Morbid aşırı kiloluluk hakkında bilmeniz gerekenler


Morbid aşırı kiloluluk, vücut kitle indeksinizin (BMI) 35’ten yüksek olduğu bir durumdur. BMI, vücut yağını kestirmek için kullanılır ve bedeninize nazaran sağlıklı bir vücut ağırlığında olup olmadığınızı belirlemeye destek olur.

Morbid aşırı kiloluluk niçin olur?

Yemek yediğinizde, vücudunuz vücudunuzu çalıştırmak için tükettiğiniz kalorileri kullanır. Dinlenirken bile, vücudun kalbinizi pompalamak yada yiyecekleri sindirmek için kaloriye ihtiyacı vardır. Bu kaloriler kullanılmazsa, vücut onları yağ olarak depolar. Günlük aktiviteler ve egzersiz esnasında vücudunuzun kullanabileceğinden daha oldukça kalori almaya devam ederseniz, vücudunuz yağ depoları oluşturacaktır. Obezite ve morbid aşırı kiloluluk, vücudunuzda bayağı fazla yağ depolanmasının sonucudur.

Antidepresanlar benzer halde bazı ilaçlar kilo alımına niçin olabilir. Hipotiroidizm benzer halde tıbbi durumlar da kilo alımına yol açabilir, yalnız çoğu zaman obeziteye yol açmayacak şekilde yönetilebilir.

Morbid aşırı kiloluluk için kimler risk altındadır?

Vücudunun kullanabileceğinden daha oldukça kalori alan tamamımız kilo alabilir ve obez olabilir. Bazı araştırmalar, genetik faktörlerin vücudunuzun enerjiyi depolamasında rol oynayabileceğini göstermiştir.

Yeme alışkanlıklarınız ve günlük aktivite seviyeniz de dahil olmak suretiyle birçok davranışsal unsur de obezitede rol oynar. Birçok insan yeme alışkanlıklarını çocukken geliştirir ve yaşlandıkça uygun vücut ağırlığını korumak için bu tarz şeyleri rafine etmekte zorlanır. Bir erişkin olarak işinizde hareketsiz olabilirsiniz ve egzersiz, yiyecek planlama ve fizyolojik aktivite için daha azca zamanınız olabilir.

Stres, kaygı ve uyku eksikliği benzer halde öteki faktörler kilo alımına niçin olabilir. Sigarayı bırakan kişiler çoğu zaman geçici kilo artışı yaşarlar. Kadınlar ek olarak hamilelik esnasında aldıkları kiloları vermekte zorlanabilirler yada menopoz esnasında ek kilo alabilirler. Bu faktörler kesinlikle morbid obeziteye yol açmaz, yalnız başlangıcına kesinlikle katkıda bulunabilir.

Morbid aşırı kiloluluğun komplikasyonları

Obezite bir esenlik sorunudur. Uygun tedavi olmadan aşırı kiloluluk, ciddi esenlik problemlerine yol açabilir. Bunlar kireçlenme, kalp hastalığı ve kan lipid anormallikleri, inme, tip 2 diyabet, uyku apnesi, üreme sorunları, safra taşları, belirli kanserler, aşırı kiloluluk hipoventilasyon sendromu, metabolik sendrom problemlerine niçin olabilir.

Morbid aşırı kiloluluk tedavisi

Morbid aşırı kiloluluk için birkaç değişik tedavi seçeneği vardır. Bunlar içinde rejim ve egzersiz yer alır. Uzun süreli kilo vermeyi sağlamanın en etkili yolu hakkında veri yoktur, yalnız sağlıklı bir rejim ve tertipli egzersiz genel sağlığın anahtarıdır. Stresli zamanlarda aşırı yeme yada atıştırma yerine kullanılabilecek stres yönetimi araçlarını öğrenmek de önemlidir.

Diyet ve egzersiz kanalıyla yavaş yavaş zayıflamanıza destek olacak gerçekçi hedefler belirlemek için doktorunuz ve diyetisyeninizle birlikte kilo vermelisiniz.

Kilo vermek için başka yöntemler denediyseniz yalnız uzun soluklu kilo vermeyi sürdürmede başarıya ulaşmış olamadıysanız, cerrahi ve cerrahi olmayan obeziteyi tedavi etmek için bir seçenek olabilir. Şiddetli aşırı kiloluluk ile ilişkili öteki hastalıkların (Örneğin; diyabet, kalp hastalığı ve uyku apnesi) riskinin azaltılmasına çoğunlukla destek olabilir.

Obezite ve morbid aşırı kiloluluk ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durumlardır. Sağlıklı bir rejim ve tertipli egzersiz içeren sağlıklı bir yaşam seçimi obeziteyi önlemek için önemlidir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir