Enkoprezis çoğu zaman 5 yaşındaki adam çocuklarında görülüyor


Enkoprezisin toplumda çoğu zaman 5 yaşına gelmiş çocuklarda yüzde 1 oranında ve daha oldukça adam çocuklarında görüldüğünü belirten uzmanlar, ebeveynler tarafınca durumun ciddiyeti dikkate alınmadığında çocukla aralarındaki yazışma probleminin derinleştiğini ifade ediyor. Uzmanlar, depresyon ve dikkat eksikliği hiperaktivitesi benzer halde nörogelişimsel bozukluklarda enkoprezisin daha sık görülebildiğine dikkat çekiyor.

Beş yaşına gelmiş çocuklarda görülüyor

Enkoprezis’in sfinkter kasının tamamlanması ihtiyaç duyulan yaşa ulaşmasına karşın bir çocuğun istemli yada istemsiz olarak uygunsuz bölgelere dışkılaması durumu bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, “Toplumda genel olarak beş yaşına gelmiş çocuklarda %1 oranında ve genel olarak adam çocuklarında görülmektedir. İki tip enkoprezisten bahsedebiliriz; Konstipasyon özetlemek gerekirse kabızlıkla giden ve kabızlık olmadan gidendir. Kabızlıkla giden durumlarda, kabızlığın derinleşmesi ile beraber sıvı haline gelen dışkının taşma şeklinde dışarı çıkmasıyla meydana geliyor. Enkoprezis eğer kabızlıkla devam ediyorsa, ilerleyen süreçte çocukta travma görülebiliyor. Bu da kaygı bozukluğuna sebep olabiliyor. Bu durumda tedavi yöntemi olarak beslenme değişikliğine gidilerek ya da fizyolojik tedavi uygulanarak kabızlığın giderilmesi gerekiyor.” dedi.

Ebeveynlerin tutumu yazışma problemini derinleştiriyor

Eğer kabızlık olmadan gidiyor ise bir inatlaşma durumunun varlığından söz eden Kilit, “Çocuğun anne ve babayla bir yazışma probleminden ve ebeveynlere karşı üstünlük sağlamaya çabalama durumundan bahsedilebilir. Anne-baba bu durumu bir hastalık olarak görmediği ve durumun ciddiyetini dikkate almadığı için yazışma problemleri derinleşiyor. Hiçbir zekâ problemi olmayan çocuğun, ileri yaşlarda bu problemi devam edebilir.” ifadelerini kullandı.

Nörogelişimsel bozukluklarda daha sık görülebiliyor

Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, enkoprezis teşhisi konulabilmesi için çocuğun sfinkter kontrolünün sağlandığı 4 yaşın üstünde olması ile beraber rahatsızlığın minimum 3 ay süresince ayda bir kez olması icap ettiğini söylemiş oldu ve sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Depresyon ve dikkat eksikliği hiperaktivitesi benzer halde nörogelişimsel bozukluklarda enkoprezis daha sık görülebiliyor. Kabızlık olmadan giden durumda iletişimin oldukça mühim bulunduğunu vurgulamakta yarar var. Ebeveynin aşırı ısrar eden durumu daha travmatik sorunlara yol açabilliyor. Bu yüzden bir uzmandan yardım alınması gerekiyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir