyolar dondurularak yüksek hormon seviyelerinin tesirinin ortadan kalkması beklenir. Rahim naturel yapısına kavuştuğunda, embriyolar çözülerek aktarma işlemi gerçekleştirilir. Vitrifikasyon isminde olan yöntem yardımıyla hususi sıvılar ve teknikler kullanılarak her bir embriyo dakikada 10 bin derecelik bir ısı düşüşü sağlanarak dondurulur ve kullanım zamanına kadar da eksi 196 derecede muhafaza edilir” diye konuştu.

“EMBRİYO DONDURMA TEKNİKLERİNİN GELDİĞİ NOKTA ÜST DÜZEYDE”

Embriyo dondurma işleminin önceki yıllarda yalnız belirli hasta gruplarında tavsiye edilen bir yöntem bulunduğunu hatırlatan Tohma, “Özellikle tedavi sürecinde rahim iç zarının kafi kalınlığa ulaşmadığı hastalarda ya da progesteron dediğimiz hormonun yükselmesi durumunda dondurulmuş embriyo transferi tercih edilmekteydi” dedi.

Günümüzde embriyo dondurma tekniklerinin geldiği noktanın üst düzeyde olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Tohma, “Günümüzde elde edilmiş veriler, taze embriyo transferi yerine donmuş embriyo transferi tercih ettiğimizde kontrolümüz haricinde gelişen hormonal değişikliklerden ve bunun rahim iç zarı üstündeki negatif etkilerinden korunduğumuzu göstermektedir. Bu veriler ışığında; yumurta toplama işleminden sonrasında embriyoları dondurup saklamak ve sonrasında hormon seviyelerini denetim altında tutup rahmin kendini toparlama sürecinin peşinden transferi yapmakla başarı şansını direkt artırmış oluyoruz. Günümüzde embriyo dondurma tekniklerinin geldiği nokta oldukça üst düzeydedir. Dondurulan embriyolar çözüldüğünde oldukça büyük oranda canlanmakta ve bunlarla oldukça sayıda gebelik müjdesi verip sağlıklı doğumlar elde etmekteyiz” dedi.

HANGİ ÇİFTLERE EMBRİYO DONDURMA YÖNTEMİ ÖNERİLİR?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan embriyo dondurma yönteminin çiftlere fizyolojik, ekonomik ve zaman açısından büyük yarar sağladığını belirten Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma; embriyo dondurma için uygun olan çiftleri şu şekilde sıraladı:

“Polikistik Over tanısı almış ve tedavi esnasında hormon seviyeleri oldukça yüksek seviyelere ulaşan hastalarda. Anne adayında düşük yumurta rezervi söz konusuysa. Embriyolar üstünde genetik tarama yapılması ihtiyaç duyulan durumlarda (ilerleyen yaşa bağlı ya da taşıyıcı oldukları mümkün genetik hastalık söz konusuysa).Çift, şu an çocuk sahibi olmayı düşünmüyor yalnız gelecek dönemler için anne-baba olma şansını korumak istiyorsa. Transfer sonrası kullanılmayan sağlıklı embriyolar kalmışsa. Ailede erken menopoz hikayesi var ise. Yumurta rezervini negatif etkileyebilecek kemoterapi ya da radyoterapi alınması ihtiyaç duyulan durumlardan ilkin. Özellikle çikolata kisti sebebi ile cerrahi operasyon geçirecek anne adaylarında operasyon öncesinde embriyo dondurma yöntemi önerilir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir