İleri yaşlarda bayanların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan 6 kaide


Menopoz sürecinde östrojen oranı değişmiş olduğundan miyomlarda ve poliplerde artış, tane düzensizliklerine yol açan kistler ve rahim ağzı kanseri emarelerinde artış yaşanabiliyor. İlerleyen yaşlarda bayanların jinekolojik kontrollerini dikkatsizlik etmemesi önem taşıyor. Gerekli tetkikleri hastalıklar baş göstermeden yaptırmak yaşam kurtarabiliyor. Op. Dr. Timur Uğurlu, ileri yaşlarındaki bayanların jinekolojik açıdan dikkat etmesi gerekenler hakkında informasyon verdi.

Düzenli meydana getirilen “Pap smear” testi ile rahim ağzı kanseri önlenebilir

Rahim ağzı kanserinin derhal derhal kanser aşamasına ulaşılmadan, meydana getirilen tarama testleri yardımıyla tespit edilebilir. Kadınlarda meydana getirilen testler ile kanser öncüsü hastalıklar yakalanabilmektedir. Rahim ağzı kanseri de böylelikle tespit edilebilmektedir. Kanser öncesi dönemdeki hücresel değişimleri belirlemek için kullanılan kontrol, jinekolojik muayene esnasında alınan sürüntünün patoloji laboratuarında incelenmesiyle meydana getirilen “pap smear” testidir.

Menopozdayken kanamanız olursa dikkat!

Menopoz döneminde yaşanmış olan kanamalar rahim ağzı kanseri için en sık rastlanan belirtilerden biridir. Yapılan bir rahim iç tabakası örneklemesi ile tanısı konulabilmektedir. Menopoz kontrollerini yılda bir yaptıran hanımlar, bu kontroller esnasında meydana getirilen ultrasonografide rahim iç tabakası kalınlığının ölçülmesi ile erken tanı olanağına kavuşmaktadır. Fazla kilolar, diyabet ve hipertansiyon hastalığı, asla doğum yapmamış olmak rahim kanseri riskini artırdığından bilhassa bu kişilerin kontrolleri aksatmaması gerekir.

İleri yaşta yumurtalık kistlerini dikkatsizlik etmeyin

Yumurtalığın yüzeyinde yada içinde bulunan “sıvı dolu kesecikler” olarak tanımlanan yumurtalık kistleri ile yaşamının bir döneminde karşılaşabilmektedir. Çoğu zararsız olup, birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolabilse de, yumurtalık kistleri kimi zaman ciddi bir rahatsızlığa dönüşebilir. Menopoz döneminde ortaya çıkan kistlerin fena huylu olma ihtimali yüksektir. Bu dönemde tertipli jinekolojik kontrollere önem verilmelidir. Bu kontrollerde meydana getirilen ultrasonografik incelemede kist tespit edilirse, görüntüye nazaran, kist herhangi bir tedavi uygulanmadan iki-üç ay takip edilebilir; görüntü fonksiyonel kiste benzemiyorsa ameliyat önerilebilir.

Bu emareleri dikkatsizlik etmeyin,

•Adet kanama miktarındaki değişimler (artış ya da azalma)
•Adet dışı ara kanamalar
•Adet gecikmesi ya da erken gelmesi
•Adet kanamalarının 7 günden uzun sürmesi
•Kasık ağrısı
•İlişki sonrası kanama
•Geçmeyen fena kokulu akıntı
•Vajinal bölgede siğiller

İlerleyen yaşlarda bu testleri yaptırın

1.40 yaşından sonrasında mamografiye başlanmalıdır.
2.50 yaşına kadar iki yılda bir, 50 yaşından sonrasında yılda bir mamografi çekilmesi önerilir.
3.45 yaşından sonrasında açlık şekeri ve kolesterol, trigliserid değerleri 2-3 yılda bir bakılmalıdır.
4.Ailesinde tiroid hastalığı olan, üreme çağındaki bayanların, tiroid hormonlarına bakılması önerilmektedir.
5.Menopoz döneminde de TSH isminde olan hormona beş yılda bir bakılması faydalıdır.
6.Anormal vajinal akıntı ve kanamalar, dış genital bölgede iyileşmeyen yaralar, alt karın bölgesindeki ağrılar, alt karın bölgesinde ele gelen kitleler, idrar ya da dışkılama alışkanlıklarında uzun devam eden değişimler, hazımsızlık benzer halde emareler var ise bu tarz şeyleri önemsemeli ve doktora başvurulmalıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir