İşte beyin hücrelerini öldüren 11 besin


Cips benzer halde abur cuburlar kimyasalları değiştirebilir, depresyon ve anksiyete problemlerine yol açabilir. Ayrıca mutluluk ve zindelik, genel bir iyi olma hali veren mühim bir kimyasal olan dopamin üretimini negatif yönde etkisinde bırakır.

Alkol zihinsel karışıklığa niçin olabilir ve rahat düşünme kabiliyetini kaybetmeye niçin olabilir.

 

Uzun dönem şeker tüketimi nörolojik sorunların atmasına niçin olur, öğrenme kabiliyetini negatif etkisinde bırakır ve hafızayı zayıflatır.

 

Salam, sosis, sucuk, pastırma benzer halde işlenmiş et ürünleri sinir sisteminde hasara yol açabilir. Doğal proteinler tüketmeye itina göstermek, beyin sağlığını pozitif olarak etkisinde bırakır.

 

Kızarmış besinler beyin hücrelerini yavaşça öldürür. Kızartmada kullanılan yağlar da beyin hücrelerine zarar veriyor. Özellikle de fazla kullanılmış ayçiçek yağı.

İşlenmiş ve yemeye hazır olarak satılan gıdalar, merkezi sinir sistemini etkisinde bırakır ve ilerleyen yıllarda Alzheimer benzer halde beyin hastalığı geliştirme riskini artar.

 

İşlenmiş tahıllar beynin daha süratli yaşlanmasına niçin olur. Hafıza kaybı ve beyinde fonksiyon aksamaları yaşanır. Bu nedenle tam tahıllar tüketmeye itina gösterilmeli.

 

Yüksek oranda tuz alımı bilişssel fonksiyonları etkisinde bırakır ve düşünme kabiliyetini bozabilir. Ayrıca kan basıncını etkisinde bırakır ve kalbe zarar verir.

 Trans yağlar beyni daha durgun hale getirir ve uzun soluklu kullanımda Alzheimer ve beyin küçülmesine niçin olabilir.

Yapay tatlandırıcılar daha azca kalori içerse de uzun süre yüksek dozda kullanımları beyin hasarı oluşturabilir ve bilişsel kapasitede negatif etki izah edebilir.

 

Nikotin kılcal damarları sıkarak nörotransmiterlerin üretim ve fonksiyonlarını engeller. İnce kılcal damarlarda beyin fonksiyonlarının devamlılığı için mühim rol oynar. Damarlarda meydana gelen herhangi bir hasar tüm beyin fonksiyonlarını etkisinde bırakır. Bu nedenle sigarayı bırakmak ve nikotin sakızı benzer halde ürünlerden uzak durmak en doğru seçenek olacaktır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir