Kalın bağırsak ameliyatı hangi durumlarda yapılır?


Kolon kalınca bağırsaktır; insanların sindirim sisteminin alt parçasıdır. Bağırsaklar uzun ve boru şeklinde bir organdır. Bağırsaklar ince bağırsak, kalınca bağırsak ve kalınca bağırsağın son kesimi olan rektumdan oluşmaktadır. Yiyecekler yutulduktan sonrasında midede sindirilmeye adım atar ve ince bağırsaklara geçer ve burada yiyecek içindeki besinler emilir.

İnce bağırsaklarda yiyeceklerdeki besin maddeleri emildikten sonrasında geriye kalan kesim kalınca bağırsağa geçer ve ordan da rektuma iletilerek vücuttan dışarı atılır. Kalın bağırsak ve rektum suyu emer ve insanoğlu wcye gidene kadar bu besin atıklarını içinde meblağ.

KALIN BAĞIRSAK AMELİYATLARI HANGİ DURUMLARDA YAPILMAKTADIR?

Durdurulamayan kanama: Kalın bağırsaktan durdurulamayan kanamalarda etkilenen bağırsak kesiminin çıkarılması gerekir.

Kalın bağırsak kanseri: Kalın bağırsak kanserinin erken evrelerinde yakalanan hastalarda kısmı bir bağırsak rezeksiyonu ile çözülebilirken geciktiğinde ameliyatın boyutu büyümektedir.

Crohn hastalığı: Eğer ilaçlarla tedavi edemediyseniz bu bölgenin ameliyatla çıkarılması en kati tedavi benzer halde görünmektedir. Eğer kanser öncüsü lezyonlar gelişmekteyse de ameliyat yapılması gerekmektedir.

Ulseratif kolit: Eğer ilaçlar ile tedavi edilemedi ise ve şikâyetleri devam ediyor ise ameliyat önerilebilir. Bu hastalıkta da kanser öncüsü lezyonlar oluşabilir. Kanser öncüsü lezyonlara rastlandığı zamanda ameliyat yapılması gerekmektedir.

Divertikülit: Kalın bağırsakta oluşan küçük baloncuklara divertikül denilmektedir. Bu divertiküllerin iltihaplanmasına da divertikülit denilmektedir. Divertikülit birden fazla tekrardan ederse yada komplikasyonları gelişmiş se ameliyat yapılabilir.

Gelişebilecek kanseri önlemek amacı ile meydana getirilen kalınca bağırsak ameliyatı: Çok sayıda kanser gelişme riski olan polibi olan hastalarda tüm kalınca bağırsağı çıkararak kanser gelişmesi engellenebilmektedir. Bazı genetik hastalıklarda kalınca bağırsak kanseri gelişme riski oldukça yüksek olması sebebi ile bu hastalarda da tüm kalınca bağırsak alınabilmektedir. Mesela FAP(ailesel adenematozis poli) yada linc sendromu.

Doktorunuzla size uygulanacak kalınca bağırsak türünü tartışın ve niye size bu ameliyatı önerdiğini detaylı olarak anlayın ve kafanızda sual işareti kalmayana kadar sorularınızı mesele. Bazı durumlarda alternatif seçeneğiniz olabilir bunların avantaj ve dezavantajlarını iyice anlayın ve ona nazaran tercih yapın.

KALIN BAĞIRSAK AMELİYATI SONRASI BESLENME:

Bağırsak hareketleri başlayana kadar hastanede kalınması uygundur. Bu süreçte genellikle3-5 gündür. Özellikle ilk gün tüm sıvı ve elektrolit ihtiyacını damardan karşılanır. Cerrahtan cerraha değişmekle birlikte hastaya ve hastalığına bağlı çoğu zaman birinci gün hastaya rejim 1 dediğimiz yalnız sulu besin başlanabilmektedir. Bağırsak hareketlerine ve hastanın genel durumuna bakılarak ikinci gün yavaş yavaş rejim 2 dediğimiz çorba ve yoğurt benzer halde tanesiz besinlere alıştırmaya başlanmaktadır. Gün geçtikçe rejimi derecesi ve miktarı artırılarak averaj 1 hafta içinde düzgüsel gıdaya yakın bir beslenmeye geçilmeye çalışılmaktadır.

 

 

 

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir