Kalp ritim bozukluğu iyi mi tedavi ediliyor?


Uzun senelerdir kullanılan ablasyon yöntemi ile hastaya dışardan hiçbir müdahalede bulunmadan, tek seferde ritim bozukluğunu tedavi etmenin mümkün olabildiğini hatırlatan Doç. Dr. Tolga Aksu, 3 boyutlu haritalama yönteminin de istenilen sonuçlara ulaşmak anlamında oldukça mühim katkı sağladığının altını çizdi. Geleneksel ablasyon uygulamasında kalbin yalnız iki boyutlu görülebildiğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aksu, “Bu yöntemin sağlamış olduğu 3 boyutlu görüntüleme imkanıyla hem hastaya probleminin nedenlerine ilişkin kati sonuçlar verebiliyoruz, hem de tedavide istediğimiz sonuçlara ulaşabiliyoruz” diye konuştu.

3 boyutlu haritalama ve ablasyon uygulamasının bilhassa ritim bozukluğunun kaynaklandığı birden fazla alanın ya da kalpte yarattığı etkinin daha oldukça olduğu vakalarda tercih edildiğini söyleyen Doç. Dr. Tolga Aksu mevzuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Daha kolay olarak tanımlayabileceğimiz ritim bozukluğu tedavisinde skopi cihazlarıyla kolay ablasyon şekilleri tercih ediliyor. Ancak, yapısal kalp hastalıklarının da birlikte rol almış olduğu taşikardiler benzer halde hastalarda 3 Boyutlu Haritalamayla birlikte ablasyon yöntemini kullanıyoruz. 3 Boyutlu Haritalama Yöntemi ile hasta kalbini sanki ameliyatta görüyormuş benzer halde tüm noktalarına ulaşabiliyor ve anatomisini kolaylıkla çıkarabiliyoruz. Böylelikle oldukça daha karmaşık aritmi odaklarını görmek ve tedavi etmek mümkün olabiliyor.”

Kalbin kendine özgü, elektriksel sistemi bulunduğunu ve tedavi esnasında bu sisteme hasar verilmesi durumunda hastanın kalp piline bağımlı kalabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Tolga Aksu, “Dolayısıyla ablasyon esnasında hata payını sıfıra indirmeye çalışıyoruz. Bu yöntem milimetrik olarak ritim bozukluğunun nereden kaynaklandığını bulabilmemize destek oluyor. Ablasyon ile kalpte nereye, ne kadar enerji verildiğini denetim etme şansımız oluyor. Dolayısıyla bizlere istediğimiz sonuçlara ulaşmada oldukça mühim katkı sağlıyor” diye konuştu.

Haritalama yöntemini kullanmak içim ekipman ve çalışan teknik ekibin iyi olmasının oldukça mühim bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Tolga Aksu, “Bu yöntem, kesinlikle multidisipliner bir ekip ile gerçekleştirilmeli. Yani yalnız bir cihazın olması vakası çözmüyor. Hekim ve ekip oldukça iyi organize edilmelidir” dedİ.

Ritim bozukluğunda da doğru tanı ve tedavinin oldukça mühim bulunduğunu vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aksu, kalp çarpıntısı şikâyeti olanların kesinlikle bir kardiyoloğa başvurması icap ettiğinin altını çizdi. Kişinin ablasyon tedavisine uygun olup olamayacağını yalnız uzmanların belirleyebileceğini ifade eden Doç. Dr. Tolga Aksu, “Ritim bozukluğunda genel olarak hastaların maksimum yarar görmüş olduğu ve hastaların hayatına maksimum dokunan yöntem ablasyondur. Ablasyonla hastaya dışardan hiçbir müdahalede bulunmadan, kalp pili benzer halde dışardan kalıcı bir şey yerleştirmeden, tek seferde ritim bozukluğunu tedavi etmek mümkün olabilmektedir” diye konuştu.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir