Hava kirliliği Kovid-19’a yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riskini artırıyor


Belçika Yüksek esenlik Konseyinin yayımladığı rapora nazaran, çevresel etki çabalfakatları, iklim ve hava kirliliği parametrelerinin virüsün berişme oranıyla bağlantılı bulunduğunu gösterdi.

Bulgular, havadaki ince toz konsantrasyonundaki 1 mikrogramlık artışın bile özgütanede yatan Kovid-19 özgütalarında solunum aletine bağlı kalma süresini uzattığına ve ölüm oranlamış olurını da yüzde 8-11 artırabilmiş olduğune işaret etti.

Raporda ısı, rutubet ve berişme içindeki bağlantı net olarak ortaya mevzulmasa da virüsün sıcak ve rutubetden etkilenebileceği, yazca devrinde bulaş risdüşmanlığın arttığı yönündeki ilkinki bulgular doğrulandı.

İklim hedeflerinin mütevazıce küresel ısınma sebebiyle değil, mevcut esenlik kriziyle cenkım için de mühim hale geldiğinin altı çizilen raporda, çevreye ve sağlığa ilişkin verilerin gözgüret ve uyarı sistemlerine yapısal şekilde entegre edilmesinin gelecek viral krizlerin önlenmesinde etkili olacağı kaydedildi.

Avrupa Çevre Ajansı, Avrupa Birliği’nde çaslımleme etmiş olduğu 323 kentin yarısından fazcalasında hava standardının fena bulunduğunu tespit etmişti.

2018’de 41 Avrupa ülkatide averaj 417 bin erken ölüme yol açan hava kirliliğinin Dünya esenlik Örgütü tarafınca tavsiyelen düzeylere düşürülmesinin her yıl averaj 51 bin erken ölümü önleyebileceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir