Menopozda sıcak basması ile iyi mi baş edilebilir?


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Menopoza geçişin yaygın bir semptomu olan sıcakbasmaları, hakikaten rahatsız edici bir esenlik sorunudur. Öylesine rahatsız edicidir ki, bazı hastalarımız, sıcak basmalarının günlük yaşamlarını kesintiye uğrattığını ifade eder.

Sıcak basmalarının, günün hangi saatinde hastaları yakalayacağı belirsizdir. Hastaların bazıları bu problemi yalnız gece , bazıları gündüz yaşadığını belirtirken, bazılarıysa tüm gün yaşadığını söylüyor.

Sıcak basması çoğu zaman, yüz, boyun, kol, el bölgelerinde ya da kimi zaman vücudun üst yarısında ansızın yanma, terleme, kızarma ve ısı hissi şeklinde görülür. Genellikle 5 dakika kadar sürer ve geçer. Geceleri uykudan uyandıracak şekilde ateş basması uyku düzenini bozabilir.

Sıcak basmalarından hastalık duyan, kişilerin atması ihtiyaç duyulan bazı adımlar vardır. Bu adımların atılması, kişilerin semptomları yönetme mevzusunda daha iyi kararlar vermesine destek olabilir” yorumunda bulunmuş oldu.

Bunları Yapmadan İlaca Yönelmeyin…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Bu problemi yaşayan kişiler, ilaç tedavisini düşünmeden evvel, ilk olarak yaşam tarzınızda bazı değişimler yapmayı denemelidir. Meslektaşlarım ve ben de, hastalarımıza herhangi bir ilaç önerisinde bulunmadan ilkin, minimum 3 ay süresince yaşam tarzında bazı değişimler yapmasını tavsiye ederiz.

Sıcak basmaları geceleri sizi ayakta tutuyorsa, yatak odanızı daha serin tutun ve yatmadan ilkin azca oranda soğuk su içmeyi deneyin.

Sıcak basmanın başlangıcında çıkarılabilen katmanlar halinde giyinin.

Sıcak bastığında kullanmak için taşınabilir bir fan bulundurun.

Alkol, baharatlı yiyecekler ve kafeinden uzak durun. Bunlar menopoz semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Sigara içiyorsanız, yalnız menopoz semptomları için değil, genel sağlığınız için de tütün ve tütün ürünlerini bırakmaya çalışın.

İdeal kilonuzu korumaya çalışın. Çünkü fazla şişman yada obez hanımlar daha sık ve şiddetli sıcak basmaları yaşayabilir.

Kendinizi sakinleştirmek için yoga ve benzeri teknikleri, zihin-vücut uygulamalarını deneyin” dedi.

Sıcak Basmalarını Tedavi Etmek İçin Hormonsuz Seçenekler

Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Yaşam seçimi değişimleri, semptomlarınızı ortadan kaldırmak için kafi değilse, sıcak basmalarını yönetmek için hormon içermeyen seçenekler işinize yarayabilir. Hormon alamıyorsanız yada potansiyel risklerinden kaygı ediyorsanız, bunlar iyi bir seçim olabilir.

Sıcak basmaları yönetmeye destek olmak için antidepresan kullanan hanımlar, depresyonu tedavi etmek için ilacı kullananlara nazaran çoğu zaman daha düşük doz alır” dedi.

Sıcak Basmaları ve Gece Terlemelerini Hormonlarla Tedavi Etmek

Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Bazı hanımlar, sıcak basmalarını tedavi etmek için hormon almayı seçebilir.

Menopoz geçişi esnasında yumurtalıklar gittikçe daha yavaş çalışmaya adım atar ve östrojen ve progesteron benzer halde hormonların üretimi zaman içinde azalır. Bu tür değişikliklerin sıcak basmalarına ve öteki menopoz semptomlarına niçin olduğuna inanılmaktadır.

Hormon tedavisi vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerini dengeler. Kullanabilen hanımlarda sıcak basmaları için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Hormonlar, sıcak basmaların sayısını ve sertliğini azaltmada oldukça etkili olabilir. Vajinal kuruluğu ve kemik kaybını azaltmada da etkilidir.

Hormon kullanımının nispeten hafifçe yan etkilerinden bazıları içinde; meme hassasiyeti, lekelenme, aylık dönemlerin geri dönüşü, kramp yada şişkinlik bulunur.

Doktorunuz, hormonların türünü ve miktarını, kullanım şeklini, doz zamanlamasını değiştirerek, bu yan etkilerin denetim edilmesinde destek olabilir yada zaman içinde kendiliğinden kaybolabilir” dedi.

Sıcak Basması Yaşadığı Halde Kimler Hormon Tedavisi Olamaz!

Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Bazı hanımlar sıcak basması probleminin tedavisi için hormon kullanmamalıdır. Aşağıdaki durumlarda menopoz semptomları için hormon tedavisini önermiyoruz.

– Meme kanseri yada rahim kanseri geçirdiyseniz
– Felç yada kalp krizi geçirdiyseniz ya da ailenizde nüzul yada kalp hastalığına dair pozitif öykünüz var ise
– Kan pıhtılaşması olduysa yada kan pıhtılaşmasına yatkınlığınız var ise.
– Nedeni bilinmeyen bir vajinal kanamanız var ise
– Karaciğer hastalığınız var ise
– Safra kesesi hastalığınız var ise
– Daha evvel hormon ilaçlarına karşı alerjik reaksiyonlarınız olduysa

Tabii ki en doğru sonucu almak ve belirtilerinizi tedavi etmek için hormon almanın size uygun olup olmadığını öğrenmek yalnız uzman bir doktora başvurmanızla mümkün olacaktır” dedi.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir