Mantarın bilinmeyen yararları – Sağlık Haberleri


Bağışıklık sistemini güçlendirip, sağlığı koruyabilmektedir. İçerdiği selenyum minerali yardımıyla antienflamatuvar ve antikanser tesiri vardır.

Beta-glukan deposudur, bu sayede kolestrolün ve trigliserit seviyelerini düşürülmesine destek olur. D vitamini içeren ender bitkisel besinlerdendir.

İyi bir antioksidan deposudur. Antioksidan etkisiyle beyin ve cilt sağlığına korumaya destek olur. En oldukça antioksidan etkiye haiz mantarlar beyaz mantar türüdür.

İçeriğindeki bakır minerali yardımıyla anemi, halsizlik ve kemik hastalıklarının oluşma riskini azaltmaktadır. Mantarda bulunan kolin isminde olan bir maddenin uyku, bellek ve öğrenmeyi güçlendirmeye destek tesiri bulunmaktadır.

Diyabet tanısı olan bireylerde, kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve insülin direncini arttırmaya yardımcıdır.

Mantarın kalorisi ve besin kıymeti

Beslenme açısından değerlendirildiğinde, düşük kalori içinde ne bulunduğunun yanı sıra esansiyel amino asitler, karbonhidratlar, lif, mühim vitamin (A, B, C, D, K) ve mineraller (demir, fosfor,selenyum, çinko, kalsiyum, bakır, magnezyum, potasyum) açısından da zengindir. Özellikle B vitamini açısından zengindirler; Riboflavin (B2), Folat (B9), Tiamin (B1), Pantotenik asit (B5), Niasin (B3). 100 gr kültür mantarı için ise belirtilen besin değerleri; Kalori: 21 kcal, Protein: 3 gr, Karbonhidrat: 3 gr, Lif:1 gr, Yağ: 0 gr.

Mantar tüketiminin kanser üzerine tesiri

Günümüzde mantarlar çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için takviye edici besin olarak kullanılmaktadır. Özellikle de kanser hastaları için maksimum tavsiye edilen takviye edici besindir. Çünkü mantarların bağışıklık sistemini düzenleyen ve tümör oluşumunu engelleyici bir tesiri bulunmaktadır. Son yıllarda belirli mantar türlerinin kanser üstündeki pozitif tesiri giderek daha oldukça meydana getirilen çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Mantar türleri, immünomodülatör özelliklerinden dolayı kanser önleyici etkilerini gösterirler. Mantarın bu hususi durumunu elde eden bileşenlerin başlangıcında polisakkaritler ve Beta-glukan gelmektedir. Aynı zaman da kanser hastası olup kemoterapi alan bireylerde de kemoterapinin yan etkilerinin azalmasına da destek olmaktadır. Bu yan etkilerin en başlangıcında bulantı, kansızlık ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gelmektedir. Aynı zamanda içinde bulunan Konjuge linoleik asit yardımıyla meme ve prostat kanserine karşıda yararlı etki gösterebilmektedir.

Fitobesin içinde ne olduğu yüksek olan mantarların yararlı etkilerinin yanı sıra, oldukça azca sayıda yan etkiye haizdir ve vücut tarafınca kolaylıkla tolere edilebilmektedirler. Kanser üstündeki en etkili mantar türü ise kırmızı reishi mantarıdır. Bu mantar türü bağışıklık sistemindeki makrofaj hücrelerinin kanserle savaşmasına destek olmaktadır. Düzenli tüketiminden sonrasında insan vücudundaki anti-kanser tesiri olan maddelere de destek olmaktadır.

Mantarın yan tesirleri

Mantarlar geniş bir ailedir ve bazı türleri ise zehirli olabilmektedir. Bu türlere dikkat edilmesi gerekmektedir aksi taktirde ölüme ve zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden bilinmeyen mantar türlerinin asla tüketilmemesi gerekmektedir.

 

 

 

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir