Fazla vitamin kullanımına dikkat! – Sağlık Haberleri


B ve C vitaminleri suda eriyebildiği için vücudumuzda depo edilmesi söz mevzusu olmuyor. Bu nedenle eksiklikleri yağda eriyen vitaminlere nazaran daha sık görülüyor. Fazla tüketilmeleri de vücutta birikim yapmadığı için bir oldukça zaman mesele olmaz.

Yağda eriyen vitaminler (A, D, E, K vitaminleri) ise fazla alındığında vücutta birikiyor ve kontrolsüz kullanıldığı zaman “hipervitaminoz” denilen vitamin fazlalığına yol açabiliyor.

Fazla alınan vitaminler, ne benzer halde esenlik problemlerine yol açabiliyor?

*D vitamini fazlalığı, vücutta fazla kalsiyum emilmesine, dolayısıyla ciddi kalsiyum fazlalılığına niçin oluyor. Kan kalsiyum düzeyinde artmaya bağlı olarak kas krampları, kalp ritim problemleri, kabızlık benzer halde sorunların oluşumuna niçin oluyor.

D vitamini fazlalığı, kalp ve böbrek sağlığı açısından ciddi ve mühim sonuçlar doğuruyor.

*A vitamini fazlalığı, kas güçsüzlüğüne, Ciltte koyulaşmaya, pullanmaya, kafa içi basıncının artmasına, şiddetli baş ağrısına, görme problemlerine niçin olabiliyor.

*C vitamininin vücutta depo edilmemesine karşın fazla oranda alındığında, idrarla atıldığından bazı böbrek taşlarının oluşmasına niçin oluyor.

Son dönemlerde meydana getirilen bilimsel emekler da yüksek dozda kullanılan E ve C vitaminlerinin akciğer kanseri oluşumu riskini artırdığını gösteriyor.

Yine meydana getirilen çalışmalarda, yüksek doz A, C ve E vitamini kullanmanın mide-barsak sistemi kanserleri ve prostat kanserinde, kanser gelişimine niçin olmasa bile beklenen yaşam süresini kısalttığı, tümörün büyümesine ve ilerlemesine katkı sağlamış olduğu gösteriyor.

*K vitamini fazla alındığında, Kanın pıhtılaşmasına yönelik sorunları ortaya çıkarabiliyor.

Doktora danışmadan almayın

Günümüzde vitamin alımı ne yazık ki kişinin kendi talebi ile eczaneden ve hatta maalesef bazı web sitelerinden sipariş ile dahi yapılabilir hale gelmiştir. Bu durum son aşama çekince arz etmektedir. Vücudumuzda vitamin eksikliği olup olmadığını, eksikse hangi vitaminin noksan bulunduğunu kendimiz bilemeyiz. Ve bir vitamin, öteki bir vitaminin eksiğini tamamlayamaz.

Dolayısıyla Vitamin almadan ilkin kesinlikle bu fikri doktorumuza danışıp, onun yönlendirmesiyle ve onun önerilmiş olduğu miktar/Sürede vitamin desteği almamız, gereksiz vitamin alıp “hipervitaminoz” ile karşı karşıya kalmamıza engel olur.
Günlük gereksinim kadar naturel gıdalardan alınan vitaminlerin herhangi bir soruna yol açmadığı bilindiğinden; gereksinim duyan gruplar haricinde sağlıklı beslenmenin vitamin alımı için kafi olduğu, ek vitamin ihtiyacının ise doktor tavsiyesine nazaran planlanmasının gerekliliğini unutmayalım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir