İyi huylu prostat büyümesinde kullanılan lazer tedavileri nedir?


İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak malum prostatın benign (kanserli olmayan) büyümesi erkeklerde en sık görülen prostat problemidir. Neredeyse tüm erkekler yaşlandıkça prostat büyümesi yaşar, lüzumlu olan durumlarda ise çeşitli yöntemlerle başarıya ulaşmış bir halde tedavi olabilirler.

Belirtileri nedir?

Prostat bezi üretrayı (vücudun idrarını taşıyan tüp), çevrelediğinden prostat büyümesi tüpün tıkanmasına yol açabilir. Bu durumun sonucunda idrar akışı yavaşlama yada birikme, idrara çıkma zorluğu, sık idrara çıkma, aciliyet hissi (ani idrara çıkma ihtiyacı), idrar yapmak için gece sık kalkmanız gerekebilir.

Semptomlar ilerledikçe prostatın genişlemesi üretranın tıkanmasına niçin olabilir. Mesane taşları ve enfeksiyonu oluşabilir. İdrarda kan görülebilir. Mesanede büyük oranda fazladan idrar tutulması sebebiyle geri basınçtan dolayı böbrekler zarar görebilir. İdrar borusunun ani tıkanması, idrara çıkmayı olanaksız hale getirebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Öncelikle tıbbi geçmişe bakılır ve fiziki muayene yapılır. Prostatı duymak için rektumu fizyolojik olarak denetim edebilir. Bu muayene, prostatın boyutunu tahmin etmesini ve mümkün kanser riski emarelerini tespit etmesini sağlayabilir. Bunun haricinde teşhis için çeşitli tahliller ve testler yapılması gerekebilir. Bu testler idrarın akış hızı, mesanede kalan idrar oranını tespit edilmesini sağlar. Ek olarak, mesane kontrolü için sistoskopi prosedürü uygulanabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Hafif semptomları olan hastalar, durumlarının kötüye gitmediğinden güvenilir olmak için devamlı gözlem haricinde tedavi gerektirmeyebilir. Belirtiler şiddetliyse, bir ekip tedavi seçeneği vardır.

HoLEP tedavisi nedir?

HoLEP, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) sebebiyle idrar akışı tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan bir lazer türüdür. HoLEP prosedürü süresince hasta genel anestezi altında (uykuda) olur. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı genel anestezi alamaması durumunda, spinal anestezi ile belden aşağısı hissiz hale getirilir. Rezektoskop isminde olan cerrahi bir alet üretranın içine yerleştirilir (mesaneden idrar taşıyan kanal). Kamera içeren rezektoskop, prostat bezinin iç yapısını monitöre yansıtarak cerraha kapalı teknikle ameliyat etme imkanı sunar.

ThuLEP tedavisi nedir?

ThuLEP yöntemi, Thulium lazer kullanılarak uygulanan en güncel endoskopik prostat ameliyatıdır. ThuLEP cerrahisinde mesane içine atılan büyümüş prostat dokuları hususi bir cihazla parçalanıp idrar deliğinden vücut dışına çıkarılır. Thulium lazerde daha azca doku ve hücre hasarı meydana gelir. ThuLEP lazer ameliyatları prostat hacmine bağlı olarak averaj 1-3 saat sürer.

Hastanede kalış süresi prostat boyutuna ve hastanın yaşı, ek hastalıkları yada kan sulandırıcı kullanımına bağlı olarak averaj 1-2 gün kadardır. ThuLEP yönteminde büyümüş prostat dokusu prostat kapsülünden tamamen ayrılarak çıkarıldığından şikayetlerde tekrarlama beklenmez. İdrarda yanma (dizüri) yada kanama çoğu zaman görülmez. Hastalar çoğu zaman 1-2 gün içinde taburcu edilir, averaj bir haftalık dinlenme süresinden sonrasında düzgüsel yaşamına dönebilir.

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir