Hamile kalmayı zorlaştıran problemler nedir?


Gebe kalmak kolay görünebilir, yalnız çocuk sahibi olmak bir oldukça zaman oldukça zor olabilir. Hem erkekte hem de hanımda iyi durumda olan birçok bedensel işlevi ve sistemi ihtiva eder ve bunların hepsinin doğru sırada ve doğru zamanda gerçekleşmesi gerekir.

Üreme çağındaki averaj bir hanımda gebelik denemesinin herhangi bir ayında hamile kalma şansı, yalnızca yüzde 20’dir. Erkek ve hanım üreme sistemlerinde herhangi bir mesele var ise, şans oldukça daha düşük olur. 12 ay süresince tertipli olarak herhangi bir doğum kontrolü olmaksızın cinsel ilişkiye girdikten sonrasında hamile kalamamak olarak tanımlanan kısırlık, 8 çiftten 1’ini etkisinde bırakır.

Kısırlığın sebepleri, cinsel ilişkiyi doğru zamanlamamaktan aşırı şişman olmaya, üreme organlarıyla ilgili yapısal sorunlara kadar değişebilir. Gebeliğe ulaşamamanın başlıca sebepleri üç kategoriye ayrılır: tıbbi problemler, yaşam seçimi faktörleri ve genetik. Cinsel işlev bozukluğu, bir çiftin kısırlığının bir sebebi olabilir. Kısırlık yaşayan aileler, genetik bozukluklardan ve düşükten etkilenebilir yada risk altında olabilir.

Gebeliği etkileyen yaşam seçimi sorunları

Doğurganlığı engellemiş olan yaşam seçimi sorunları, seçimler ve davranışlarla çoğunlukla değiştirilebilen faktörlerdir. Bu nedenle, eğer uygulanabilirlerse, hamile kalmakta mesele yaşayan insanları ilk olarak bu değişimleri denemeye teşvik ediyoruz. Yaşam seçimi sorunlarının bir oldukça hem erkekleri hem de hanımları etkileyebilir.

Kilo, hem erkeklerde hem de hanımlarda kısırlığa niçin olabilecek birincil yaşam seçimi problemlerinden biridir. Obez yada aşırı şişman hanımlar, tüp bebek tedavisinin (IVF) etkinliğini azaltan yumurtlama sorunları yaşayabilir. Erkeklerde aşırı kiloluluk sperm üretimine zarar verebilir. Sağlıklı bir kilo için tutarlı egzersiz mühim olsa da, hamile kalmaya çalışan hanımlar aşırı yorucu egzersizlerden kaçınmalıdır.

Uygun besinler olmadan, bir kadının vücudu üreme de dahil olmak suretiyle görevleri verimli bir halde yerine getiremez. Özellikle hanımlar kafein alımını sınırlandırmalıdır. Kötü beslenme de erkeklerde sperm üretimini sınırlayabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hanımlarda kısırlığa niçin olabilir ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkeklerde sperm iletimini engelleyebilir. Sınırlı sayıda partnerle güvenli cinsellik, enfeksiyonu önlemenin en iyi yoludur.

Stres, hanımlarda yumurtlamayı düzenleyen hormon aktivitesini bozabilir ve erkeklerde sağlıklı spermi engellemiş olan benzer hormonal sorunlara niçin olabilir.

Erkekler alkol tüketimini sınırlamalı ve hamile kalmaya çalışan hanımlar alkolden tamamen kaçınmalıdır.

Toksinlere maruz kalma da doğurganlığı negatif yönde etkileyen faktörler arasındadır. İster iş, ister açık hava etkinlikleri yada sağlıksız kapalı ortamlar kanalıyla olsun, kimyasallar, böcek ilaçları ve öteki toksinler, adam ve hanımlarda hormonal dengeyi değiştirerek doğurganlığı etkileyebilir.

Ayarlanabilir bir unsur olmamakla birlikte; yaş, infertilitede mühim bir etkendir ve hanımları erkeklerden daha hüzünlü bir halde etkisinde bırakır. Erkekler çoğu zaman ileri yaşlarda yaralanma yada hastalık sebebiyle kısırlık sorunları yaşarlar.

Gebe kalma problemlerine yol açan tıbbi durumlar

Erkeklerin ve bayanların, bazıları doğumda mevcut olan ve hamile kalmada mesele yaratabilecek değişik tıbbi sorunları ve durumları vardır. Bir tıbbi durum, kısırlığı engellemiş olan başka bir hastalığa yada bozukluğa da yol açabilir.

Erkeklerde sperm sorunları adam kısırlığının birincil tıbbi nedenidir. Enfeksiyonlar, tümörler, ilaçlar, ameliyatlar, hormonal problemler, erektil disfonksiyon ve boşalma sorunları, inmemiş testisler ve varikosel dahil yapısal problemler görülebilir.

Kadınlarda yumurtlama bozuklukları, hanımlarda kısırlığın en yaygın tıbbi nedenidir. Yapısal kusurlar, fallop tüpü sorunları (hidrosalpinks), rahim miyomları, yumurtalık kistleri, anatomik rahim anormallikleri, endometriozis, polikistik over sendromu benzer halde tedavi edilebilir problemler görülebilir.

Gebeliği etkileyen genetik problemler

Genetik problemler çoğu zaman kromozomal anormallikler ve tek gen sorunları ile ilgilidir. Bunlar çoğu zaman embriyo implantasyonu başarısızlığına ve gebelik yitirilmesine niçin olur ve ek olarak bir çocuk kromozomal yada tek gen kusuru ile doğduğunda muhtemelen doğum kusurlarına niçin olur.

Kromozomal bozukluklar, bir yada daha oldukça sayıda kromozom içeren bir embriyonun kromozom çiftleri ile ilgili olabilir. Kromozom doğru eşleşmediğinde buna anöploidi denir. Bir kromozom ek olarak anormal bir yapıya haiz olabilir. Dişi yumurtasında yada adam sperminde her iki tür kromozom problemi da bulunabilir.

Tek gen kusurları, bir yada her iki ebeveynden genetik bir kusuru miras alan embriyodan oluşur. Gen, doğumda kistik fibroz yada müsküler distrofi ile sonuçlanan bir gen olabilir. Bu tek gen kusurları ek olarak embriyo implantasyonu başarısızlığına yada gebelik yitirilmesine niçin olabilir.

Genetik problemler çoğu zaman, her iki genetik problemi da tanımlayabilen IVF esnasında iki tür embriyo değerlendirmesi olan preimplantasyon genetik tanı kanalıyla tanımlanabilir.

Açıklanamayan infertilite

Açıklanamayan infertilite, doğurganlık testlerinin kısırlığın kati nedenini doğrulayamadığında, uzmanların bir bireye yada çifte verdiği tanıdır. Açıklanamayan infertilite, kısırlık için bir niçin olmadığı anlamına gelmez; bu yalnız, testlerin ve muayenelerin bir kişinin yada çiftin hamile kalmakta güçlük çekmesinin nedenini tespit edemediği anlamına gelir.

Aşağıdaki durumlar mevcut olduğunda bireyler ve çiftler açıklanamayan infertilite tanısı alacaktır. Mevcut doğurganlık testi teknolojisi ile bir tanı koyamamak, bir çiftin hamile kalamayacağı anlamına gelmez. Bazı durumlarda, kolay yaşam seçimi değişimleri yada kilo kaybı, gebelik şansını artırabilir. IUI (rahim içi aşılama) yada tüp bebek (IVF) ile kombine edilen kısırlık ilaçları benzer halde kısırlık tedavileri, açıklanamayan infertilite ile savaşım edenler için gebelik şansını mühim seviyede artırabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir