İdrar kaçırma tedavisinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?


İdrar kaçırma birçok insanoğlunun yaşamını etkileyen bir durumdur. İnkontinansınız olduğunda, mesane kontrolü sorunları yaşayabilir ve idrar kaçırabilirsiniz. Bu sızıntı çoğu zaman denetim edilemez ve hayatınızı negatif etkileyebilir.

Üriner sistem iyi mi çalışır?

Kişisel üriner sistem; böbrekler, üreterler, mesane ve üretra oluşur. Bu parçalar birkaç iş yapar. Vücudunuzdaki atıkları filtreler, depolar ve uzaklaştırırlar. Böbrekleriniz vücudunuzun filtreleridir. Atık ürünler böbrekler tarafınca kanınızdan atılır ve idrar oluşturur. İdrar daha sonrasında üreter isminde olan iki ince tüpten aşağı doğru hareket eder.

Üreterler, idrarın vücuttan ayrılma zamanı gelene kadar toplanacağı mesaneye bağlanır. Mesaneniz bir depolama tankı gibidir; mesane dolduğunda, beyin idrar yapma zamanının geldiğine dair bir sinyal gönderir. İdrar daha sonrasında bir kas açıldığında (sfinkter) mesaneyi terk eder ve idrarın üretra kanalıyla vücuttan serbestçe akmasına izin verir.

 İdrar kaçırma problemi birçok değişik nedenden dolayı gelişebilir

Bu sistem sorunsuz çalıştığında, çoğu zaman idrara çıkmadan ilkin wcye gitmek için zamanınız olur ve herhangi bir idrar sızıntısı yaşamazsınız. Bu parçalar gerektiği benzer halde çalışmadığında idrar kaçırma olabilir. Bu, yaşamınız süresince birçok değişik nedenden dolayı olabilir.

Birçok insan, idrar kaçırmanın, yaşlanmanın yardım edilemeyecek düzgüsel bir parçası bulunduğunu düşünür. Yaşlandıkça inkontinans riskinizin arttığı doğru olsa da, bu durumu yönetmenize destek olacak tedaviler de mevcuttur. İnkontinans hayatınızı bozmak ve sizi etken olmaktan alıkoymak zorunda değildir.

Birkaç değişik inkontinans türü vardır. Bu tiplerin idrar kaçağı için değişik sebepleri, özellikleri ve tetikleyicileri vardır. İnkontinans tipini bilmek, çoğunlukla inkontinans için teşhis ve tedavi planının mühim bir parçasıdır.

İdrar kaçırma emareleri nedir?

İnkontinansın ana emaresi idrar kaçırmadır. Bu, devamlı bir idrar damlaması yada ara sıra bir sızıntı deneyimi olabilir. İnkontinansınız var ise, oldukça oranda yada azca oranda sızan idrarınız olabilir. Genellikle haiz olduğunuz inkontinansın türüne bağlı olarak oldukça çeşitli nedenlerle sızıntı yaşayabilirsiniz.

Egzersiz yaparken, öksürürken, kahkaha atarken, hapşırırken idrar kaçırabilirsiniz ya da idrar yapma dürtüsü var fakat wcye zamanında gidemeyebilirsiniz. Bazı durumlarda ise idrar yapmak için gece yarısı oldukça sık wcye kalkmak durumunda kalabilirsiniz.

İdrar kaçırma iyi mi tedavi edilir?

İdrar kaçırma tedavisi için bir tedavi planı oluştururken dikkate alınacak birçok değişik unsur vardır. İnkontinansın türü ve hayatınızı iyi mi etkilediği mühim hususlardır. İnkontinans için keşfedebileceğiniz üç ana tedavi türü vardır: ilaçlar, yaşam seçimi değişimleri ve ameliyat.

Sızıntıyı azaltabilecek birkaç ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların bazıları, aşırı etken mesane ile ilgili sorunlara yol açan kas kasılmalarını stabilize eder.

Bazen günlük yaşamınızda idrar kaçırmanıza hakikaten destek olabilecek değişimler olabilir. Bu değişimler çoğu zaman pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz egzersizleri, düzgüsel alışkanlıklarınızdaki değişimleri ve iyileştirilmiş bir rejimi ihtiva eder. Bazı insanoğlu bu değişimleri evde yaparak iyileşmeleri farkına varır ve ek tedaviye gereksinim duymaz.

Üriner inkontinansı tedavi etmek için çeşitli davranış şekilleri kullanılır: mesane eğitimi, alışkanlık eğitimi, biyolojik geri bildirim ve pelvik kas egzersizleri. Fiziksel yada zihinsel engellemeler (fonksiyonel inkontinans) sebebiyle inkontinansı olan kişiler, zaman içinde idrar kontrolünü sağlayabilirler. Bu biçim non-invaziv tedavi seçenekleri inkontinansınızı tedavi etmede başarısız olursa, önerebilecek birkaç prosedür vardır. Bu prosedürler kolay enjeksiyonlardan daha karmaşık ameliyatlara kadar uzanır. Sahip olduğunuz inkontinans türüne ve semptomlarınıza nazaran sizin için en uygun prosedür seçilebilir.

Hacim artırıcı ajanlar: Bu tedavi seçeneği, tipik olarak stres inkontinansı olan hanımlarda kullanılan bir enjeksiyondur. Üretra astarının boyutunu artırmaya destek olmak için üretranızın astarına kalıcı bir madde enjekte edilir.

Nöromodülasyon cihazları: Kontrolü iyileştirmek için mesaneye giden sinirleri uyaran kalp pilleri yerleştirilebilir. Ayrıca, daha iyi mesane kontrolü sağlamak için ayak bileğinizin yakınındaki bir sinir uyarılabilir.

Askı prosedürleri: Hem adam hem de hanımlar için inkontinansı tedavi etmek için askı prosedürleri vardır. Kadınlarda, üretral kanalı desteklemek için tipik olarak ya bileşik bir vasıta-gereç ya da kendi dokunuzun şeridi kullanılır.

Yapay üretral sfinkter: Stres inkontinansı olan erkeklerde kullanılan, idrar yapmadığı zamanlarda üretrayı kapatmak için yerleştirilen bir cihazdır. Genellikle prostat kanseri ameliyatından sonrasında sızıntı için kullanılır.

Botulinum toksin enjeksiyonları (Botoks): Botoks, vücut kaslarını gevşetmek için de kullanılabilir. Kasları gevşetmeye destek olmak için mesaneye botoks enjekte edebilir. Bu tedavi kalıcı değildir ve zaman içinde tekrarlanması gerekecektir.

Sizin için en uygun tedavi seçeneğini bulmak için alanında uzman bir doktordan sizin durumunuza hususi informasyon almalısınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir