Konserve ve turşu yapımında bunlara dikkat


Diyetisyen Özden Örkcü, meyvelerin asitli besinler olduğundan, ev ortamında kolay kazanlarda kaynatılarak pastörizasyon besin güvenliğinin sağlanması açısından kafi bulunduğunu söylemiş oldu.

Ancak alkali özelliğine haiz olan sebze konservelerinin sterilizasyona ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Diyetisyen Özden Örkcü, “Sterilizasyon işlemleri fabrikada tazyik altında 100ºC üstündeki ısı uygulamaları ile yapılmakta olup ev ortamında kolay kaynatma kazanlarında bu derecelere ulaşmak neredeyse imkânsızdır” diye konuştu.

Asitlik artırılarak bakterilerin çoğalması engelleniyor

Evde kolay kazanlarda kaynatılarak 100ºC altında meydana getirilen pastörizasyon uygulamasının tesirini çoğaltmak amacıyla sebze konservelerine domates, limon, sirke ilave edilerek asitlik artırıldığını kaydeden Özden Örkcü, şunları söylemiş oldu:

“Böylece PH 4.5’in altına gelişemeyen clostridium eşeysel bakterilerin çoğalmasını engelleyerek dolayısıyla konserve içinde gaz oluşumu ve bozulmasını da pH düşüşü ile önlenmiş olur.

Clostridium botulinum bakterisinin vejetatif hücreleri ve sporlu hücreleri 121.1ºC’de 15 dakikada inaktif hale gelmektedir, 90ºC’de 2 dakikada ise toksinler tahrip olmaktadır. Özellikle konserve gıdaların ısıl işlem uygulanarak tüketilmeden ilkin 5-15 dakika kadar ısıtılmaları tavsiye ediliyor.”

Diyetisyen Özden Örkcü, sağlıklı konserve hazırlamanın püf noktalarını da şu şekilde sıraladı:

Taze sebze ve meyve ürünleri branşında iken dahi mantar, bakteriler, bunların sporları, çevresel kirletici etmenler ve ziraat ilaçları ile bulaşık olabilirken market ya da pazardan alacağımız besinlerde taşıma depolama işlemleriyle daha oldukça bulaşa maruz kalabilir.

Sirkeli suyla yıkanmalı

Sebze ve meyveleri ev ortamında işleme öncesinde bu besinlerin iyice yıkanması ve suda bekletilmesi ile bu kalıntıların pek bir oldukça uzaklaştırılabilir.

Yıkama suyuna tuz ve sirke alınması besinlerin üstündeki pestisit kalıntılarının daha iyi temizlenmesini sağlayabileceği benzer halde mümkün insektlerin uzaklaştırılmasını da destek olur.

Küflenmiş meyveler kullanılmamalı

Küflenmiş meyvelerin hammadde olarak kullanılmaması, çeşitli küfler ve küf mikotoksinlerinin bulaşmasının önlenmesi besin güvenliği açısından da önemlidir.

Besin güvenliğine dikkat edilmezse zehirlenmelere yol açabilir

Diyetisyen Özden Örkcü, konserve meyvelerde bazı cins bakteri ve mikroorganizmaların ekşimeye, yumuşama ve çürümeye, meyve sularında ekşime ve karbondioksit gazı oluşumuna, asitleşme ve sirkeleşmeye niçin bulunduğunu kaydetti.

Diyetisyen Özden Örkcü, “Bu nedenle besin güvenliğine dikkat edilmezse bakterileri yada mikroorganizmaların niçin olabileceği toksik yükten kaynaklı besin zehirlenmeleri görülebilir” uyarısında bulunmuş oldu.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir