Gözyaşı drenajındaki anormallikler iyi mi tedavi edilir?


Gözyaşı kanalı tıkandığında, gözyaşları düzgüsel şekilde gözyaşı kanalına doğru akamaz, birikerek göz kapaklarının kenarlarından dışarı akar ve gözler sulanarak tahriş olur. Bu duruma gözyaşı drenaj sisteminin kısmen yada tamamen tıkanması niçin olur.

Yenidoğanlarda tıkalı gözyaşı kanalları yaygındır. Bu durum çoğu zaman doğumdan sonraki ilk yılda aile tarafınca meydana getirilen masaj uygulaması yada kimi zaman herhangi bir tedavi olmaksızın düzelir. Yetişkinlerde tıkalı gözyaşı kanalları yaralanma, enfeksiyon yada tümör sebebiyle olabilir. Tıkalı bir gözyaşı kanalı neredeyse daima halledilebilir. Tedavi, tıkanıklığın nedenine ve etkilenen kişinin yaşına bağlıdır. Tıkalı gözyaşı kanalları her yaşta ortaya çıkabilir.

Gözyaşı drenajında görülen başlıca nedenler nedir?

Doğuştan gözyaşı tıkanması: Çoğu bebek tıkalı bir gözyaşı kanalı ile doğar. Gözyaşı drenaj sistemi tam gelişmemiş olabilir yada anormal kanallar olabilir. Genellikle gözyaşı drenaj sisteminin buruna oluşturulan açıklığı hizasındaki normalde delinmiş olması beklenen Hasner valvi bütünlüğünü koruduğu İçin drenaj sistemi işlev göremez.

Yaşa bağlı görülen değişimler: Yaşlandıkça, gözyaşlarını tahliye eden küçük açıklıklar daralır ve tıkanmalara niçin olur.

Yaşanan enfeksiyonlar: Gözlerin kronik enfeksiyonu yada iltihabı, gözyaşı drenaj sistemi yada burun, gözyaşı kanalının tıkanmasına niçin olabilir.

Yaralanma ve travmalar: Yüz yaralanmaları, kateterden düzgüsel gözyaşı akışını bozabilir ve drenaj sisteminin yakınında kemik hasarına yada yara izine niçin olabilir. Küçük kir parçacıkları yada gevşek cilt hücreleri tıkanmalara niçin olabilir.

Tümör: Burun yada gözyaşı drenaj sisteminin mevcud tümörler tıkanmalara niçin olabilir.

Enflamatuar durumlar: Sarkoidoz yada polianjit ile granülomatoz benzer halde şişmeye yol açan rahatsızlıklar da gözyaşı kanalının tıkanmasına sebep olabilir.

Kullanılan göz damlaları: Nadiren de olsa glokom tedavisinde kullanılan göz damlaları türü ilaçların gereğinden fazla uzun soluklu kullanımları gözyaşı drenajında anormalliklere yol açabilir.

Kanser tedavileri: Kemoterapi ilacı ve kanser için ışınım tedavisi de gözyaşı tıkanıklığına yol açabilir.

Hangi problemlere niçin olur?

Gözyaşı kanallarının tıkanması kolay bir esenlik problemi olarak görülse bile tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam standardını oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Başlangıçta ve tedavi edilmediği takdirde yol açmış olduğu problemler ise; gözün beyaz kısmının renk değiştirerek kırmızı olması, devamlı tekrarlayan göz enfeksiyonu ve iltihabı, gözün iç köşesinde hissedilen ağrılı şişlik, göz kapaklarında görülen kabuklanma ve gözden irin akmasıdır.

Tanı ve tedavi şekilleri nedir?

Tanı için ilk olarak hasta öyküsü dinlenir. Gözler detaylı olarak incelenir. Ayrıca gerekirse doktor, burun yollarında herhangi bir yapısal kusur olup olmadığını belirlemek için burnunuzun içini de inceleyebilir. Tıkalı bir gözyaşı kanalından şüphelenilirse, tıkanıklığı bulmak için başka testler talep edilebilir. Genellikle istenen testler ise; gözyaşı drenaj testi, sulama ve sondalama, göz görüntüleme testleridir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi ise hastalığının nedenine nazaran değişim göstermektedir.

Sorunu çözmek için birden fazla yola ihtiyacınız olabilir

Doğumda gözyaşı kanalları tıkalı olan bebekler çoğu zaman herhangi bir tedavi görmeden iyileşirler. Drenaj sistemi olgunlaştıkça, bu yaşamın ilk birkaç ayında olabilir. Genellikle, buruna oluşturulan açıklığın üstünde ince bir doku zarı kalır. Bebeğinizin tıkalı gözyaşı kanalı iyileşmezse, doktoru size gözyaşı filmini açmanıza destek olacak hususi bir masaj tekniği öğretebilir. 1 yaşına kadar masaj ile açılma sağlanmaz ise ilk olarak sondalama işlemi ve sonrasında lüzumlu ise balon dilatasyon yada dakriyosistorinostomi operasyonu uygulanabilir.
Tümör gözyaşı kanalınızın akımını engelliyorsa, tedavi tümörün nedenine odaklanacaktır. Tümör cerrahi olarak çıkarılabilir yada doktorunuz tümörü küçültmek için başka tedaviler önerebilir. Doktorunuz bir enfeksiyondan şüphelenirse, antibiyotik göz damlası yada hapları reçete edebilir.

Yüz yaralanmanız gözyaşı kanalının tıkanmasına niçin oluyorsa, doktorunuz yaralarınızın daha iyi iyileşip iyileşmediğini görmek için birkaç ay beklemenizi tavsiye edebilir. Şişlik azaldıkça gözyaşı kanallarınız kendi kendine açılabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir