“Pandemi kanser taramalarını yüzde 85 azalttı”


Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk, “Pandemide kanser teşhisi ve tedavisinde ciddi aksaklıklar oluştuğunun altını çizdi.

“KANSER YAKINDAN TAKİP EDİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIK”

Kanser hastalığı hem Türkiye’de hem de dünyada insanların yaşamını kaybetmesine yol açan hastalıklar içinde ilk sıralarda içeriyor. Günümüzde kanser tedavisinde geçmişe nazaran oldukça başarıya ulaşmış sonuçlar alındığını vurgulayan Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk, “Kanser alanındaki bilgilerimizin artması, tanı ve tedavi imkanlarının gelişmesiyle artık kanser giderek daha azca ürkütücü bir hastalık olmaya başladı. Ancak tıp dünyası olarak hâlâ istediğimiz noktada değiliz. Biz kimsenin kanser sebebiyle yaşamını kaybetmediği, esenlik problemi yaşamadığı, hastanede yatmadığı bir devri hedefliyoruz. Bu hedefimize geçmişe nazaran oldukça daha yakınız fakat hâlâ kat edilecek oldukça yol var” diye konuştu.

Kanser tedavisinde başarıyı getiren en mühim faktörlerden birinin erken teşhis olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Öztürk, “Kanseri erken teşhis edebilmek bizlere daha etkin bir tedavi uygulama şansı tanıyor. Pek oldukça kanser türü erken evredeyken cerrahi ve cerrahiye ek kemoterapi, radyoterapi benzer halde uygulamalarla başarıya ulaşmış bir halde tedavi ediliyor. Ancak kanser ileri evrelerde fark edilirse birden oldukça dokuya, organa sıçramış oluyor ve bu bizim cerrahi yapma şansımızı düşürüyor. Asıl tümör kitlesini çıkaramayınca da kemoterapi ve radyoterapinin de etkinliği azalıyor ve maalesef hastalarımızda süratli bir kötüleşme görüyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Kanser hastalarının tedavi verildikten sonrasında sıkı bir halde takip edilmesi icap ettiğini hatırlatan Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk, “Kanser, tedavisini verdim bitti gitti diyebileceğimiz bir hastalık değil ne yazık ki. Hastanın tedaviden sonrasında tedavinin etkinliği, hastalık nüksü, ilaç yan tesiri benzer halde bir oldukça mevzuda yakinen takip edilmesi gerekiyor” dedi.

PANDEMİ KANSER TARAMALARINI YÜZDE 85 AZALTTI

Normal şartlarda belirli bir düzey içinde ilerleyen kanser tanısı sürecinin pandemi sebebiyle sekteye uğradığını söyleyen Uzm. Dr. Öztürk, “Pandemi döneminde insanoğlu hastaneye gitmekten çekindi, esenlik hizmetlerinde aksamalar oluştu. Gerek tarama gerek tedavi gerek de tedavi sonrası hasta kontrollerinde ciddi bir azalma meydana geldi. Bu durum yalnız ülkemize özgü değil. Farklı ülkelerde meydana getirilen emekler sonucunda bilhassa pandeminin başlarında önceki yıllara nazaran kanser taramalarında %85’e varan azalmaların bulunduğunu ortaya koydu. Yine tedavi yada denetim için onkoloji kısmına başvuran hastaların sayısında yüzde 25-30’luk azalmalar gözlendi. Bu bilgiler ışığında pandeminin kanser tanı ve tedavisini negatif etkilediği oldukça açık bir halde görünüyor” ifadelerini kullandı.

“KANSER PANDEMİ DİNLEMEZ”

Kanserin pandemi dinlemeyeceğini söyleyen Dr. Selçuk Cemil Öztürk, “Kanser hastaları aşı için öncelikli grupta içeriyor. Zaten artık derhal her insana aşı hakkı tanımlanmış durumda. Haliyle insanlarımızın tarama, teşhis yada tedavi amacıyla hastaneye gitmelerinde bir sakınca bulunmuyor. Hatta aslolan mesele gitmezlerse oluşuyor. Bu nedenle tüm yurttaşlarımızın kanserle ilgili işlemleri için lüzumlu önlemleri alarak, zaman kaybetmeden esenlik merkezlerine başvurmalarını tavsiye ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir