“Her bronkoskopi meydana getirilen hasta akciğer kanseri değildir”


Fiberoptik bronkoskopi ile Kovid geçiren özgütalar da dahil olmak suretiyle alt ve üst solunum sistgüvenilirin, bronşların ve akciğerlerin detaylı bir halde incelenebilmiş olduğune dikkat çeken Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner, akciğerin ender özgütalıkları, uzun soluklu öksürük, sebebi izah edilememiş ses kısıklığı, kanlı balgam ya da solunum sistemi kaynaklı kanfakatlar, fena ya da iyi alışkanlıklu akciğer tümörleri, enfeksiyon, tüberküloz, yabancı cisim şüphesi byücenan özgütalara uygulfakat esnasında biyopsi yapabilme olanakı da sunan, hem tanı hem de uygun özgütalarda tedavi fakatçlı kullanılabilen mühim bir yöntem bulunduğunu belirtti.

LOKAL ANESTEZİ İLE UYGULAMA YAPILIR

Ucunda kamera byücenan esnek bir aygıt olan fiberoptik bronkoskopi ile havayollarından alınan görüntü, hususi bir sistem ile ekranden izlenebileceğini so şekildeyen Göğüs Hastalıkları umanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner, bu sayede işlem esnasında bronş mukozasından biyopsi alınabileceğini ve tümör hücrelerinin varlığının da incelenebileceğini belirtti.

İşlem hakkında informasyon veren Prof. Dr. Ali Metin Görgüner uygulfakatnın yapılmışsı mevzusunda şu informasyonleri hisselaştı:

“İşlem ilkinsinde lüzumlu incelemler yapılarak fiberoptik bronkoskopi için uygun olduğuna karar verilen özgütalarda lokal anessavi altında, ağrısız ve 6 saatlik açlık sonrasındası yapılır. Bronkoskopi, örnekleme işlgüvenilire bağlı olarak 15-30 dakika sürer. Hasta işlem sonrasındası averaj 1 saat gözlendiktson olarakra özgütaniçin ayrılabilir ve 2 saat sonrasında yiyecek yiyebilir’’ dedi.

KOAH HASTALARINA DA UYGULANABİLİR

Prof. Dr. Ali Metin Görgüner, kanfakat bozukluğu olan, ilkinden kalp krizi geçirmiş yada kalpte ritim bozukluğu olan özgütalarda, oksijen düşüklüğü olanlamış olurda, solunum sualnsı olan, ciddi astım yada koah özgütalarında da başta Kardiyoloji olmak suretiyle ilgili branşlardan onay alındıktan sonrasında uygun şartlar altında, kimi zfakatn ameliyathanede genel anessavi altında işlgüvenilir uygulanabilmiş olduğuni belirtti. KOAH özgütalığında son yıllerda fiberoptik bronkoskop aracılığı ile meydana getirilen ve balon tedavisi isminde olan, tıbbi adı “Broncho Muco Cleaner Balon Uygulfakatsı” olan bir yöntem de gündeme gelmiştir. Burada fakatç bronşlardaki sekresyonların temizlenerek özgütanın rahatlatılmasıdır’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir