Günlük yaşamı etkileyen problemler, dikkat eksikliği habercisi olabilir


Çoğunlukla 3-4 yaşlarında süregelen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, zamanında müdahale edilmediğinde erişkinlik döneminde de devam ediyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun hanım ve erkeklerde görülme sıklığının eşit bulunduğunu belirten uzmanlar, en belirgin işaretlerin odaklanma problemi, sorumluluğu sürdürmede güçlük yaşama, eşyaları bulmakta güçlük çekme yada yitirme olduğuna dikkat çekiyor. Karar vermede güçlük çekme, zaman yönetiminde mesele, bilimsel niteliği olan ve işe dair başarı sorunları, eş ya da partnerle ilişki sorunları da ortaya çıkabiliyor.

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, erişkinlerde de görülebilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun emareleri, tesirleri ve tedavi şekilleri hakkında mühim bilgiler paylaştı.

Genellikle okul döneminde fark ediliyor

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çoğunlukla 3-4 yaşlarında başladığını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, müdahalenin zamanında yapılmaması halinde bozukluğun erişkinlik döneminde de devam ettiğini altını çizdi.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun okul döneminde öğretmenlerin fark etmesi ile daha da netleştiğini belirten Çetin, “Aileler ya da öğretmenler çoğu zaman okul çağlarında fark ediyorlar. Erişkinlerle meydana getirilen araştırmalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sıklığının adam ve hanımlarda eşit olduğu ve eşit riske haiz olduğu gözlendi.” dedi.

Bu emarelere dikkat!

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, erişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu emarelerini şu şekilde sıraladı:

– Detayları dikkat etmekte güçlük ve buna bağlı hata yapma,
– Bir şeylere odaklanmakta mesele yaşama,
– Bir sorumluluğu sürdürmede güçlük çekme,
– Bir mevzu üstünde konuşulduğunda o mevzuyu dinlemekte zorlanma,
– İş hayatında ya da hususi hayatında planlamalar yaparken zorlanmalar,
– Odaklanılması ve yoğun düşünülmesi ihtiyaç duyulan işlerden kaçınma,
– Konuya odaklanmaya çalışırken dikkatin dağılması,
– Rutin olan işleri yaparken mesele yaşama ve unutma,
– Eşyaları bulmakta güçlük ya da yitirme.

Daha oldukça dikkat sorunları görülüyor…

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan erişkinlerde çoğu zaman aşırı hareketlilikten ziyade dikkat sorunlarının olduğu emarelere daha sık rastlandığını ifade eden Çetin, erişkinlerin toplumsal ve mesleki sorumluluklarını yerine getirememelerinden dolayı toplumsal çevre tarafınca negatif tepkilere maruz kalabildiklerini söylemiş oldu ve gözlenen sorunlarla ilgili örnekler paylaştı:

– Başladığı işi bitirmekte zorlanma, erteleme ve organize olmada sıkıntılar,
– Unutkanlık,
– Karar vermede güçlük çekme,
– Konsantre olmada zorlanma,
– Zaman yönetiminde mesele,
– Akademik ve işe dair başarı sorunları,
– Eş ya da partnerle ilişki sorunları,
– Sosyal ilişkiye dair problemler.

Kişiye nazaran terapi modeli tedaviyi güçlendiriyor

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için ilaç tedavilerinin bütüncül tedavi yaklaşımının temelini oluşturduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “İlaçların erişkinde tıbbi ve ruhsal eş tanıları düşünülerek planlanması uygun olacaktır. İlaç tedavisiyle birlikte kişinin uygunluğuna nazaran terapi modeli tercih edilerek tedavi güçlendirilmiş olur. Psikotererapide amaçlar saptanırken hastaların günlük yaşamda karşılaşmış olduğu sorunları kişiye hususi olarak incelemek, erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu’nun etkilerini her kişide, bireysel olarak belirlemek ve yeni başa çıkma stratejileri geliştirmek oldukça önemlidir.” dedi.

 

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir